Revija Reporter
Slovenija

Janšev obveščevalec Lovšin ne dviga več telefona: kdo se skriva za milijonskim orožarskim poslom z Ukrajinci

Igor Kršinar
1 4.562

22. jul. 2023 6:59 Osveženo: 7:07 / 22. 7. 2023

Deli na:

Andrej Lovšin, nekdanji

STA

Ali se podjetnik Andrej Lovšin skriva za orožarskim poslom, ki ga je z Ukrajinci prek Čehov sklenila družba S Lux Marjana Starca?

Prejšnji teden smo pisali, da naj bi poslovnež in nekdanji obveščevalec Andrej Lovšin pred letom dni, še v času Janševe vlade, od Ukrajincev preko nekega češkega podjetja prejel okoli 7,5 milijona evrov avansa za posredništvo pri dobavi oklepnikov, ki jih potem ni bilo. Lovšin je odločno zanikal, da bi dobil denar od Ukrajincev, ker da z njimi ne posluje: »Relacije s Čehi pa niso povezane z Ukrajino in se posebej rešujejo. Niso dostavili vseh dokumentov, zato se zadeva rešuje na sodišču.« Nič konkretnega nam ni hotel razkriti, češ da gre za poslovne zadeve. Dodal je še, da je zdaj upokojen, še vedno pa ima stike s poslovneži, ki jih med seboj poveže, sam pa da ni udeležen v nobeni zadevi.

Nadaljnje raziskovanje nas je privedlo do zgodbe, ki jo je takrat objavil portal necenzurirano, kjer sicer niso pisali o Lovšinu, pač pa o Marjanu Starcu in njegovem podjetju S Lux, toda dobro obveščeni so nas opozorili, da naj bi se za njim v resnici skrival Lovšin. Kot so pisali na tem portalu, so se Ukrajinci zaradi ruske agresije zanimali za nakup slovenskih bojnih vozil. Potrkali so na vrata družbe S Lux, ki jo je leta 2018 ustanovil Marjan Starec.

Toda načrte jim je prekrižala takratna Janševa vlada, ki je 15. aprila sprejela tajni sklep, da bodo bojna vozila Ukrajincem kar podarili.

Že več let se ukvarja s posredništvom pri prodaji vojaške opreme, oklepnih vozil in orožja ter vzpostavlja stike s predstavniki vlade in podjetij, ki so bili zainteresirani za nakup odslužene vojaške opreme Slovenske vojske. Zanimali so se tudi za bojna gosenična vozila pehote M-80 A, ki jih je obrambno ministrstvo nameravalo prodati že v času, ko ga je vodila Andreja Katič.

Marca lani so bili pogovori med Ukrajinci in Slovenci uspešno zaključeni, v tem času pa so bili v stalnem stiku z ministrstvom za obrambo tudi v družbi S Lux. Kupčija je stekla prek češkega podjetja Pan Inc, ki mu je družba Ukrspecexport v imenu ukrajinskega obrambnega ministrstva plačala avans. Češki posredniki pa so nato 11. aprila lani podpisali pogodbo z družbo S Lux ter ji nakazali stoodstotni avans za bojna vozila, ki bi jih kupili od slovenske države. Šlo naj bi za skoraj štiri milijone evrov.

Toda načrte jim je prekrižala takratna Janševa vlada, ki je 15. aprila sprejela tajni sklep, da bodo bojna vozila Ukrajincem kar podarili. Nekaj dni za tem je direktorat za logistiko obvestil S Lux, da ministrstvo odstopa od posla. Družba je nato proti državi vložila tožbo na upravno sodišče za ugotovitev nezakonitosti in odpravo tajnega sklepa vlade. Na ministrstvu za obrambo so takrat odgovorili, da nikoli niso objavili nobenega razpisa za prodajo, »smo pa omogočali informativne pogovore glede prodaje opreme, ki je bila predvidena, da bo prodana, ko bodo za to izpolnjeni potrebni pogoji.« Če pa je družba S Lux sklepala »posle z blagom, ki ni v njeni lasti, je to njen poslovni riziko,« so še dodali.

Do zaključka redakcije družba S Lux ni odgovorila na naše vprašanje, ali je sodišče že odločilo v njihovi tožbi in kako je odločilo, ali so se z vlado poravnali, ali so morali Čehom vrniti avans in kako so povezani z Lovšinom v tem ali kakšnem drugem poslu. Prav tako se na naše klice ni več odzival Lovšin.