Revija Reporter
Slovenija

Janša: Obravnava tik pred volitvami je ukrajinski model

STA

21. nov. 2011 9:03 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sodnica Barbara Klajnšek je z napačnim pravnim poukom dobila izgovor, da je razpisala obravnavo tik pred volitvami, kar je ukrajinski model, je pred začetkom današnjega naroka v zadevi Patria povedal predsednik SDS Janez Janša. Na sodišče je sicer danes poleg treh obtoženih prišlo tudi okoli 30 podpornikov SDS oz. predsednika stranke Janeza Janše. 

Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se nadaljuje sojenje obtoženi peterici v zadevi Patria, vendar pa je bilo danes v sodni palači na Miklošičevi ulici v Ljubljani ob začetku naroka moč opaziti samo tri, in sicer predsednika SDS Janeza Janšo, nekdanjega direktorja HSE Jožeta Zagožna in brigadirja Toneta Krkoviča. Je pa na naroku prisotnih vseh pet odvetnikov. Poleg omenjenih sta namreč kaznivih dejanj, povezanih z domnevnim dajanjem oz. sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje, obtožena že poslovneža Walter Wolf in Ivan Črnkovič.

Janša je pred današnjo obravnavo za medije povedal, da obžaluje, da ima "politična konkurenca za te volitve isti negativni program kot leta 2008". Po njegovih besedah se vse koncentrira na "politični proces", namesto da bi se pripravljali na težave, ki jih bo treba reševati po volitvah 4. decembra. Na sodišču so tisti, ki naj bi neugotovljenega dne na neugotovljen način in na neugotovljenem kraju sprejeli neko obljubo, kar je "čisti absurd", ne pa tisti, "ki so dokazano dobili denar od Patrie", je dejal.

Povedal je še, da se na sklep o zavrnitvi dokazov po zakonu ni mogoče pritožiti na višje sodišče, zato se njegov odvetnik Franci Matoz na sklep tudi ni pritožil. Kljub temu pa je sodnica Klajnškova v pravni pouk zapisala to možnost, zato so se pritožili nekateri drugi odvetniki. "Na ta način je sodnica z napačnim pravnim poukom dobila izgovor, da je razpisala obravnavo tik pred volitvami, kar je ukrajinski model," je še poudaril predsednik SDS.

Že v uvodnih narokih sojenja v zadevi Patria je obramba zahtevala izločitev nekaterih dokazov, ki naj bi bili pridobljeni na Finskem in v Avstriji s kršitvijo človekovih pravic. Tožilec Andrej Ferlinc, ki je zadevo Patria prevzel po umiku Zobec Hrastarjeve iz tožilskih vrst, je takšne navedbe zanikal. Prav tako je izločitev dokazov zavrnila sodnica Klajnškova, vendar so se nekateri odvetniki pritožili na višje sodišče, ki pa njene odločitve ni razveljavilo.

Kazen za Matoza
 
Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je le začel s prebiranjem obtožnega predloga v zadevi Patria. Tožilstvo predsedniku SDS Janezu Janši očita sprejem obljube nagrade, da bi s svojim vplivom posredoval za sklenitev posla. Ferlinc bo obtožnico po pričakovanjih bral več ur.
 
V obtožnem predlogu med drugim piše, da so v finskem podjetju Patria vedeli, da bi tudi najboljša ponudba prinaša le 40-odstotno možnost, da bi jih izbrali na razpisu. Preostalih 60 odstotkov za zmago na razpisu pa da je predstavljala politična odločitev, zato naj bi si morali zagotoviti tudi tovrsten vpliv.
 
V ta namen naj bi v Patrii prišli tudi do Jožeta Zagožna, politika, gospodarstvenika in dobrega znanca takratnega predsednika vlade Janeza Janše. Prav Zagožen naj bi po navedbah iz obtožnice v letih 2005 in 2006 večkrat zahteval 30-odstotno predplačilo za posredovanje pri sklenitvi posla. Ta denar, več milijonov evrov, naj bi Patria tudi nakazala februarja 2007.
 
Še preden je Ferlinc začel s prebiranjem obtožnega predloga pa je Janšev zagovornik Franci Matoz opozoril, da v sodni dvorani sedi novinar Dela Dejan Karba, ki ga obramba namerava predlagati kot pričo. Sodnica je zato Karbo zaprosila, naj zapusti prostor. Tudi Ferlinc je v obtožnem predlogu razkril, koga kot pričo želi tožilstvo. Med njimi so nekdanji predsednik uprave Petrola Marko Kryžanowski, predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac in direktor Viator & Vektorja Zdenko Pavček. Prav tako predlagajo tudi priče s Finske, med drugim nekdanjega direktorja Patrie Jormo Wittakorpija in predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena.
 
Na sodišču se je sicer nekoliko zapletlo še pred začetkom branja obtožnega predloga. Sodnica Barbara Klajnšek je pojasnila, da je zagovornik Ivana Črnkoviča, odvetnik Dejan Markovič, podal nov predlog za izločitev sodnice. Klajnškova je predlog zavrgla s pojasnilom, da je zagovornik iste razloge za izločitev navedel že v prejšnji zahtevi za izločitev sodnice, ki je bila zavrnjena.
 
Markovič je prav tako podal še en predlog za izločitev dokazov, Klajnškova pa bo o njem odločila do konca dokaznega postopka. Nato je nekaj ugovorov imel tudi Janšev zagovornik Franci Matoz, vendar mu Klajnškova ni dala besede, saj je že pozvala Ferlinca, naj prebere obtožni predlog. Matoz je kljub temu nadaljeval, zato ga je sodnica oglobila s 350 evri kazni.
 
Kot je znano, je obramba že na uvodnih narokih zahtevala izločitev nekaterih dokazov, ki naj bi jih na Finskem in v Avstriji pridobili s kršitvijo človekovih pravic. Tožilec Andrej Ferlinc, ki je zadevo Patria prevzel po umiku Zobec Hrastarjeve iz tožilskih vrst, je takšne navedbe zanikal. Prav tako je izločitev dokazov zavrnila sodnica Klajnškova, vendar so se nekateri odvetniki pritožili na višje sodišče, ki pa njene odločitve ni razveljavilo.
 
Na ljubljansko okrožno sodišče, kjer poteka obravnava, ki sicer spada v pristojnost okrajnega sodišča, so prišli le trije od petih obtoženih, Janez Janša, Jože Zagožen in Tone Krkovič. Ivan Črnkovič je prek odvetnika sodišču že v petek posredoval zdravniško opravičilo, vabilo Walterju Wolfu pa sploh ni bilo izkazano. Njegov zagovornik Andrej Kac je razložil, da je Wolf zaradi slabega počutja odšel domov v Kanado, vendar se namerava vrniti v Slovenijo, čeprav še ne ve kdaj. Sodnica je tako Wolfa kot Črnkoviča začasno izločila iz postopka.
 
Današnjo obravnavo spremlja tudi več podpornikov SDS, zjutraj jih je bilo okoli trideset, nato pa so postopoma začeli odhajati. Nekateri med njimi so za STA pojasnili, da so prišli samoiniciativno kot javnost, da se niso nič dogovarjali oziroma organizirali, za obravnavo pa da so izvedeli iz medijev. Pred obravnavo so pred sodiščem vzklikali Janša Janša, nekdo pa je nosil tudi transparent z napisom Rdeči nam kradejo.
 
Kot so za STA potrdili na Policijski upravi Ljubljana, do kakšnih incidentov ni prišlo.
 
V SDS so se od morebitnih provokacij že v nedeljo distancirali. Medijem so namreč sporočili, da so pridobili informacije, da nameravajo "organizatorji Velikega poka zrežirati incident pred sodno palačo na Miklošičevi". Ob tem so dodali, da stranka zagovarja ustavno pravico do mirnega zbiranja in zborovanja, obsoja pa vsakršno izgredništvo.