Odprte ostajajo prodajalne z živili, lekarne, bencinski servisi, banke, pošte in trafike.
PREPOVED NEPOSREDNE PRODAJE BLAGA IN STORITEV
Danes od polnoči tako velja prepoved neposredne prodaje blaga in storitev. Med drugim velja za nastanitvene, gostinske, velnes, športno-rekreacijske, kulturne, frizerske in kozmetične storitve. Odprte pa ostajajo prodajalne z živili, lekarne, bencinski servisi, banke, pošte in trafike. Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v 24 urah izdal tudi priporočila glede omejitev števila potrošnikov, ki so lahko hkrati v prostoru.
SPREMENJENI DELOVNI ČAS TRGOVIN
Trgovci zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa že spreminjajo delovni čas. Iz družb Hofer, Lidl, Spar in Tuš so tako sporočili, da s torkom prehajajo na skrajšan delovni čas. V Hoferju se pripravljajo tudi na nadzorovan vstop v trgovine, da bi tako omejili število hkratnih kupcev.
Trgovine s torkom, 17. marca, prehajajo na skrajšan delovni čas.
Od torka bodo tako Hoferjeve trgovine, teh je po Sloveniji 87, od ponedeljka do sobote odprte med 8.30 in 17. uro, ob nedeljah pa med 8.30 in 12. uro. Skrajšan delovni čas velja do nadaljnjega.
V največjem diskontnem trgovcu v državi, ki se je s hitro rastjo v zadnjih letih povzpel na tretje mesto med vsemi trgovci, se pripravljajo tudi na sistem nadzorovanega vstopa v trgovine, s čimer bi omejili hkratno število kupcev v trgovini in zaščitili tako stranke kot zaposlene. Glede tega sicer še čakajo na navodila in usmeritve države.
V Hoferju javnost tudi obveščajo, da dobavna veriga poteka brez večjih posebnosti, zaposleni v logistiki in prodaji pa si prizadevajo za vnovično zadostno razpoložljivost izdelkov po močnem navalu kupcev v zadnjih dneh.
V Hoferjevem diskontnem tekmecu Lidl s torkom do preklica prav tako prehajajo na spremenjen delovni čas. Od ponedeljka do sobote bo tako 60 Lidlovih trgovin bo državi odprtih od 8.30 do 18. ure, v nedeljo pa od 8.30 do 12. ure. Tudi danes bodo trgovine odprte do 18. ure.
Na krajši delovni čas prehajajo tudi nekateri tradicionalni trgovci. V Sparu so tako javnost obvestili, da bodo trgovine Interspar s torkom do preklica od ponedeljka do petka odprte med 10. in 18. uro, ob nedeljah pa med 9. in 15. uro. Trgovine Spar bodo medtem od ponedeljka do sobote večinoma odprte od 10. do 18. ure, ob nedeljah pa bo v tistih, ki so na ta dan odprte, mogoče življenjske potrebščine kupiti med 8. in 12. uro.
V Mercatorju in tudi trgovinah Jagr za zdaj delovni čas ostaja nespremenjen. Pri Jagru kupce prosijo, naj v trgovine vstopajo v omejenem številu in samo, če so zdravi.
V vseh trgovcih pa kupce pozivajo, naj vzdržujejo vsaj 1,5 metra razdalje do drugih ter upoštevajo vsa navodila glede preventivnega ravnanja v času epidemije - npr. tudi z razkuževanjem rok in uporabo zaščitnih rokavic z oddelka sadja in zelenjave.
JAVNI PROMET
Ustavljen je tudi ves javni promet, prepoved velja tudi za prevoz oseb z nihalnimi žičnicami, vzpenjačami in krožnimi kabinskimi žičnicami. Taksi prevozi bodo še naprej dovoljeni, če bo voznik pred vstopom novega potnika poskrbel za ustrezno razkužitev delov vozila, ki so redno v fizičnem stiku s potnikom. Prav tako prepoved ne velja za intervencijske službe in druge nujne službe javnega sektorja.
LETALSKI PROMET
Vlada je za zajezitev širjenja novega koronavirusa izdala odlok o prepovedi opravljanja zračnih prevozov v Sloveniji. Prepoved bo začela veljati opolnoči in bo za letalski promet znotraj EU v veljavi do konca dne 30. marca, za prevoze iz ali v državne nečlanice EU pa do preklica. Prepoved velja le za potniški promet.
Na ministrstvu za infrastrukturo so v sporočilu za javnost pojasnili, da prepoved ne velja za zrakoplove, ki opravljajo mednarodni redni in posebni zračni prevoz blaga ali pošte ter za zrakoplove, ki opravljajo mednarodne posebne zračne prevoze brez prevoza potnikov na letih v svojo bazo ali na vzdrževanje (t. i. ferry flights).
Iz prepovedi so izvzeti tudi posamezni leti tujih državnih letal ali helikopterjev, če izvajajo lete v humanitarne in zdravstvene namene.
Morebitne druge izjeme lahko odobrita ministrstvi za infrastrukturo in za zunanje zadeve.
Uradni govorec vladnega kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom Jelko Kacin je sicer v nedeljo povedal, da bodo na tak način svoj zračni prostor v prihodnjih dneh zaprle tudi okoliške države.
ŠOLE, VRTCI, FAKULTETE
Spremembo v vsakodnevnem življenju bodo občutili tudi otroci in mladostniki. Danes, 16. marca, so vrata do preklica zaprle vse šole, vrtci, pa tudi univerze ter dijaški in študentski domovi. Kljub drugačnim načrtom vlade Marjana Šarca pa je nova vlada Janeza Janše v nedeljo prepovedala kakršnokoli organizirano varstvo otrok. Premier Janša in šolska ministrica Simona Kustec sta ob tem pozvala k medsebojni pomoči pri varstvu na domu.
LEKARNE
Lekarniška zbornica Slovenije poziva javnost, naj v lekarno stopajo le zdravi posamezniki z razkuženimi rokami, pri tem pa tudi nujno upoštevajo minimalno razdaljo z najbližjo osebo. V lekarnah se namreč v zaprtem prostoru srečujejo zdravi posamezniki, kronični bolniki in akutno bolni, zato je zavedanje o varnosti pred vstopom še kako pomembno.
V Lekarniški zbornici vse obiskovalce lekarn prosijo, da si ob vstopu v lekarno razkužijo roke, v lekarni pa držijo razdaljo vsaj en meter do najbližje osebe.
"Zaradi povečane pojavnosti okužb dihal in trenutnega epidemiološkega stanja v Evropi in svetu vljudno naprošamo, da v primeru znakov okužbe dihal (vročina, kašelj, težko dihanje) in drugih bolezni ostanete doma. Po zdravila v lekarno napotite zdravega svojca oziroma drugo zdravo osebo. Vse obiskovalce zato naprošamo, da pred vstopom v lekarno razmislijo o svojem zdravstvenem stanju."
Vse obiskovalce lekarn prosijo, da si ob vstopu v lekarno razkužijo roke, v lekarni pa držijo razdaljo vsaj en meter do najbližje osebe. "S takšnimi ukrepi bomo vsi skupaj pripomogli k preprečevanju širjenja okužb dihal in drugih bolezni," so dodali.
V lekarniški zbornici ob tem svetujejo, da naj bo oseba, ki bo zdravila prevzela za obolelega, seznanjena z vso terapijo, ki jo bolnik prejema. Tako bodo farmacevtski delavci lažje svetovali glede ustrezne uporabe zdravil.
BENCINSKI SERVISI
V energetski družbi OMV Slovenija so pred dnevi zagotovili, da bodo v naslednjih dneh in tednih zagotavljali oskrbo z energenti po vsej Sloveniji. V ta namen njihovi bencinski servisi ostajajo odprti, ob tem pa bodo naredili vse, da zagotovijo varno postrežbo in storitev strankam, so zapisali v sporočilu za javnost.
Tudi v Petrolu so danes poudarili, da imajo pripravljene akcijske načrte, s katerimi bodo zagotovili oskrbo z energenti.
"Družba Petrol od izbruha koronavirusa pozorno spremlja razmere. Ustanovili smo koordinacijski tim, ki spremlja dogajanje in pripravlja ustrezne organizacijske ukrepe. Poslovanje zaenkrat poteka nemoteno, v primeru zaostritve razmer pa ima družba pripravljene akcijske načrte, s katerimi bo zagotovila oskrbo z energenti," so zagotovili.
POŠTA
Pošta Slovenije vse stranke poziva, naj v skrbi za zdravje zaposlenih in drugih strank dosledno upoštevajo predpisani režim vstopa v poštne poslovalnice, in sicer v omejenem obsegu. Na pošti se lahko hkrati nahaja le toliko strank, kolikor je delujočih poštnih okenc. Ob tem naj stranke upoštevajo priporočeno medsebojno razdaljo, so sporočili s pošte.
Na pošti se lahko hkrati nahaja le toliko strank, kolikor je delujočih poštnih okenc. Ob tem naj stranke upoštevajo priporočeno medsebojno razdaljo.
"Če bodo vsa okenca zasedena, stranke prosimo, naj počakajo pred vhodnimi vrati poslovalnice, da pridejo na vrsto. Če bo treba, bodo zaposleni na pošti vstop v poslovalnico regulirali z občasnim omejenim spuščanjem strank na pošto," so zapisali.
S 16. marcem bo način zagotavljanja določenih poštnih storitev prilagojen in ne bo nujno zahteval obiska pošte ali osebnega stika z dostavljalcem. Dostavljalci bodo v hišne predalčnike naslovnikov vlagali tudi priporočena pisma.
Za pisma, ki se vročajo po posebnih zakonih (pravdni postopek, kazenski postopek in podobno) in je predpisana osebna vročitev s podpisom naslovnika ali pooblaščene osebe, bodo dostavljavci v hišnih predalčnikih naslovnikov puščali obvestila o možnosti prevzema pisma na pošti.
Največ teh pisem se po navedbah pošte vroča po zakonu o splošnem upravnem postopku in zakonu o pravdnem postopku, ki jih lahko pošta skladno z zakonom v primeru, da naslovnik pisma ne prevzame na pošti, po preteku roka za prevzem na pošti vloži v njegov hišni predalčnik brez potrditve prevzema. "Vse prebivalce zato pozivamo, da teh pisem, če to ni nujno potrebno, ne hodijo iskat na pošto, saj jih bodo po poteku roka za prevzem na pošti prejeli v svoj hišni predalčnik," so pozvali.
Poslovne stranke, še posebej spletne trgovce, pa so pozvali, da naj v želji po zmanjšanju osebnih stikov pri vročanju pošiljk do nadaljnjega svoje kupce usmerjajo na spletna plačila ter se izognejo posebnim storitvam, kot so plačilo po povzetju, povratnica in podpis naslovnika.
V primeru vročanja paketov bodo stranke pozvali, naj se opredelijo do alternativnega vročanja, ki ne vključuje fizičnega stika oz. podpisa, ter naj pakete prevzamejo na dogovorjenem mestu, določene storitve, kot so vnos in odvoz blaga v stanovanje naslovnika, pa se do nadaljnjega ne bodo izvajale.
V primeru vročanja paketov bodo stranke pozvali, naj se opredelijo do alternativnega vročanja, ki ne vključuje fizičnega stika oz. podpisa, ter naj pakete prevzamejo na dogovorjenem mestu, določene storitve, kot so vnos in odvoz blaga v stanovanje naslovnika, pa se do nadaljnjega ne bodo izvajale.
Kot so še poudarili, imajo pripravljene različne scenarije in protokole ob nadaljnjem širjenju virusa in obolevanja zaradi okužbe, o čemer bodo sproti obveščali zaposlene in javnost.
REGISTRACIJA AVTOMOBILOV IN SORODNO
Vlada je z odlokom začasno prepovedala izvajanje tehničnih pregledov in drugih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter delo v tahografskih delavnicah zaradi zajezitve epidemije novega koronavirusa. Prepoved velja do 16. aprila, veljavnost prometnih dovoljenj, vključno z zavarovanjem motornih vozil, pa se do takrat podaljša.
Odlok, ki ga je vlada danes sprejela na dopisni seji, bo začel veljati v torek. Gre za enega od ukrepov, s katerimi želi država zaustaviti oz. omejiti širjenje novega koronavirusa. Prepoved opravljanja tehničnih pregledov velja do 16. aprila, do takrat se tudi podaljša veljavnost prometnih dovoljenj vključno z zavarovanjem.
Veljavnost prometnih dovoljenj, vključno z zavarovanjem motornih vozil in ADR certifikatov za prevoz nevarnega blaga, ki jim zaradi prepovedi iz prejšnjega člena poteče veljavnost od uveljavitve tega odloka do 16. aprila, se podaljša do 16. maja, piše v odloku, objavljenem v uradnem listu.
Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) pa je na svoji spletni strani objavila, da so zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa zaprli servisne centre za končne stranke. Tako do nadaljnjega več ne bo možna menjava pnevmatik v AMZS servisnih centrih.
AMZS inštruktorji varne vožnje ob tem izpostavljajo, da voznikom z vidika varnosti v prometu ni treba skrbeti. Z menjavo pnevmatik je namreč v pomladanskem času smiselno počakati ne glede na to, da zakonodaja predpisuje, da zimska oprema vozil od 15. marca ni več obvezna, razen če to zahtevajo vremenske razmere. Vreme je lahko v tem obdobju še zelo nepredvidljivo.
Do nadaljnjega pa tudi izvajajo cenitve škod brez osebnega stika s stranko, torej na daljavo. Pregledov vozil na terenu za potrebe vrednotenja pa do nadaljnjega ne opravljajo, so še zapisali na AMZS.
BANKE IN ZAVAROVALNICE
Večina poslovalnic bank in hranilnic s torkom prehaja na krajši delovni čas. Svoje kontaktne centre pa so danes zaprle zavarovalnice, ki odslej najbolj pogoste storitve nudijo le še prek telefona ali spletnih kanalov.
Ker se bodo v nadaljevanju predvidoma še zapirali trgovski centri in s tem tudi bančne poslovalnice v njih, bodo banke in hranilnice, ne glede na morebitno postopno smiselno zapiranje svojih poslovalnic, poskrbele za regionalno pokritost delujočih poslovnih enot, so zagotovili v Združenju bank Slovenije.
Banke in hranilnice bodo v prihodnje poslovale v dopoldanskem delovnem času, in sicer bo večina odprtih med 8.30 in 13. uro, oziroma tako kot bodo objavile posamične banke ali hranilnice.
Poslovalnice NLB bodo od torka začasno vsak delovnik odprte od 8.30 do 13. ure. Izjemi sta poslovalnica v zgradbi UKC Ljubljana, ki je do nadaljnjega zaprta, in poslovalnica E.Leclerc, ki bo odprta od 9. do 13. ure, so danes sporočili iz NLB.
Enak delovni čas po novem velja tudi za poslovalnice Nove KBM, izjema sta poslovalnici Europark in Rogoznica, ki bosta odprti od ponedeljka do petka med 10. uro in 14.30. Vsa specializirana bančna okenca na poštah pa so do nadaljnjega zaprta, so sporočili iz Nove KBM.
Poslovalnice Gorenjske banke bodo odprte od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro. Določene poslovalnice bo banka začasno zaprla, so napovedali. Ob tem so dodali, da so na najbolj obiskanih bankomatih komitentom omogočili brezplačno plačevanje položnic.
Glede na trenutne razmere je poslovanje v največji možni meri preusmerjeno na spletno in mobilno poslovanje, ki je strankam na voljo nespremenjeno, so še zapisali v združenju. Kot so dodali, lahko večino nujnih bančnih storitev stranke opravljajo brez obiska poslovalnice. "Zaradi omejevanja prenosa okužb s koronavirusom velja omejiti tudi rokovanje z gotovino, saj je znano, da je denar zaradi kroženja lahko tvegan prenašalec okužb," so še dodali.
V kolikor se obisku banke in hranilnice ni mogoče izogniti, pa v združenju svetujejo, da je za tiste, ki sodijo v rizično skupino in imajo pooblaščeno osebo na računu, smiselno, da prihod v banko opravi pooblaščenec. V banko ali hranilnico naj komitenti vstopajo posamično in poskrbijo za ohranjanje priporočene razdalje. Izpostavili so tudi pomen doslednega izvajanja higienskih in varstvenih navodil.
Bankovci in kovanci izmenjajo veliko rok, zato v NLB namesto gotovine svetujejo, da plačujete varneje brezgotovinsko z brezstičnimi karticami.
Medtem so svoje poslovalnice danes zaprle zavarovalnice in prešle na izvajanje storitev za stranke izključno z uporabo elektronskih in telekomunikacijskih poti. Med njimi so v Zavarovalnici Triglavu, zavarovalnici Generali in Zavarovalnici Sava navedli sklepanje ali obnovo zavarovanj in obravnavo škod na daljavo.
PRAVOSODJE
Ministrstvo za pravosodje s pravosodnimi deležniki nadaljuje usklajevanje in izvajanje nujnih ukrepov za preprečitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Za obisk notarja se bo tako treba predhodno najaviti, onemogočeno bo tudi neposredno vlaganje pošte na državno odvetništvo. Stanje v zaporih je medtem stabilno in mirno.
Kot so sporočili z ministrstva, so k usklajevanju, ki ga vodi delovna skupina ministrstva, "nemudoma in odgovorno" pristopili prav vsi pravosodni deležniki.
Za obisk notarskih pisarn se je potrebno predhodno najaviti.
Notarska zbornica je stranke obvestila o prilagoditvi poslovanja notarskih pisarn. Stranke so prosili, naj se za obisk v notarski pisarni predhodno najavijo po telefonu, v kolikor pa imajo možnost komuniciranja z izbranim notarjem prek elektronske pošte, naj izberejo ta način.
Notarska zbornica zagotavlja, da bodo stranke z uporabo elektronske pošte ali telefonskimi klici lahko pridobile vse predhodne informacije, povezane z notarsko storitvijo, ki jo želijo opraviti, oziroma pripravo dokumentov, ki jih potrebujejo.
Fizičnim osebam je do preklica onemogočeno neposredno vlaganje pošte na vložiščih odvetništva, za nujno komunikacijo pa predlagajo uporabo telefona, navadne in elektronske pošte.
Zaščitnim ukrepom pred širjenjem virusa je način poslovanja s strankami prilagodilo tudi državno odvetništvo. Fizičnim osebam je do preklica onemogočeno neposredno vlaganje pošte na vložiščih odvetništva, za nujno komunikacijo pa predlagajo uporabo telefona, navadne in elektronske pošte.
V naslednjih dneh bodo poenotili tudi ukrepe državnih tožilstev, ki so določene omejitve dostopa v času uradnih ur že izvajala. Do preklica tako ne bodo sprejemala strank, informacije o poteku kazenskih postopkov bodo podajala po telefonu oz. elektronski pošti, pisne vloge pa bodo sprejemala po navadni oz. elektronski pošti.
Sodišča bodo opravljala le naroke in odločala samo v nujnih zadevah.
Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je namreč odredil sprožitev 83a člena zakona o sodiščih, ki določa, da lahko v primeru izrednih dogodkov posamezna sodišča opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah.
V času trajanja odredbe, torej od 16. marca pa najdlje do 15. maja, procesni roki ne tečejo, prav tako se ne vročajo sodna pisanja. Tudi če je bilo sodno pisanje vročeno, začnejo teči procesni roki prvi naslednji dan, ko prenehajo veljati posebni ukrepi, določa zakon o sodiščih.
Kot nujne zadeve se štejejo: - preiskave in sojenja v kazenskih zadevah, v katerih je obdolžencu odvzeta ali omejena prostost, ter v kazenskih zadevah tujcev, ki ne prebivajo v Sloveniji; - postopke v zadevah zavarovanja; - nepravdne in izvršilne zadeve v zvezi z vzgojo in varstvom otrok ter preživninskimi obveznostmi, ki izhajajo iz zakona; - nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah; - menične in čekovne proteste ter menične tožbe; spore za objavo popravka objavljene informacije; - popise zapustnikovega premoženja; - zadeve prisilne poravnave in stečaja ter morebitne druge zadeve, za katere tako določa zakon.
UPRAVNE ENOTE
ministrstvo za javno upravo je zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa upravnim enotam odredilo omejitev izvajanja nalog na najnujnejše zadeve. Stranke se bodo morale predhodno naročiti, v prostore upravnih enot pa bodo morale vstopati posamično. Sklepanje zakonskih ali partnerskih zvez do nadaljnjega ne bo mogoče.
Stranke se bodo morale na upravnih enotah predhodno naročiti, v prostore upravnih enot pa bodo morale vstopati posamično.
Stranke se bodo morale za obisk upravne enote vnaprej naročiti po telefonu, elektronski pošti ali navadni pošti. Storitve bodo na voljo samo za najnujnejše primere odločanja v upravnih zadevah in v drugih upravnih nalogah, piše na spletnih straneh ministrstva.
Stranke in drugi obiskovalci ne bodo več mogli dostopati do zaprtih prostorov upravne enote, kot so pisarne, avle, hodniki, stopnišča in drugi skupni objekti. "Vse naročene stranke bodo napotene na čakanje pred upravno zgradbo in se jih v skladu s predhodnim telefonskim, elektronskim ali pisnim naročilom posamično vabi v prostore na način, da se zagotovi povečana varnost glede na razmere, v katerih posluje posamezna upravna enota," so sklenili na ministrstvu.
Upravne enote, ki ne bodo uspele zagotoviti takšnega načina upravnega poslovanja s strankami, ga morajo smiselno z organizacijskimi in drugimi ukrepi prilagoditi konkretnim razmeram v upravni zgradbi, da bo poslovanje sprotno brez nepotrebnega zadrževanja in čakanja.
Vloge strank bodo razen v nujnih primerih posredovali samo v elektronski obliki ali po navadni pošti. Sklepanje zakonskih ali partnerskih zvez bo odpovedano oziroma prestavljeno, za nedoločen čas pa se prekinja tudi subvencijska kampanja urejanja grafične enote rabe kmetijskega gospodarstva (GERK).
VOZNIŠKI IZPITI
Javna agencija RS za varnost prometa je do nadaljnjega po vsej državi odpovedala izvajanje opravljanja teoretičnih in praktičnih vozniških izpitov, prav tako tudi izvajanje vseh rehabilitacijskih programov. Za določitev novih terminov vozniških izpitov bodo v stiku s predstavniki šol vožnje in učitelji vožnje.
O novih terminih za udeležbo na edukacijski ali psihosocialni delavnici bodo prijavljeni po sprostitvi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa obveščeni po pošti ali telefonsko, so sporočili z agencije za varnost prometa.
ZZZS
ZZZS zaradi epidemije novega koronavirusa s 16. marcem za stranke zapira poslovalnice, ki delujejo na izpostavah območnih enot ZZZS, odprte pa ostajajo poslovalnice na sedežih.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zaradi epidemije novega koronavirusa s 16. marcem za stranke zapira poslovalnice, ki delujejo na izpostavah območnih enot ZZZS, odprte pa ostajajo poslovalnice na sedežih. Stranke prosijo, da se osebno zglasijo le v nujnih primerih in brez znakov okužbe, so sporočili.
Sicer pa stranke pozivajo, da zadeve v zvezi z urejanjem zavarovanja in uveljavljanjem pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja urejajo elektronsko, po elektronski ali navadni pošti oziroma prek telefona.
Poslovalnice na sedežih območnih enot bodo s strankami poslovale, da se onemogoči fizični stik, na primer z uporabo domofonov, preko stekla in drugimi ukrepi, s katerimi se onemogoči prenos virusa.
Za izvajalce zdravstvenih storitev, dobavitelje medicinskih pripomočkov in druge partnerje v zdravstvu pa ima ZZZS uveljavljeno elektronsko poslovanje kot prevladujoč način poslovanje, zato jih prosijo, da ZZZS dodatno kontaktirajo prek telefona.
"ZZZS bo na tak način še naprej zagotavljal stabilno financiranje slovenskega zdravstvenega sistema in uresničevanje pravic zavarovanih oseb," so zagotovili.
FURS
Finančna uprava RS (Furs) je z namenom omejitve širjenja koronavirusa do preklica uvedla številne ukrepe poslovanja z davčnimi zavezanci. Državljane pozivajo, da vloge, ugovore, pritožbe in druge obrazce v čim večji možni meri oddajo po elektronski poti - preko eDavkov ali mobilne aplikacije, kjer je to mogoče.
Posamezne vloge in obrazce je mogoče odložiti tudi v predalnik pred vhodom v prostore finančnih uradov ali poslati po pošti. "Le v kolikor morate nujno oddati kakšno dokumentacijo osebno (originali pogodb, notarskih zapisov...), jo lahko vložite v vložišču na sedežu finančnega urada, ob tem da v stavbo vstopate posamezno in uslužbencu na vhodu obrazložite nujnost osebne predložitve," so sporočili.
Če je za vodenje posameznega davčnega ali carinskega postopka nujen kontakt z uslužbencem finančne uprave, naj stranke pokličejo na številke, navedene na njihovi spletni strani.
Finančna uprava bo do nadaljnjega papirno dokumentacijo odpošiljala samo po pošti, osebni prevzem na finančnih uradih ne bo mogoč.
LJUBLJANSKA BORZA
Ljubljanska borza bo od 16. marca svoje poslovanje zagotavljala prek oddaljenega dostopa. Kot so zapisali na svojih spletnih straneh, tudi za prihodnje tedne načrtujejo delovanje v normalnem obsegu ob upoštevanju ukrepov pristojnih organov in drugih deležnikov kapitalskega trga.
Borza uporabnike prosi, naj vso relevantno pošto, vezano na upravljanje trga, posredujejo na naslov upravljanje-trgov@ljse.si, ostalo pošto pa na info@ljse.si. O poteku poslovanja bodo sproti obveščali, so dodali.
KATOLIŠKA CERKEV V SLOVENIJI
Slovenski škofje so na dopisni seji Slovenske škofovske konference (SŠK) določili izredne ukrepe za preprečevanje širjenje koronavirusa. Tako so v cerkvah že odpovedane vse maše, podeljevanje zakramentov, ljudske pobožnosti in župnijska praznovanja. Praznovanje porok in krsta je odloženo, pogrebi pa le ob strogem upoštevanju navodil.
Duhovniki bodo maše po sprejetih namenih darovali izključno zasebno in brez prisotnosti vernikov. Somaševanje duhovnikov in skupno obhajanje ni dovoljeno. Maše in križevi poti ter druge oblike pobožnosti na prostem niso dovoljeni.
Duhovniki bodo maše po sprejetih namenih darovali izključno zasebno in brez prisotnosti vernikov.
Škofje ordinariji do preklica podeljujejo slovenskim katoličanom spregled od dolžnosti udeležbe pri nedeljski sveti maši. Verniki naj nadomestijo odsotnost od svetega bogoslužja z molitvijo, postom, dobrimi deli, prebiranjem Božje besede, spremljanjem svete maše po radiu, televiziji oziroma spletu ter s prejemom duhovnega obhajila, so zapisali v SŠK.
Župnikom nalagajo, naj na vrata cerkva pritrdijo obvestilo, na katerem naj bo napisano: "Svete maše so do nadaljnjega odpovedane. Možna je osebna molitev zdravih vernikov pod pogojem, da v cerkvi oz. kapeli ni več kot 10 oseb in so med seboj oddaljene vsaj 1,5 metra."
Dopuščajo, da so cerkve v času epidemije odprte izključno pod naslednjimi pogoji: da gre za osebno molitev zdravih vernikov brez simptomov akutne pljučne bolezni, da je istočasno v cerkvi največ 10 oseb, med katerimi mora biti vsaj 1,5 metra razdalje, da cerkev, ki je odprta za vernike, vsaj dvakrat na dan očistijo z razkužilnimi sredstvi in da je vernikom v cerkvi na voljo razkužilno sredstvo za roke.
Spovedovanje je odloženo za nedoločen čas. Dovoljeni so cerkveni pogrebi ob strogem upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogreb se opravi brez pogrebne svete maše in samo z najožjimi sorodniki. Pogrebna sveta maša bo lahko darovana po preklicu tega navodila.
V smrtni nevarnosti je dovoljeno podeljevanje bolniškega maziljenja ob upoštevanju, da sta duhovnik in bolnik ustrezno zaščitena. Podeljevanje zakramenta svetega krsta in poroke se preloži.
Prav tako do preklica po župnijah ne bo verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj. Kateheti naj starše prosijo, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki.
Škofijske in župnijske pisarne, cerkveni arhivi ter drugi cerkveni uradi ostanejo do nadaljnjega zaprti.
Škofijske in župnijske pisarne, cerkveni arhivi ter drugi cerkveni uradi ostanejo do nadaljnjega zaprti. Verniki se lahko na župnijske urade obrnejo samo po telefonu oziroma elektronski pošti.
Katoliškim vrtcem, šolam in drugim izobraževalnim ter karitativnim ustanovam škofje nalagajo, da sledijo navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje in ministrstva za zdravje.
Vsi verniki, zlasti starejši, naj se preventivno samoizolirajo ter posvetijo čas molitvi za zdravje bolnikov, zdravstvenega osebja in čim prejšnji konec epidemije. Prav tako škofje k molitvi vabijo tudi druge vernike, duhovnike, redovnice, redovnike ter katoliška laiška gibanja.
ISLAMSKA SKUPNOST V SLOVENIJI
Islamska skupnost v Sloveniji je do nadaljnjega odpovedala vse aktivnosti v prostorih skupnosti. Ukrep je sledil razglasitvi epidemije novega koronavirusa v Sloveniji, so sporočili iz islamske skupnosti.
Mešihat islamske skupnosti je že pred tem razpravljal o aktualnih razmerah glede širitve novega koronavirusa in sprejel sklep o omejitvi obiska prostorov, kjer se opravljajo molitve.
IZLETI V GORE IN PLANINARJENJE
Gorska reševalna zveza Slovenije v času epidemije odsvetuje aktivnosti v gorah, posebej v visokogorju, kjer je večja možnost poškodb. Medicinsko osebje in civilna zaščita v tem času delujejo na meji zmogljivosti, zato jih lahko gorske nesreče še dodatno obremenijo, opozarjajo v zvezi. Ljudi pozivajo, naj, če je le možno, ostanejo doma.
Razmere v gorah so še vedno zelo zahtevne in nevarne, so v sporočilu za javnost opozorili v zvezi. V primeru gorske nesreče in reševanja s helikopterjem, če bo helikopter sploh na voljo, bo transport ponesrečenca v primeru suma na okužbo z novim koronavirusom težko izvedljiv, saj se je treba zavedati, da piloti nimajo zaščitne obleke in je pri svojem delu ne morejo uporabljati.
"Tudi gorski reševalci zelo težko pri reševanju nosimo zaščitna oblačila, saj nas ovirajo pri reševanju v zahtevnem gorskem terenu. Vse državljane zato pozivamo k odgovornemu izbiranju ciljev gibanja na svežem zraku. V danih razmerah stopimo skupaj in ravnajmo odgovorno," so izpostavili.
Gore niso lokacija za samoizolacijo.
Podobno pozivajo tudi na kranjski policijski upravi, kjer poudarjajo, da gore niso lokacije za samoizolacijo. "Ljudje naj vendarle razumejo, da so v sedanji epidemiološki situaciji omejitve tudi pri gorskem reševanju in da bodo reševalne službe najprej poskrbele za svojo varnost, zato se reševanje lahko močno zavleče," so jasni tudi policisti.
Vodstvo Planinske zveze Slovenije je izdalo priporočilo, da pohodniki izbirajo manj obljudene planinske poti.
Zaradi vedno več okuženih s koronavirusom sars-cov-2 in obolelih za boleznijo covid-19 so bili tudi v planinski organizaciji prisiljeni k sprejetju različnih ukrepov in preventivnih dejanj. Vodstvo Planinske zveze Slovenije je izdalo priporočilo, da pohodniki izbirajo manj obljudene planinske poti.
Kot so zapisali, so za nedoločen čas prestavljeni vsi napovedani zbori komisij in skupščina Planinske zveze Slovenije. Vsaj do konca meseca marca so za nedoločen čas prestavljena tudi usposabljanja in druge skupinske aktivnosti. Strokovna služba krovne nacionalne planinske organizacije bo delovala z omejitvami, do preklica vstop strankam v poslovne prostore ni mogoč.
V zvezi s planinskimi dejavnostmi na prostem v planinski organizaciji pozivajo vse udeležence, da naj se aktivnosti udeležijo samo zdrave osebe.
V zvezi s planinskimi dejavnostmi na prostem v planinski organizaciji pozivajo vse udeležence, da naj se aktivnosti udeležijo samo zdrave osebe. Opozarja se tudi na higieno rok in kašlja ter na pitje tekočin iz lastnega kozarca/steklenice in uporabo svojega pribora pri prehranjevanju. Kljub temu da je na prostem možnost širjenja virusa manjša, udeležence naprošajo, naj upoštevajo, da avtobusni prevoz in združevanje v večjih skupinah lahko predstavlja večje tveganje.
DELA V GOZDU
Izbira drevja za posek, izdaja odločb za dela v gozdu in izvajanje potrebnih del bodo v obdobju epidemije koronavirusa potekali v omejenem obsegu, so sporočili iz Zavoda za gozdove.
Zavod za gozdove bo v prihodnjih tednih posloval po prilagojenem urniku. Uporabnike storitev prosi, naj ne obiskujejo njegovih pisarn, saj je izogibanje fizičnim stikom eden izmed glavnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa. Uporabniki naj zaposlene kontaktirajo po spletni pošti ali telefonu, svetujejo.
Ob nujnih fizičnih stikih med uporabniki storitev in zaposlenimi zavoda, kot so označevanje drevja za posek, prevzem materialov za obnovo gozdov ipd., na zavodu pozivajo k upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Tiste, ki kažejo znake okužbe s koronavirusom, pozivajo, naj ostanejo doma.
Z namenom lažje organizacije dela bodo še ta teden na spletnih straneh območnih in krajevnih enot zavoda objavili kontakte vseh revirnih gozdarjev in vodij enot.
Javne razgrnitve osnutkov gozdarskih in lovskih načrtov bodo do nadaljnjega potekale po prilagojenem postopku. Kot so dodali, naj uporabniki za oddajo svojih pobud v zvezi z obnovo gozdnogospodarskih načrtov gozdnogospodarskih enot v letošnjem letu uporabijo na spletu dostopni obrazec.
Javni dogodki in prireditve, katerih glavni organizator je zavod za gozdove, so do nadaljnjega odpovedani oz. prestavljeni.
Ker se bodo v nadaljevanju predvidoma še zapirali trgovski centri in s tem tudi bančne poslovalnice v njih, bodo banke in hranilnice, ne glede na morebitno postopno smiselno zapiranje svojih poslovalnic, poskrbele za regionalno pokritost delujočih poslovnih enot, so zagotovili v Združenju bank Slovenije.
Banke in hranilnice bodo v prihodnje poslovale v dopoldanskem delovnem času, in sicer bo večina odprtih med 8.30 in 13. uro, oziroma tako kot bodo objavile posamične banke ali hranilnice.
Poslovalnice NLB bodo od torka začasno vsak delovnik odprte od 8.30 do 13. ure. Izjemi sta poslovalnica v zgradbi UKC Ljubljana, ki je do nadaljnjega zaprta, in poslovalnica E.Leclerc, ki bo odprta od 9. do 13. ure, so danes sporočili iz NLB.
Enak delovni čas po novem velja tudi za poslovalnice Nove KBM, izjema sta poslovalnici Europark in Rogoznica, ki bosta odprti od ponedeljka do petka med 10. uro in 14.30. Vsa specializirana bančna okenca na poštah pa so do nadaljnjega zaprta, so sporočili iz Nove KBM.
Poslovalnice Gorenjske banke bodo odprte od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro. Določene poslovalnice bo banka začasno zaprla, so napovedali. Ob tem so dodali, da so na najbolj obiskanih bankomatih komitentom omogočili brezplačno plačevanje položnic.
Glede na trenutne razmere je poslovanje v največji možni meri preusmerjeno na spletno in mobilno poslovanje, ki je strankam na voljo nespremenjeno, so še zapisali v združenju. Kot so dodali, lahko večino nujnih bančnih storitev stranke opravljajo brez obiska poslovalnice. "Zaradi omejevanja prenosa okužb s koronavirusom velja omejiti tudi rokovanje z gotovino, saj je znano, da je denar zaradi kroženja lahko tvegan prenašalec okužb," so še dodali.
V kolikor se obisku banke in hranilnice ni mogoče izogniti, pa v združenju svetujejo, da je za tiste, ki sodijo v rizično skupino in imajo pooblaščeno osebo na računu, smiselno, da prihod v banko opravi pooblaščenec. V banko ali hranilnico naj komitenti vstopajo posamično in poskrbijo za ohranjanje priporočene razdalje. Izpostavili so tudi pomen doslednega izvajanja higienskih in varstvenih navodil.
Medtem so svoje poslovalnice danes zaprle zavarovalnice in prešle na izvajanje storitev za stranke izključno z uporabo elektronskih in telekomunikacijskih poti. Med njimi so v Zavarovalnici Triglavu, zavarovalnici Generali in Zavarovalnici Sava navedli sklepanje ali obnovo zavarovanj in obravnavo škod na daljavo.