Revija Reporter
Slovenija

Jazbec: Banke je treba privatizirati, za stanje v bankah pa terjati odgovornost

STA

14. dec. 2013 11:57 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na podlagi predstavljenih rezultatov obremenitvenih testov slovenskih bank moramo po mnenju guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca poiskati rešitev za banke, bančni sistem privatizirati, za stanje v bankah pa terjati odgovornost. V pogovoru za današnji Večer je guverner poudaril, da so depoziti v bankah varni, ne glede na lastništvo.

Na rezultate obremenitvenih testov je po mnenju guvernerja Banke Slovenije treba gledati kot opozorilo za vse napake, pa tudi kot opomin, da se nam bančna luknja ne ponovi prekmalu. Za napake je, kot je dejal, treba zahtevati odgovornost, pri tem pa ne smemo pozabiti da smo del evroskupine.

"Pri nas smo se zaradi načina tranzicije odločili najprej poiskati požigalce, pri tem pa tvegali, da bo hiša pogorela do tal," je dejal o načinu reševanja bančnega sistema.

Banka Slovenije po njegovih zagotovilih intenzivno sodeluje z organi pregona in tožilstvom, v Probanki in Factor banki pa tedensko prihaja do kazenskih prijav in naznanitev. "Morate pa vedeti, da Banka Slovenije ni organ za preganjanje kaznivih dejanj," je poudaril.

Jazbec je prepričan v nujnost privatizacije bančnega sektorja, saj si po njegovem mnenju ne moremo dovoliti, da bi davkoplačevalci še kdaj reševali državne banke. "Očitno smo živeli krepko prek svojih zmožnostih," je dejal. Ne glede na lokalne posebnosti finančna kriza namreč nastane, ker se je nekdo preveč zadolžil in tega danes ne more vrniti. Ključno se mu tudi zdi, da smo pri reševanju bank ugotovili, da potrebujemo tuj kapital.

Domači in mednarodni javnosti je treba sporočiti, da smo prekinili z neučinkovitimi praksami upravljanja državnega premoženja, je dejal. Ker pa je skoraj nemogoče čez noč privatizirati tako velik delež državnega premoženja, mora v vmesnem obdobju to premoženje po mnenju guvernerja biti centralizirano upravljano prek državnega holdinga.

V četrtek objavljeni podatki obremenitvenih testov po oceni guvernerja sicer omogočajo način lastnega reševanja. "To ne pomeni, da smo rešeni, če vlada in celotno gospodarstvo ne bosta hitreje razrešila problemov upravljanja v državnih podjetjih," je poudaril Jazbec.

Spomnil je, da je Evropska komisija že skoraj začela postopke zoper Slovenijo zaradi makroekonomskih neravnotežij, kar pomeni, da bi poleg finančne pomoči, če bi zanjo zaprosili, dobili tudi zahteve, hkrati pa bi se odpovedali politični suverenosti.

Za spremembo ugleda Slovenije bosta sicer po njegovem mnenju ključni politična stabilnost in politična podpora vsem reformam. "Iskreno povedano, politično dogajanje v Sloveniji nam ne pomaga k temu, da bi čim hitreje zagotovili višjo gospodarsko rast," je dodal guverner.