Revija Reporter
Slovenija

Janša: Vlada je zavrnila evropsko pomoč, ker želi ohraniti poteze tovarišijskega kapitalizma

STA

20. dec. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ni težko najti imen vseh odgovornih, ki so sodelovali pri podeljevanju posojil, zato pa tudi nastajajo vse težave z bančno tajnostjo, je v oddaji Tarča dejal prvak SDS Janez Janša. Po njegovem mnenju je vlada zavrnila pomoč iz ESM-mehanizma, ker je želela ohranito določene poteze tovarišijskega kapitalizma.

Med parlamentarnimi strankami je podpora predlogu, da se razkrijejo osnovni podatki glede slabih kreditov, visoka, je pokazala včerajšnja oddaja Tarča na TV Slovenija. Predsednik DL Gregor Virant je dejal, da so zakonsko določbo, da se glede slabih kreditov razkrije, kdo je komitent, višina kredita in kdo ga je odobril, že pripravili.

Virant meni, da bi morali glede tistih slabih kreditov, ki bodo preneseni z bank na slabo banko, osnovni parametri postati javni. To so krediti, ki jih bomo davkoplačevalci iz svojih žepov pokrivali, in prav je, da javnost za te stvari izve, je dejal. Na vprašanje, zakaj DL ni podprla amandmaja SDS, ki je šel v tej smeri, pa je Virant dejal, da je predlog SDS "šel v čisto drugačno smer", in sicer, da bi se v bankah lahko gledalo vse, tudi ostali krediti, in da bi to lahko gledale parlamentarne preiskovalne komisije.

S takšnim pojasnilom se ni strinjal prvak SDS Janez Janša, ki se je v pogovorno oddajo TV Slovenija vključeval iz Pariza. Dejal je, da sedaj Virant predlaga nekaj, proti čemur je v preteklosti njegova stranka glasovala. Janša meni, da nimajo pravice do bančne tajnosti tisti, namesto katerih bodo zdaj davkoplačevalci odplačevali kredite, nihče pa po njegovih besedah ni predlagal, da naj bodo vsi podatki o bankah javni.

Podpredsednica PS Maša Kociper verjame, da pri bančni tajnosti ne moremo odstopati od nekih standardov EU, se pa v PS zavzemajo za to, da se na ustrezen način najde odgovorne in da se sprejmejo vsi ukrepi, ki bodo to omogočili. V demokratičnih državah odgovornost ugotavljajo sodišča, tožilstvo, policija, je dejala, ne predstavlja pa si, da bi poslanci in posamezniki pregledovali kreditne mape. Glede Virantovega predloga je dejala, da bi po njenem poleg komitenta, višine kredita in odgovorne osebe morale biti navedena še zavarovanja.

Predsednik SD Igor Lukšič meni, da gre Virantov predlog v pravo smer, in sicer da se išče neka nova ureditev, ki bo to omogočala, pričakuje pa previdnost. Nekaj stvari bo po njegovem še potrebno preveriti, med drugim ustavnost, meni pa, da politična volja zdaj za to obstaja.

Tudi v SLS po besedah predsednika Franca Bogoviča podpirajo predlog za odpravo bančne tajnosti, prav tako so za odpravo bančne tajnosti v NSi in Desusu. Kot je dejal predsednik slednje Karl Erjavec, ga poleg tega zanimajo tudi obrestne mere in zavarovanja, se pa strinja, da ne smejo razkriti tistih podatkov, ki so nujno potrebni, da bodo postopki uspešni.

Zadnji ukrepi na področju bank so sicer po besedah vodje PS in predsednice vlade Alenke Bratušek dobra osnova za nadaljnje delo na področju gospodarstva. Prepričana je, da so napovedi Janše, da Slovenijo v prihodnosti čaka trojka, napačne. Meni, da je dobro, da država težave rešuje sama.

Dejala je tudi, da vlada kljub težavam pri ministrih ima vizijo in da jo bodo celotni Sloveniji predstavili v januarju. Glede ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela je dejala, da bo opravil še sestanke po poslanskih skupinah, povedal poslancem, nato pa se bodo kot koalicija odločili, kako naprej. Glede stanja v stranki PS pa je Bratuškova, ki se je v oddajo vključila iz Bruslja, dejala, da glasovanja v DZ dokazujejo, da je enotna.

Na vprašanja glede stanja v Sloveniji in njene prihodnosti, je Novakova med drugim dejala, da ni razloga za veselje v zdajšnji situaciji in da imajo vsi do neke mere odgovornost. Bogovič meni, da morajo politiki zdaj stopiti skupaj in resnici pogledati v oči. Po razjasnitvi slabih terjatev pa poiskati načine za uspešnejše gospodarstvo in bolj učinkovito državo.

Virant meni, da je Slovenija na točki, ki bi lahko bila "točka odboja", Janša pa je dejal, da če bo koalicija v naslednjih dveh letih dokazala, da smo se odbili in dosegamo gospodarsko rast, potem se bo upokojil kot politik in bo užival v blagostanju. Za Lukšiča pa je trenutno ključna stvar politična stabilnost.