Revija Reporter
Slovenija

Janša in Napolitano pozitivno ocenila razvoj odnosov med državama

STA

11. jul. 2012 13:12 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša in italijanski predsednik Giorgio Napolitano, ki je danes končal svoj prvi državniški obisk v Sloveniji, sta v današnjem pogovoru pozitivno ocenila razvoj dvostranskih odnosov med državama, še posebej na področju gospodarskega sodelovanja, ki se je v zadnjem letu kljub krizi okrepilo.

V ospredje medsebojnih odnosov prihajajo konkretni projekti, ki pozitivno prispevajo k blaginji državljanov tako Slovenije kot Italije, sta, kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, ocenila sogovornika.

Janša in Napolitano sta spregovorila tudi o aktualnih evropskih temah. Pozitivno sta ocenila zaključke zadnjega Evropskega sveta, ki so usmerjeni tako v krepitev rasti kot v nadaljnjo stabilizacijo javnih financ držav članic.

Premier Janša je sogovorniku predstavil aktualne gospodarske razmere v Sloveniji ter napore vlade, usmerjene k izboljšanju slovenskega poslovnega okolja za tuje neposredne investicije.

Sogovornika sta spregovorila tudi o manjšinski politiki obeh držav. Napolitano je pohvalil odnos Slovenije do italijanske skupnosti. Premier Janša pa je predstavil interese slovenske skupnosti v Italiji ter izrazil upanje, da bo italijanski predsednik tudi v prihodnje nudil podporo pozitivni obravnavi vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine v Italiji.

Pred tem se je Napolitano v mestni hiši sestal z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Italijanski predsednik in njegova soproga Clio sta se ob tej priložnosti vpisala v knjigo gostov.

Po pogovorih je Napolitana na slovesnosti z vojaškimi častmi na letališču Jožeta Pučnika pospremil gostitelj, predsednik republike Danilo Türk.

Napolitano je v Slovenijo prispel v ponedeljek zvečer, uradni del državniškega obiska pa začel v torek, ko ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik Türk. Italijanski predsednik se je sešel tudi s predsednikom državnega zbora Gregorjem Virantom, popoldne pa je kot eden redkih tujih državnikov nagovoril državni zbor.

Tako v pogovorih s Türkom kot v nagovoru poslancem se je zavzel za tesnejšo evropsko integracijo. Pozdravil je izboljšanje že sicer dobrih odnosov med državama v zadnjih letih in pozval k dodatni okrepitvi sodelovanja.