Revija Reporter
Slovenija

Janša Pahorju: Državni udar Sove

30. jan. 2011 17:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Takoj je treba razrešiti direktorja Sove in Arhiva RS, je predsednik SDS Janez Janša pozval predsednika vlade Boruta Pahorja - njuno omejevanje dostopa do arhivov Službe državne varnosti in ignoriranje zakonov, ki državljanom dopuščajo vpogled v gradivo SDV, pomeni pravzaprav državni udar, je prepričan Janša.

Takoj je treba razrešiti direktorja Sove in Arhiva RS, je predsednik SDS Janez Janša pozval predsednika vlade Boruta Pahorja - njuno omejevanje dostopa do arhivov Službe državne varnosti in ignoriranje zakonov, ki državljanom dopuščajo vpogled v gradivo SDV, pomeni pravzaprav državni udar, je prepričan Janša.

Janša je na Pahorja naslovil dopis, v katerem ga poziva, da nemudoma skliče sestanek predsednikov parlamentarnih strank, vodij poslanskih skupin in poslancev narodnosti, zaradi nezakonito zaprtega arhivskega gradiva Sove. Poziva tudi k razrešitvi direktorja Sove in direktorja Arhiva RS.

Janša je v dopisu premieru Pahorju zapisal, da je kot predsednik vlade in akter omenjenih dogajanj neposredno odgovoren za nastale razmere in nezakonito stanje. Predlaga mu, da še pred obravnavo novele arhivskega zakona skliče koordinacijo predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na kateri želi dobiti zagotovila, da se bo prenehalo s kršenjem zakona ter sprostilo dostop do javnih arhivov ter omogočilo parlamentarni nadzor nad Sovo (Slovenska obveščevalno-varnostna služba).

Janša prav tako poziva, da se nemudoma razreši direktorja Sove in Arhiva RS ter proti njima sproži ustrezne disciplinske in kazenske postopke po uradni dolžnosti ter iz procedure umakne novelo arhivskega zakona.

Kot v dopisu pojasnjuje Janša, se je prvič v zgodovini demokratične Slovenije zgodilo, da je državni organ, v tem primeru Sova in Arhiv RS, javno izjavil, da ne bo spoštoval zakona ter nato protizakonito omejil državljanske pravice. Prav tako je prvič v zgodovini Slovenije Sova preprečila izvedbo parlamentarnega nadzora komisiji DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb.

Obe ravnanji sta po navedbah Janše nepojmljivi za katerokoli demokratično ureditev kjerkoli v svetu. "Če bi se kaj takšnega zgodilo v državi, kjer vlada popolna demokracija, bi bil predstojnik takega organa odstavljen. To, da državni organ ne spoštuje zakona ali da prepreči na zakonu utemeljen parlamentarni nadzor nad svojim ravnanjem, pomeni pravzaprav državni udar", razlaga Janša.

V Sloveniji sta to početje obsodili le pravna stroka in javnost, medtem ko vlada takšno ravnanje javno zagovarja, je kritičen Janša. Pri tem dodaja, da je vlada namesto odločnega ukrepanja zoper storilce nezakonitega ravnanja prejšnji teden vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih z argumenti.

Vlada sprejem predmetne zakonske novele, s katerim skuša sedaj tudi formalno zapreti omenjeno arhivsko gradivo, utemeljuje z argumenti, ki kažejo na to, da se želi v okviru zaščite nacionalnih interesov in varnosti prikriti delovanje nekdanje tajne politične policije SDV, je še zapisal Janša.

Sova in Arhiv RS namreč publicistu Igorju Omerzi ne dovolita vpogled v gradiva nekdanje Službe državne varnosti, čeprav zakon takšen vpogled dopušča.


Objavljamo celotno pismo Janeza Janše Borut Pahorju:

VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE
Borut Pahor, predsednik

Zadeva: Demontaža pravne države – zahteva za sklic sestanka predsednikov parlamentarnih strank, vodij poslanskih skupin in poslancev narodnosti

Spoštovani!

Prvič v zgodovini demokratične Slovenije se je zgodilo, da je:

1. državni organ javno izjavil (SOVA, Arhiv RS), da ne bo spoštoval zakona ter nato protizakonito omejil državljanske pravice;

2. SOVA preprečila izvedbo parlamentarnega nadzora Komisiji DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb.

Obe ravnanji sta nepojmljivi za katerokoli demokratično ureditev kjerkoli v svetu. Če bi se kaj takšnega zgodilo v državi, kjer vlada popolna demokracija, bi bil predstojnik takega organa odstavljen, še preden bi odložil telefon in potem najstrožje kaznovan. To, da državni organ ne spoštuje zakona ali da prepreči na zakonu utemeljen parlamentarni nadzor nad svojim ravnanjem, pomeni pravzaprav državni udar.

V Sloveniji pa sta to zavržno početje obsodili le pravna stroka in javnost, medtem ko vlada takšno ravnanje javno zagovarja. Molčijo predsednik republike, predsednik državnega zbora, predsednik ustavnega sodišča, predsednik vrhovnega sodišča in varuhinja človekovih pravic. S svojim molkom neposredno podpirajo kršitev državljanskih pravic, ustave in zakona. Slovenija je nevarno zdrsnila v namerno povzročeno brezpravje. Posledice so lahko nepredstavljive. Zakaj bi morali navadni državljani spoštovati zakone, če oblastnikom tega ni treba in to tudi javno oznanjajo?

Namesto odločnega ukrepanja zoper storilce nezakonitega ravnanja je Vlada RS prejšnji teden v Državni zbor vložila Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA-A), EPA 1535-V, nujni postopek. Vlada RS ga je vložila po tem, ko sta direktor SOVE Selan in direktor Arhiva Republike Slovenije Matič nezakonito zaprla arhivsko gradivo nekdanje tajne politične policije, Službe državne varnosti (SDV) in onemogočila dostop do tega arhivskega gradiva publicistu Igorju Omerzi. Kot je znano, je slednji zaprosil za vpogled v arhivsko gradivo v lasti Arhiva Republike Slovenije, ki se nanaša na delovanje tajne politične policije SDV v času od leta 1970 do leta 1983 in sicer zaradi priprave knjige z naslovom "Gradniki Odbora za varstvo človekovih pravic". Do omenjenega zaprosila za vpogled v ta gradiva, ki so po tretjem odstavku 65. člena ZVDAGA javno dostopna, odprtost tega arhivskega gradiva, ki se nanaša na delovanje nekdanje SDV v času od leta 1970 pa do leta 1983, ni bilo nikoli postavljena pod vprašaj.  

Vlada RS sprejem predmetne zakonske novele, s katerim skuša sedaj tudi formalno zapreti omenjeno arhivsko gradivo, utemeljuje z argumenti, ki kažejo na to, da se želi v okviru zaščite nacionalnih interesov in varnosti prikriti delovanje nekdanje SDV. Zakaj naj bi z razkritjem določenih informacij o delovanju nekdanje tajne politične policije prišlo do položaja, v katerem bi bili domnevno ogroženi nacionalni interesi in varnost, vlada nikjer argumentirano ne obrazloži.

Tedanjo politično policijo SDV so podobno kot politične policije v drugih državah s totalitarnimi režimi v celoti usmerjali in nadzirali najvišji politiki enopartijskega režima. Blokada dostopa do sicer izjemno razredčenih arhivov SOVE pomeni neposredno zaščito prav teh politikov in drugih funkcionarjev tedanje totalitarne oblasti, ki so bili z omenjenim delovanjem SDV seznanjeni. Nekateri od njih še tudi danes opravljajo pomembne funkcije v Sloveniji.  Je prav vsebina nezakonito zaprtega arhivskega gradiva SOVE razlog za nenavaden molk posameznih funkcionarjev?

Očitno se je Vlada RS z zakonsko novelo odločila rehabilitirati nezakonite odločitve in ravnanja direktorja SOVE Selana in direktorja Arhiva RS Matiča, s katerimi sta z vednostjo Vlade RS in predsednika vlade, zaščitila osebe, proti katerim bi lahko slovenski in organi držav EU sprožili kazenski pregon zaradi organizacije mednarodnih terorističnih akcij. Vlada se s preprečitvijo dostopa do arhivov postavlja nad ustavne pravice državljanov in nad pravno državo. Vzpostavlja neustavno stanje, v katerem nekateri v tej državi uživajo privilegij, ko proti njim za povzročena najhujša kazniva dejanja ali za napeljevanje h kaznivim dejanjem ne more biti sprožen niti kazenski postopek, kaj šele, da bi bili obsojeni.

Spoštovani gospod Pahor,
kot predsednik vlade in akter omenjenih dogajanj ste neposredno odgovorni za nastale razmere in nezakonito stanje. Predlagam, da nemudoma, v vsakem primeru pa še pred obravnavo novele arhivskega zakona, skličete koordinacijo predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na kateri želimo dobiti zagotovila, da se bo:

1.    nemudoma prenehalo s kršenjem zakona ter sprostilo dostop do javnih arhivov;
2.    nemudoma omogočilo parlamentarni nadzor nad SOVO;
3.    nemudoma razrešilo direktorja SOVE in Arhiva RS in proti njima sprožilo ustrezne disciplinske in kazenske postopke po uradni dolžnosti;
4.    umaknilo iz procedure novelo arhivskega zakona ZVDAGA-A, EPA 1535-V.

Nenazadnje pričakujemo, da se bo vlada RS pod vašim vodstvom vsaj tako pospešeno in z nujnimi postopki, kot se je lotila zapiranja arhivov nekdanje Udbe, lotila tudi nakopičenih gospodarskih, finančnih in socialnih problemov države in državljanov, kjer zaenkrat žal nismo mogli opaziti niti podobne naglice niti podobne vneme.

Janez Janša