žabjak1 Svet24.si

»Nekateri se pogovarjajo z nami, nekateri nas ...

konflikt Svet24.si

Psihološki test: kakšen je vaš način ...

ROK FURLAN Necenzurirano

Vrnitev kralja betona: "preživel" je Furs, zdaj ...

marko lotric sr Reporter.si

Predsednik DS Lotrič ustanavlja stranko kapitala,...

sesko romano Ekipa

Katero tekmo je gledal sloviti Romano? Zapis o ...

Kate je trpela veliko pred operacijo Odkrito.si

Kate Middleton - Pred razkritjem diagnoze dolgo ...

ilicali cotar maribor Ekipa

Acun Ilicali nagovoril vijoličaste navijače, te ...

Slovenija

Janša danes na obisku pri Merklovi

Deli na:

Premier Janez Janša se mudi na obisku v Nemčiji, najpomembnejši gospodarski partnerici Slovenije in najmočnejšem gospodarstvu Evrope. V torek zvečer se je pogovarjal s predsednikom uprave nemških železnic Deutsche Bahn Rüdigerjem Grubejem, danes pa se bo sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel in predsednikom bundestaga Norbertom Lammertom.

V ospredju pogovorov sta boj proti dolžniški krizi v območju z evrom ter krepitev gospodarskega sodelovanja med državama - predvsem pregled možnosti za morebitne nove nemške investicije v Sloveniji ter krepitev sodelovanja na infrastrukturnem področju.

Gre za Janšev prvi dvostranski uradni obisk v tujini. Uradni del bo sicer potekal le danes, ko bo Janšo z vojaškimi častmi sprejela Merklova, medtem ko se je obisk začel že v torek s pogovori Janše in predsednika uprave Deutsche Bahn. Vsebine pogovorov v delegaciji niso razkrili, verjetno pa sta govorila o oživitvi projekta logističnega holdinga, v katerega bi bile poleg Deutsche Bahn vključene slovenske družbe Luka Koper, Slovenske železnice in Intereuropa.

Poleg krepitve dvostranskega sodelovanja bodo tema današnjih pogovorov po navedbah iz kabineta premiera reformni procesi v obeh državah ter aktualna vprašanja, s katerimi se soočata EU in širša mednarodna skupnost, kot so protikrizni ukrepi, večletni finančni okvir EU ter ratifikacija pogodbe o ustanovitvi evropskega mehanizma za stabilnost (ESM) in pogodbe o t.i. fiskalnem paktu.

Za razliko od Slovenije je Nemčija ena redkih evropskih držav, ki je dolžniška kriza ni huje prizadela, nujne strukturne reforme pa je izpeljala še pred krizo. Vlada v Berlinu za letos napoveduje 0,7-odstotno, za prihodnje leto pa 1,6-odstotno rast BDP. Nemčija tako ostaja motor rasti v Evropi in velja pri vlagateljih za "varno zavetje".

Pri odločanju o tem, kako naj poteka boj z dolžniško krizo, ima beseda Merklove v Bruslju zagotovo veliko težo. Njeno vodilo pri tem je javnofinančna disciplina. Kanclerka odločno nasprotuje spodbujanju rasti z novim zadolževanjem, kar ji med drugim očita evropska levica.