Revija Reporter
Slovenija

Janša dvomi, da bo Slovenija po arbitraži izkoristila svoje prednosti

STA

5. jul. 2017 15:04 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Parlamentarne stranke so bile na političnem vrhu pri premierju Miru Cerarju enotne, da je odločitev arbitražnega sodišča o meji treba spoštovati in implementirati.

Ni pa soglasja o tem, ali je bila arbitraža sploh potrebna in kako se lotiti implementacije sodbe, saj vlada tega enostransko, kot je opozoril prvak SDS Janez Janša, ne more storiti.

Janša je po odhodu z vrha dejal, da enotnost med strankami obstaja glede pravnega vidika celotne zadeve, obžaluje pa, da sestanek ni bil sklican vsaj en teden prej. "Spoštujemo dejstvo, da je bil arbitražni sporazum, sicer s pičlo večino, potrjen na referendumu, vendar pa je odločitev za Slovenijo toliko zavezujoča kot za Hrvaško in je ni mogoče enostransko uresničiti," je ocenil predsednik največje opozicijske stranke.

Zato želi vladi veliko sreče pri implementaciji sodbe. Gre namreč za novo priložnost, v kateri bi lahko izkoristili svoje prednosti, vendar pa Janša meni, da tega ne bomo dosegli. Slovenija lahko po njegovem mnenju realno pričakuje poizkus mediacije. "Prišlo bo do sestankov, na katerih bodo predstavniki Evropske komisije, Slovenije in Hrvaške, državi pa bosta v enakovrednem položaju. Tam mora Slovenija izpostaviti regionalni vidik, saj napačno pristaja na to, da se to mejno vprašanje rešuje preko tretje strani," je dejal Janša.

Pričakuje namreč, da bo Hrvaška podobno vsebino, kot je prišla z arbitražnega sodišča v Haagu, "zapakirala" v bilateralni sporazum in ga bo pripravljena tudi sprejeti. Gre namreč za rešitev, ki gre po njegovem mnenju vsebinsko gledano v korist Hrvaški.

Predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec je zadovoljen, da glede spoštovanja arbitražne odločbe ni različnih mnenj.

Po besedah predsednice Zavezništva Alenka Bratušek so se danes dogovorili, da je treba hiteti, ampak da bodo v tem trenutku hiteli počasi. Kot je navedla, je bilo omenjeno, da je treba spremeniti 52 aktov, od tega devet zakonov. Obljubljeno pa jim je bilo, da bo poskrbljeno za ljudi, ki bodo po določitvi meje ostali na Hrvaškem. Prav tako so dobili obljubo, da bodo sproti seznanjeni s tem, kako bodo ti postopki tekli in da bo tudi v prihodnje še kakšen podoben sestanek.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je pogovor ocenil kot konstruktiven. Kot je izpostavil, so bili na njem zdajšnji predsednik vlade in trije bivši, "ki vsi vedo, kako težko se je na nek način pogajati in dogovarjati s sosedi". Upa, da bomo znali to izkoristiti sebi v prid in da ne bodo politične stranke nabirale političnih točk pri tej temi, "ki je žal 26 let nismo rešili".

"Če bomo to v glavah predelali, verjamem v dober izid," je dejal Han. Na očitke o zavajanju volivcev na referendumu pred sedmimi leti pa je odgovoril: "Ali smo imeli v tej državi na mizi kaj boljšega, kot je današnji izid? Nismo imeli. Žal." Han je mnenja, da so zadeve potekale na najbolj demokratičen način; na referendumu je bila izražena podpora, arbitražno sodišče je razsodilo in sedaj je potrebno to spoštovati.

Poslanec Levice Matej T. Vatovec je po srečanju za STA dejal, da je treba vztrajati pri spoštovanju odločbe arbitražnega sodišča, da pa je treba obenem paziti, da se ne bi ustavilo delo na ostalih prioritetnih temah. Med njimi je omenil področja dela in zaposlovanja ter odpravljanja revščine. Je pa Vatovec tudi opozoril, da je treba v tem trenutku razmišljati, kako vzpostaviti dialog s Hrvaško in na prijateljski način reševati zadeve.

Predsednica NSi in poslanka Ljudmila Novak je na srečanju predlagala, da pri izvrševanju arbitražne odločitve od samega začetka sodeluje tudi Evropska komisija. Ta je namreč sama ponudila to možnost, je za STA povedala Novakova. Sodelovanje komisije bi bilo po njeni oceni potrebno glede na to, da je bilo v preteklosti veliko različnih pogovorov s Hrvaško, dogovori pa na koncu niso bili spoštovani.

Srečanja so se na povabilo premierja Cerarja v vladni oziroma predsedniški palači poleg predstavnikov parlamentarnih strank udeležili še predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Milan Brglez in predsednik DS Mitja Bervar.

Objavljamo še sporočilo SDS o srečanju:

Janez Janša: Slovenija je z vidika pravičnosti pri razsodbi arbitražnega sodišča popolnoma izgubila

Slovenski vladi želimo čim več pameti in modrosti ter spretnosti, da se pri tako imenovani implementaciji te razsodbe ne bomo streljali v koleno.

Danes se je v Ljubljani sestal slovenski politični vrh, ki je razpravljal o razsodbi arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško in njenih posledicah. Na srečanju so se sestali vsi predsedniki strank, predsednik vlade Miro Cerar, predsednik republike Borut Pahor in predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez. Predsednik  SDS Janez Janša  je po sestanku v izjavi za medije komentiral različne vidike, s katerimi se Slovenija srečuje po razsodbi arbitražnega sodišča.

V zvezi s tem, ali ima slovenska politika enotno strategijo glede implementacije razsodbe arbitražnega sodišča, je predsednik SDS dejal, da med politiki obstaja enotnost v zvezi s pravnim vidikom celotne zadeve. Ob tem je predsednik SDS Janez Janša obžaloval, da današnji sestanek ni bil sklican vsaj en teden prej, kot je bil prej običaj, vsaj zadnjih 20 let. »Kar je ključno in kar mislim, da je bilo jasno tudi po tem sestanku, je to, da za sosednjo Hrvaško rezultat te arbitraže ni sporen zaradi dejstev, ki jih je ta rezultat prinesel, ampak zaradi načina samega. Zaradi načina samega je Hrvaška tudi izstopila ob prvem izgovoru, ki ga je našla, iz tega procesa.«

Po besedah predsednika SDS Janeza Janše je to, kar je arbitražno sodišče določilo, za Hrvaško sporno zaradi načina, kako se je prišlo do tega rezultata, »kajti Hrvaška se ne želi odpovedati poziciji močnejšega, ko se bo reševalo njeno mejno vprašanje z Bosno in Hercegovino, Srbijo in Črno goro, še posebej, ko gre za mejno vprašanje z Bosno in Hercegovino, je enotnost na hrvaški politični strani, da tu ni nobenega popuščanja.«  Predsednik SDS ob tem dodaja, da bo Hrvaška pri reševanju mejnih vprašanj z drugimi državami izkoriščala tisto, česar Slovenija ni: pozicijo močnejšega do sosed, ki želijo v Evropsko unijo in ki  v tistih momentih želijo reševati tudi mejno vprašanje. »Skratka, Hrvaška  ne bo pristala na to, na kar je pristala Slovenija, da se ta odločitev preloži na čas, ko bodo Bosna, Srbija ali Črna gora nekoč že v Evropski uniji in bo ta pozicija enakopravna, to je ključno, in v kolikor bo slovenska vlada to do konca razumela, bo temu prilagodila tudi svoja ravnanja v prihodnje,« je povedal predsednik SDS Janez Janša.

Na vprašanje o včerajšnjem sporočilu Evropske komisije, da morata obe državi spoštovati odločbo arbitražnega sodišča, pri čemer pa je Hrvaška že sporočila, da razsodbe ne priznava, predsednik ugotavlja, da je bilo to sporočilo sicer zelo močno in bi delovalo 100%, če bi se to dogajalo pred štiri ali petimi leti. »Sedaj pa gre za sporočilo, ki gre na dve članici Evropske unije, kajti tako Slovenija kot Hrvaška imata enega člana v Evropski komisiji in imata po en glas v Evropskem svetu oz. Svetu EU in te pozicije so torej izenačene. Hrvaška je dočakala trenutek, ko se o mejnem vprašanju s Slovenijo lahko, ko gre za evropsko ali mednarodno raven, pogovarja z enakih pozicij, to je s pozicije članice Evropske unije in članice zveze Nato in nikoli ne bo pristala, da v enak položaj pride, ko bo šlo za tiste države na Balkanu, ki želijo sedaj v Evropsko unijo.«

Na vprašanje o tem, kakšne mehanizme imata Evropska komisija in Slovenija, da Hrvaško kot članico Evropske unije »prisilita« v spoštovanje arbitraže, saj podpora na načelni ravni Sloveniji najbrž ne koristi toliko, da bi lahko implementirali to zadevo, pa predsednik SDS odgovarja, da »tisto kar lahko Slovenija realno pričakuje, je nek poskus mediacije. Prišlo bo do nekaterih sestankov, kjer bodo predstavniki Evropske komisije, Slovenije in Hrvaške, a državi bosta nastopali z enakopravnih pozicij, drugače bi bilo, če bi bila Hrvaška še kandidatka za članstvo v Evopski uniji, to potem ne bi bila mediacija, ampak pogojevanje, in tam v mediaciji mora Slovenija izpostaviti ta regionalni vidik,« je dejal predsednik SDS.

»Slovenija je po mojem mnenju napačno in v lastno škodo pristala na to, da se to mejno vprašanje rešuje preko tretje strani in Evropska unija ima vso pravico, da podobno ravnanje zahteva tudi od Hrvaške in ne pogojevanje na tisti točki, še posebej, če se bo situacija na Balkanu zaostrovala, bodo argumenti Slovenije močni, Hrvaške pa šibki,« ocenjuje predsednik SDS. Ob tem dodaja, da je to tudi čas, v katerem pričakuje, da bo Hrvaška nekaj takšnega kot je sedaj prišlo iz Haaga, zapakirala v nek predlog bilateralnega sporazuma in bila pripravljena to tudi sprejeti, »saj praktično gre za rešitev, ki je vsebinsko v korist Hrvaški, gre za dobro rešitev za Hrvaško, ko gre za določitev meje na kopnem, gre za to, da Hrvaška s tem, ko obdrži teritorialne vode do naših teritorialnih voda, obdrži tudi mednarodno mejo z Italijo, skratka vsi strateški interesi Hrvaške so v tej razsodbi zapakirani. Slovenija pa je tukaj popolnoma izgubila z vidika pravičnosti,« je povedal Janša.

Ob tem je spomnil, da je na račun Slovenije in na račun 200.000 Slovencev, ki so ostali pod Italijo po tem, ko so se določale meje po 2. svetovni vojni, Hrvaška v takratni Jugoslaviji praktično zaokrožila svoje nacionalno občestvo. »Dobila je dele obale Istre in Dalmacije, ki nikoli niso bile hrvaške po življu do takrat in z vidika pravičnosti bi vsaj benevolentno pristala na to, da ima Slovenija teritorialni stik naših teritorialnih vodah z mednarodnimi vodami, to bi bilo najmanj, kar bi se lahko pričakovalo, če bi se sodilo po načelu pravičnosti. Se pa pač ni.«

»Če potegnem črto, odločitev arbitraže je za Hrvaško sporna, zato je izstopila iz procesa, zaradi načina, zaradi tega, ker se je prepustilo reševanje tretji strani, ne pa zaradi same vsebine in v nekaj naslednjih letih se bo to izkazalo. Takrat lahko Slovenija nekatere regionalne argumente uporabi v svoj prid, če bo spretna, do takrat pa želimo slovenski vladi, čim več pameti in modrosti ter spretnosti, da se pri tako imenovani implementaciji te razsodbe ne bomo streljali v koleno,« je še povedal Janez Janša.

Na vprašanje o tem, v kakšnem smislu bi se morala prilagoditi slovenska politika tem dejstvom, ki jih je predsednik SDS navajal in v kakšnem smislu se je treba temu prilagoditi, da se Hrvaška ne strinja z načinom, ampak da pa za njo ni problem vsebina sporazuma, je predsednik SDS dejal, da je rezultat arbitraže natančno takšen, na kakršnega smo opozarjali tisti, ki smo  bili proti sporazumu, »vendar pa spoštujemo dejstvo, da je bil ta sporazum sicer s pičlo večino, a vendarle potrjen na referendumu in proti temu seveda ni višjega suverena, na katerega bi se lahko sklicevali.«

»Ta odločitev je pravno-veljavno za Slovenijo obvezujoča toliko kot za Hrvaško in je v celoti enostransko ni mogoče izkoristiti, zato sem dejal, da želim veliko sreče slovenski vladi v naslednjih mesecih in letih, dokler ta regionalni okvir in ta širša slika, ta gozd v regiji, ki ga moramo videti, ne bo povedal svoje. To bo nova priložnost, kjer bo treba izkoristiti svoje prednosti. Mislim pa da, jih ne bomo, če bomo sedaj vsi kričali, kako je to dobra rešitev za Slovenijo, ki jo je treba sprejeti. Tisti, ki so zavajali volivce takrat, da so glasovali za slab arbitražni sporazum, s tem sebe tolažijo ali pa tolažijo  tiste, ki so jih takrat zavajali,« je dejal Janša in dodal, da bo v prihodnosti prišel trenutek, ko bo Hrvaška ponudila bilateralno rešitev. »In takrat bo Hrvaška rekla: glejte zahtevamo več od tega, kar je dala arbitraža, mi z njo nismo bili zadovoljni, Slovenci pa ste bili zelo zadovoljni in lahko od česa odstopite.«