Revija Reporter
Slovenija

Janša napadel Gantarja, da je odstopil sredi najhujšega vala epidemije, v resnici ga je sam pozval k odstopu z ministrske funkcije

Igor Kršinar
36 15.229

31. jan. 2021 6:00 Osveženo: 7:15 / 31. 1. 2021

Deli na:

Premier Janez Janša in bivši minister za zdravje Tomaž Gantar s člani strokovne skupine za covid-19.

Twitter/Vlada RS

Predsednik vlade Janez Janša je na petkovi tiskovni konferenci, ko je odgovarjal na novinarsko vprašanje v zvezi z imenovanjem novega ministra za zdravje, prejšnjemu ministru Tomažu Gantarju očital, da je odstopil sredi najhujšega vala epidemije.

»Res je, da se je koalicija takrat, ko je sredi najhujšega vala epidemije minister iz Desus Tomaž Gantar odstopil, posvetovala, kdo bo začasno opravljal to funkcijo in ali je smiselno takoj predlagati novega kandidata in takrat je bilo tudi v igri ime ministra za obrambo Mateja Tonina, a smo se skupaj odločili, da je najbolj smiselno, da funkcijo začasno prevzamem sam in da ministra za to mesto predlagamo takoj, ko se razreši situacija, ki je nastala po odločitvi Sveta stranke Desus za izstop iz koalicije,« je med drugim izjavil na petkovi tiskovni konferenci vlade.

Zamolčal pa je, da ga je po izstopu Desusa iz koalicije sam pozval k odstopu: »Težko je sodelovati z nekom, ki se niti lastnega statuta ne drži. Lep primer (ne)vladavine prava in pravil. Kadri stranke Desus v vladi naj se odločijo, ali so v vladi ali v opoziciji. Zmeda je zadnje, kar v tem skrajno resnem položaju potrebujemo.«

V statutu stranke Desus piše, da mora minister v primeru izstopa stranke iz vladne koalicije odstopiti. V kolikor tega ne stori, mu preneha članstvo v stranki. Svet stranke pa je ob odločitvi za izstop iz vladne koalicije glede na krizne razmere v državi obema svojima ministroma dovolil opravljati ministrsko funkcijo, dokler ju potrebuje predsednik vlade.

Ker je Janša pozval Gantarja k izstopu, je ta tudi to storil in mu že naslednji dan, 18. decembra, poslal odstopno izjavo. Popolnoma drugače pa se je zgodilo v primeru kmetijskega ministra Jožeta Podgorška, ki ga Janša ni pozval k odstopu oziroma od njega zahteval, naj se odloči, ali bo spoštoval statut stranke ali izstopil iz Desusa, čeprav imamo v Sloveniji zdravstveno in ne kmetijske krize.

Janša je pač špekuliral, da bo skupaj s Podgorškom obdržal tudi podporo pretežnega dela poslanske skupine Desus, kar je jasno povedal tudi na petkovi tiskovni konferenci: »Glede na to, da razmerje sil in podporo vladi ne odločajo organi posamičnih strank, ampak poslanci v parlamentu in da situacija glede statusa ali pozicije poslanske skupine Desus in vseh njihovih poslancev zaenkrat še ni jasna, je to glavni razlog, da še nisem predlagal novega ministra/ministrice za zdravje, kajti želimo to rešiti z enim korakom.«

Predsednik vlade Janez Janša: Splošna epidemiološka situacija v državi ni dobra, zato je še vedno treba posebej skrbno upoštevati vse preventivne ukrepe | GOV.SI

»Če poslanska skupina Desus večinsko ne podpira več vlade, potem je v zraku tudi ministrstvo za kmetijstvo, ki po koalicijski pogodbi pripada tej stranki oziroma poslanski skupini. Minister in poslanci Desus se morajo do srede naslednjega tedna odločiti, ali sodelujejo z vlado, v vladi ali pa so klasična opozicija brez kadrovskega razreza v vladi. Torej od srede naslednjega tedna bo bolj jasno ali bo z moje strani v DZ romal en predlog za novega ministra ali bosta tja šla dva predloga,« je še dejal premier.