Nazadnje sta se Putin in Orban srečala 1. februarja letos, ko se je madžarski premier dogovoril o ugodni ceni plina za njegovo državo in sodelovanju na gospodarskem področju. Orban je svoj obisk v Moskvi opisal kot mirovno misijo, vendar mu očitno ni uspelo preprečiti ruskega vojaškega pohoda na Ukrajino.
Zatem se je ponujal kot posrednik v sporu med državama, nekaj časa je preprečeval, da bi čez madžarsko ozemlje zahodne države Ukrajini pomagale z vojaško opremo. Še vedno pa nasprotuje sankcijam energetskega sektorja EU proti Rusiji, ker da bi se madžarska industrija brez ruske nafte in plina ustavila. Večino nafte in plina Madžarska uvozi iz Rusije. Lani septembra so sklenili dve dolgoročni pogodbi za 15-letno dobavo plina po plinovodih v Avstriji in Srbiji, mimo Ukrajine.
Prav tako niso ustavili pogodbe z rusko korporacijo Rosatom za gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne Paks. Orban je tako energetsko odvisen od Putina. Po drugi strani pa se njegov zaveznik Janša zavzema za čimprejšnjo izključitev ruskih energentov iz EU.
Madžarski premier igra dvojno igro tudi, ko se ne brani evropskega denarja, hkrati pa kritizira evropske institucije. Dobro je sodeloval z dolgoletno nemško kanclerko Angelo Merkel, ki mu je zagotavljala investicije v gospodarstvo, hkrati pa se povezuje s suverenisti in evroskeptiki.
Njegovi zavezniki so tako ostri nasprotniki Putina, npr. poljski premier Tadeusz Morawiecki, kakor tudi Putinovi podporniki, npr. prvak italijanske Lige Matteo Salvini in voditeljica francoskega Nacionalnega zbora Marine Le Pen. Salvini je leta 2015 po Evropskem parlamentu paradiral s Putinovo podobo na majici, Le Penova pa je dve leti pozneje Putina obiskala v Moskvi in si zagotovila rusko finančno pomoč pred volitvami. Že na lokalnih volitvah 2014 je njeno stranko financirala ruska banka First Czech-Russian Bank.
Podobno si je leta 2018 tudi Salvini zagotovil financiranje stranke z ruskim denarjem. Salvini in Le Penova sta tudi podprla rusko aneksijo Krima leta 2014 in nasprotovala mednarodnim sankcijam proti Rusiji. Dobri odnosi med Le Penovo in Putinom se kažejo tudi v tem, da je bila leta 2019 kot asistentka pri njenem evropskem poslancu Aymericu Chaupradu zaposlena Elizaveta Peskova, hči tiskovnega predstavnika Kremlja Dimitrija Peskova. Putin financira skrajno desne stranke po Evropi, ker je v njegovem interesu razpad EU, saj bi tako lažje dosegel svoje geopolitične cilje in si podredil čim več evropskih držav.
Salvini in Le Penova nista le v dobrih odnosih z Orbanom, ampak tudi z Janšo. Oktobra lani sta se Le Penova in Janša osebno srečala in se zavzela za to, da nacionalne ustave niso podrejene evropskemu pravu. Nekaj dni za tem se je Le Penova srečala še z Orbanom, ki ji je zagotovil financiranje kampanje pred letošnjimi volitvami v Franciji.
Ker so se odnosi med EU in Rusijo poslabšali, je letos najela 10,7 milijona evrov posojila pri madžarski banki MKB, ki je v lasti Orbanovih oligarhov Lorinca Meszarosa in Laszla Szija, lastnika madžarske medijske hobotnice, katere del je tudi Janševa Nova24TV. Zaradi skrajnih stališč so ji vrata francoskih bank zaprta. Salvini in Janša pa sta večkrat v stiku, saj je prvi človek Lige eden od podpredsednikov italijanske vlade.
Po drugi strani Janša podpira ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega in predsednico beloruske opozicije Svetlano Tihanovsko, ki je trn v peti beloruskega diktatorja, Putinovega vazala Aleksandra Lukašenka. Slovenija je tudi tekmica Belorusije v kandidaturi za članstvo v Varnostnem svetu, kjer našo državo podpirajo ZDA in EU, Belorusijo pa Putin.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24