Revija Reporter
Slovenija

Janša udaril po Logarju: Ustanovili mu bodo stranko, srečuje se s Čeferinom, kampanjo pa mu pripravlja Leo Oblak

Igor Kršinar
28 5.182

23. maj. 2024 11:15 Osveženo: 11:46 / 23. 5. 2024

Deli na:

Na vprašanje, kako si razlaga Logarjevo izjavo v Reporterju, da je na naslednjem kongresu pripravljen prevzeti SDS, je odgovoril. »Kot zavajanje.«

Jure Klobčar

Prvaka SDS Janeza Janša je intervju Anžeta Logarja za Reporter tako razburil, da je z njim obračunal v svojem strankarskem tedniku.

»Ustanovili mu bodo stranko novo stranko. To je bolj ali manj jasno že vse od poraza na predsedniških volitvah dalje,« prvak SDS Janez Janša v intervjuju za Demokracijo napoveduje politično prihodnost svojega poslanca Anžeta Logarja.

Njegov rezultat na predsedniških volitvah je relativiziral, čeprav je že v prvem krogu presegel uspeh SDS na zadnjih volitvah tako po odstotkih kot po številu glasov. »Matematično je bil njegov rezultat dober. Če ga primerjamo s predsedniškimi volitvami od leta 2002 naprej, najboljši. Ni pa bi objektivno boljši od rezultata Brezigarjeve, ki je leta 2002 resno ogrozila izvolitev Drnovška. S tem da je bil Janez Drnovšek kandidat prve kategorije, medtem ko je bila Musarjeva daleč najšibkejša oziroma najbolj ranljiva in s tem najslabša kandidatka tranzicijske levice nasploh. Seveda pa samo z defenzivo ne moreš premagati niti tako slabe kandidatke.«

Logarju očita, da se je sam ali po kakem nasvetu zunaj SDS odločil, da bo na volitvah skoval politični kapital zgolj zase: »Distanciranje od SDS v kampanji torej ni bilo le taktično za potrebe predsedniških volitev, kot smo mislili oziroma je mislila večina volivcev, ampak bolj premišljeno. Nikomur v stranki ni povedal, da bo po volitvah namesto zahvale stranki, ki mu je omogočila kandidaturo in lepila plakate, napovedal nekaj novega.«

Spregovoril je tudi o posvetu poslanske skupine v Destrniku po predsedniških volitvah: »Logarju ni nihče ponudil vodenja stranke, ker o tem v SDS odloča članstvo. Niti ne kongres, kot se piše in govori po medijih, ampak po spremembi statuta pred 7 leti o tem odloča članstvo na tajnih volitvah po občinskih odborih.« Mimogrede, da novega predsednika SDS voli kongres, je na omrežju X zapisala podpredsednica SDS in vodja poslanske skupine Jelka Godec, medtem ko smo v Reporterju opozorili na omenjeno statutarno spremembo.

Prvak SDS je še pritrdil sogovorniku, da se Logar srečuje z vplivnimi strici iz ozadja, tudi z Aleksandrom Čeferinom: »Po mojih informacijah drži. Naj pa na sestanku s Čeferinom, ki ga je Logar sam potrdil, ne bi bilo kakih pomembnejših dogovorov.« Ali mu medijsko kampanjo res pripravljata Leo Oblak in Darko Njavro? »Za Oblaka sem slišal in po moje drži, za Njavra slišim prvič. Je pa tam okrog platforme še kar nekaj znanih imen levega ozadja, ki delajo s polno paro.«

»Res pa sem dejal, da lahko na naslednjih volitvah SDS kandidira za predsednika in tako unovči ta famozni kapital. Seveda to ne bi bilo nekaj 'novega, velikega', kot je bilo napovedano v Cankarjevem domu. SDS je sicer velika, ni pa nova, ker obstaja že 35 let. Zato je tekla tudi razprava o tej drugi varianti, o unovčenju kapitala z ustanovitvijo nove stranke. Prevladujoča ocena je bila, da bi nova stranka, ki bi jo ustanovil Logar, predstavljala dodano vrednost le v primeru, če bi se ji pridružil tudi kak enako močan zmeren politični profil z leve sfere. Omenjalo se je ime Boruta Pahorja.«

Janša nadaljuje, da je na tistem in naslednjih posvetih Logar najmanj govoril in se izmikal vprašanjem poslanskih kolegov. »Poleg tega se je njegovo distanciranje od SDS nadaljevalo tudi po volitvah. Če bi bil njegov cilj, da kandidira za predsednika stranke, potem bi seveda okrepil delo v njej in ne obratno.«

O ustanovitvi Platforme sodelovanja, kot zatrjuje Janša, SDS ni vedela nič. Pričakovali so, da bo v društvo uspelo Logarju pritegniti Pahorja ali vsaj še kakšnega poslanca levih strank: »Ko se je izkazalo, da sta v tej platformi samo dva člana poslanske skupine SDS in nihče drug, je postalo jasno, da to ne bo nekaj novega, velikega, ampak samo projekt Virant 2. Potem se je oglasil še drugi človek platforme Jernej Pikalo in ponovil izključevalno stališče do SDS, tudi za najbolj naivne ni bilo več dvoma.«

Na vprašanje, kako si razlaga Logarjevo izjavo v Reporterju, da je na naslednjem kongresu pripravljen prevzeti SDS, je odgovoril. »Kot zavajanje.« Dodal je, da ker so »njegov intervju za Reporter levi mediji napihnili kot osrednjo novico, smo bili in smo prisiljeni na te izjave odgovarjati, kajti sicer bi bila zmeda še večja oziroma dolgotrajnejša in del namena je bil vsekakor dosežen.«

Po Janševih besedah je namen Logarjeve stranke oslabiti SDS na naslednjih volitvah in preprečiti, da bi bila relativna zmagovalka volitev: »Ker je spet malo možnosti, da jim to uspe samo z novim obrazom, potrebujejo še napad s hrbta. Kar pa zadeva dokaze, jih ne manjka. Poleg že omenjenih gre za vrsto nagovarjanj naših članov in nekaterih lokalnih funkcionarjev, če bi se pridružili Logarjevi stranki. Nagovarjajo tudi podjetnike za finančno podporo in mnogi sprašujejo, ali je to mogoče dogovorjeno. Štirje člani SDS iz Logarjevega volilnega štaba so iz stranke lansko leto izstopili. Gre za njegov najožji krog. Če bi res hotel kandidirati za predsednika stranke, jim česa podobnega najbrž ne bi svetoval. Prej obratno.«

Prvak SDS je še pritrdil sogovorniku, da se Logar srečuje z vplivnimi strici iz ozadja, tudi z Aleksandrom Čeferinom: »Po mojih informacijah drži. Naj pa na sestanku s Čeferinom, ki ga je Logar sam potrdil, ne bi bilo kakih pomembnejših dogovorov.« Ali mu medijsko kampanjo res pripravljata Leo Oblak in Darko Njavro? »Za Oblaka sem slišal in po moje drži, za Njavra slišim prvič. Je pa tam okrog platforme še kar nekaj znanih imen levega ozadja, ki delajo s polno paro.« Pri tem Janša misli na krog okoli Pikala.

Novo stranko Logarja in Pikala lahko pričakujemo tik pred volitvami, pravita Janša in njegov sogovornik: »Verjetno. Da bo zmeda čim večja. Sedaj pripravljajo infrastrukturo v okviru društva oziroma platforme in se sprenevedajo. V bistvu kopirajo Pavla Ruparja, ki je najprej ustanovil društvo Glas upokojencev, nato pa še stranko s tem imenom. Vendar on ni zavajal s sprenevedanjem ali čakal do volitev.«