901596_f168_dragonja_promet02t Svet24.si

Poklukar nakazal, da obmejnih muk junija letos še...

toplotna črpalka1 Svet24.si

Obljubljal toplotne črpalke, vzel pa le denar

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Nina (Melani Mekicar) Njena.si

Melani Mekicar razkrila, kdaj in kje je spoznala ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janša: Stabilne javne finance, ponovni zagon gospodarske rasti in nova delovna mesta

Deli na:
Janša: Stabilne javne finance, ponovni zagon gospodarske rasti in nova delovna mesta

Foto: Primož Lavre

Kandidat za mandatarja, predsednik SDS Janez Janša je v predstavitvi svojega programa poslancem poudaril, da bo treba za reševanja stanja v državi sprejeti tri ključne ukrepe. To so stabilizacija javnih financ, vnovični zagon gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest. Pri tem pa lahko uspejo le, če bodo sodelovali, je dejal.

Po oceni kandidata za mandatarja je bolje, da omenjene ukrepe sprejmemo sami, sicer nam jih bodo narekovali drugi.

Med prvimi kratkoročnimi ukrepi nove vlade je Janša napovedal varčevanje za stabilizacijo javnih financ in dvig ugleda države na finančnih trgih ter ustvarjanje boljšega okolja za podjetništvo. "To je najboljši signal, ki bo šel v svet," je dejal, ob tem pa napovedal, da bo šlo pri varčevanju za t. i. mehko varčevanje.
 
Glede socialne politike nove vlade predsednik SDS poudarja, da je daleč najboljša socialna politika ustvarjanje novih delovnih mest, "kjer ljudje dobijo pošteno plačilo za pošteno delo". "Poudarek vsake resne državne socialne politike mora biti na tem, ne pa miloščina," je dejal.
 
Med večjimi napakami sedanjega sistema vidi to, da je višina plačila za nedelo blizu višine minimalne plače. Ob tem poudarja, da ne govori o tem, da je minimalna plača prevelika, ampak "da jo je treba dvigniti, da bi odpravili to strukturno nesorazmerje".
 
Glede strokovnih pomislekov o združevanju nekaterih ministrstev je Janša napovedal, da jih bo koalicija preučila in po potrebi svoje odločitve spremenila. Ob tem je poudaril, da se nobeno ministrstvo ne ukinja, "res pa je, da se nekatera združujejo, ker iščemo sinergijske učinke". Prav tako je to eden od ukrepov za zmanjšanje javne uprave, je dejal.
 
V svojem nastopu je najverjetnejši prihodnji mandatar še orisal stanje, v katerem prevzema mandatarstvo. Poudaril je, da so se v zadnjih mesecih napovedi gospodarske rasti izjemno poslabšale, v evroobmočju se obeta recesija, v Sloveniji pa je napovedana le 0,2-odstotna gospodarska rast.
 
Razlog za padec BDP Janša pripisuje šibki investicijski aktivnosti, predvsem zaradi zmanjšanja števila naložb v gradbeništvu. To se po njegovih besedah odraža tudi na trgu dela, kjer se število brezposelnih povečuje, število zaposlenih pa pada.
 
Povečuje se tudi negotovost na finančnih trgih, posojila za državo so se podražila, neto finančni kreditni tok med bankami in podjetji pa se je močno zmanjšal. Povečal se je tudi javni dolg, pri čemer Janšo skrbi zlasti to, da se je izrazito povečal v zadnjih nekaj letih.
 
Takšno stanje po oceni kandidata za mandatarja ne more trajati in ga je treba spremeniti. Pri tem pa poudarja potrebo po uravnoteženosti gospodarstva in javnega sektorja ter uravnoteženju šolanja v tehničnih in družboslovnih poklicih. Prizadevali si bodo tudi za enake pogoje za vse, to je tako tistih, ki se rodijo na podeželju, kot tistih, ki se rodijo v mestu.