Revija Reporter
Slovenija

Janša: Pahor priznava, da nima več podpore v lastni stranki

1. jul. 2011 11:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

SDS je vladajoči SD ponudila sodelovanje v koaliciji, ki bi rešila Slovenijo pred usodo Grčije, a nas je ideološka koalicija zavrnila, pravi Janez Janša. "Bili smo arogantno zavrnjeni, saj vidijo zgolj politične sovražnike, s katerimi se ne da sodelovati," opisuje stike s SD in meni, da se vlada oblasti oklepa iz strahu pred volivci.

SDS je vladajoči SD ponudila sodelovanje v koaliciji, ki bi rešila Slovenijo pred usodo Grčije, a nas je ideološka koalicija zavrnila, pravi Janez Janša. "Bili smo arogantno zavrnjeni, saj vidijo zgolj politične sovražnike, s katerimi se ne da sodelovati," opisuje stike s SD in meni, da se vlada oblasti oklepa iz strahu pred volivci.

Premier Borut Pahor je včeraj potrdil, da se je srečal z z Janezom Janšo, ni pa želel govoriti o vsebini pogovora. Tega je danes na novinarski konferenci razkril predsednik SDS Janša. SDS naj bi SD ponudila pot za izhod, tudi koalicijo po morebitnih predčasnih volitvah. Pahor, s katerim je imel sicer dva pogovora, naj bi se po bsedeah Janše zavedal nujnosti, da se skrajša agonija vlade, a naj ne bi iml podpore v lastni stranki.

V SDS so pripravili predloge protikriznih in razvojnih ukrepov, ki jih bodo javnosti začeli predstavljati v sredo, je povedal Janša. Program ni dokončna rešitev, pač pa predlog za razpravo, zato bodo ustanovili spletno stran, na kateri bodo zbirali predloge, nato pa ga bodo uporabili kot volilnega.

Kot je dejal Janša na današnji novinarski konferenci, sta splošna kriza in nestabilnost po treh letih mandata te vlade dosegli alarmantne razsežnosti. Ob tem dodaja, da je SDS ponudila in predlagala več predlogov za izhod iz tega stanja - ustavni zakon, ki bi pripeljal do predčasnih volitev, kot tudi koalicijo s SD po volitvah, vendar pa so bili v obeh primerih zavrnjeni.

To, da bi SDS predlagala konstruktivno nezaupnico, pa po njegovem mnenju leto pred volitvami ne pomeni rešitve, ampak podaljševanje agonije. Pri tem je izpostavil, da je za uspeh konstruktivne nezaupnice potrebnih 46 glasov poslancev v obstoječi sestavi DZ.

Po njegovem mnenju mora biti splošna politična odločitev v Sloveniji o tem, kako naprej, sprejeta pred začetkom parlamentarnih počitnic, torej pred 15. julijem. To je datum, do katerega bi morala slovenska politika izdelati predlog rešitev, ključen del tega predloga pa bi po njegovem mnenju morala biti odločitev za čimprejšnje predčasne volitve in tudi določitev poti do predčasnih volitev.

SDS bo zato na spletni strani do razpisa volitev zbirala kritike in predloge na predloge protikriznih in razvojnih ukrepov. Pred volitvami bodo te ideje strnili in izdelali dokončen program, ki bodo na voljo volivkam in volivcem za prihodnje obdobje, je povedal. Dodal je, da se v SDS zavedajo, da ima "barva Slovenije več kot dva milijona različnih odtenkov", prav toliko je različnih idej, ki jim nihče ne prisluhne.

To je po njegovih besedah v tem trenutku vse, kar lahko naredi SDS, saj trenutno nimajo potrebne moči, da bi naredili to, kar Slovenija potrebuje.

Poudarja, da situacija, v kateri je sedaj Slovenija, davkoplačevalce vsak dan ne stane samo osem milijonov, pač pa deset milijonov evrov glede na četrtkove podatke o primanjkljaju. Sicer pa glede primanjkljaja pravi, da je Slovenija "na zelo hitri poti do razmer, ki jih spremljate v Grčiji". Kot pravi, je sodeloval pri pripravah na zadnje zasedanje evropskega sveta, kjer je slišal stavek: "Slovenija je naslednja."

Povedal je tudi, da ima občutek, da v tej koaliciji, kar je ostalo od nje, "ne ve, kdo pije in kdo plača". Po njegovih besedah je bila podobna situacija pred nekaj tedni, ko se je EU pogovarjala z grškimi parlamentarnimi strankami.

Glede napovedi, da bo NLB potrebovala novo dokapitalizacijo v višini 250 milijonov evrov, pa Janša pričakuje "neposredno odškodninsko odgovornost tistih, ki niso sprejeli potrebnih ukrepov v pravem času". Kot pravi, ne gre več samo za odgovornost tistih, ki so povzročili takšno stanje v bankah. Zato bi bilo po njegovem mnenju pošteno, da teh 250 milijonov "kar zberejo ljudje v vladi in tisti, ki so zamujali s temi ukrepi".

Glede Pahorjeve izjave, da se Evropa približuje novi krizi, pa Janša pravi, da ne ve, s čim je bila Pahorjeva ocena pogojena oz. argumentirana. Dejal je, da je veliko pozitivnih signalov glede izhoda iz krize iz nekaterih drugih evropskih držav. "Morda se nekdo, ki je na ladji, ki se potaplja, sedaj tolaži s tem, da se tudi vse ostale ladje potapljajo," je še pristavil.

O imenovanju začasnih ministrov ter krčenja števila ministrov pa je dejal: "Dovolj je, da se sestanejo Pahor, Žekš in minister Gaspari, pa imajo večino glasov v vladi".