petar matić dule Svet24.si

Umrl je zadnji narodni heroj Jugoslavije

Urbani6-dec20 Svet24.si

Kmetu s polja ukradli 6 ton izredno cenjenega ...

čakalne-vrste, splošna-bolnišnica-murska-sobota, zdravstvo, bolniki Necenzurirano

Dobički letijo v privatne žepe, zelo bolne ...

udba-jugoslavija_xx Reporter.si

Udba mu je dala kodno ime Separatist, ker se je ...

andreja leski af Ekipa

Z zlato kolajno razbija tabuje! Andreja Leški o ...

kmetija, tamara, 2024 Njena.si

Tamara po Kmetiji služi s seksi vsebinami

tadej pogacar primoz roglic Ekipa

V srce: glejte, kaj je Roglič naredil Pogačarju ...

Slovenija

Janša se bo s strankami pogovarjal o ustavnih spremembah glede referenduma

Deli na:

Predsednik vlade Janez Janša je za ponedeljek zvečer sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na katerem bodo govorili o spremembi referendumske ureditve v ustavi.

Predsednik DZ in Državljanske liste Gregor Virant je v ponedeljek predsednikom parlamentarnih strank in poslanskim skupinam že poslal delovno besedilo ustavnih sprememb, ki zadevajo referendum.

Predlog ustavnih sprememb predvideva, da lahko referendum zahteva samo 40.000 volivcev, ne pa tretjina poslancev in državni svet, kot velja zdaj. Še vedno pa tudi po tem predlogu velja ureditev, da lahko državni zbor o uveljavitvi zakona, ki ga je sprejel, na lastno pobudo razpiše referendum.

V ustavo bi zapisali prepoved referenduma o nujnih ukrepih, zakonih fiskalne narave in v primeru protiustavnih posledic. Za veljavnost referenduma pa predlog predvideva 40-odstotno udeležbo.

Virant je takrat v izjavi za STA ocenil, da je predloženo besedilo "blizu tistega, na čemer lahko dosežejo soglasje, bo pa vsaka stranka morala stopiti kakšne pol koraka nazaj in pristati na kompromis".

Največ razhajanj med strankami je pri kvorumu za veljavnost referenduma, glede česar so zadržani v SDS, SLS in NSi, da je določitev kvoruma potrebna, pa menijo v Pozitivni Sloveniji, Državljanski listi in SD.

Predsedniki strank, vodje poslanskih skupin in poslanca narodnih skupnosti bodo razpravo o spremembah ustave glede zakonodajnega referenduma nadaljevali potem, ko se je izkazalo, da za vnos fiskalnega pravila v ustavo med poslanci ni dovolj podpore.