Revija Reporter
Slovenija

Jankovići še vedno ne plačajo dolga

Nenad Glücks

27. okt. 2012 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Electa Inženiring v lasti Jankovićev še vedno ni poplačala dolga do družinskega krovsko- kleparskega podjetja Stolnik v Ljutomeru iz leta 1999.

Nekaj tednov po tem, ko so Zoranu, Damijanu in Juretu Jankoviću policisti odvzeli prostost v okviru kazenske preiskave zaradi suma več kaznivih dejanj, smo preverili, ali so Jankovići že poravnali 13 let star dolg do družinskega kleparskega in krovskega podjetja Stolnik M & I iz Ljutomera. Govorili smo z direktorjem Mitjo Stolnikom, ki pravi, da od družbe Electa Inženiring v lasti Jankovićev še vedno niso dobili vrnjenega zneska 138 tisoč evrov skupaj z obrestmi, ki jim ga Electa dolguje za dela ob gradnji apartmajskega naselja v Moravskih Toplicah.

Zaradi neplačila so leta 2002 zoper Electo vložili tožbo na ljubljanskem okrožnem sodišču, ki je sicer odločilo v njihov prid, toda sodba je postala pravnomočna šele leta 2007. Electa bi jim morala izplačati 138 tisoč evrov z zamudnimi obrestmi vred v višini okoli 60 tisoč evrov. Okrajno sodišče v Ljubljani je pred tremi leti izdalo sklep o izvršbi z rubežem razpoložljivega dobroimetja Electe, ki ga je imela ta na računu banke Hypo. Toda terjatev se je tako poplačala le do višine 20 tisoč evrov, saj na računu ni bilo več denarja.

Kot je znano, ima zdaj Electa Inženiring že precej časa blokirane vse bančne račune, po ugotovitvah davčne uprave pa posluje naprej z asignacijami, zaradi česar so Jankovići (uradno sta lastnika Damijan in Jure Janković) osumljeni kaznivih dejanj ponarejanja poslovnih listin in oškodovanja upnikov. Po besedah Stolnika so zarubili nepremičnino (lokal) Electe v Kamniku, vendar zemljiškoknjižni prepis nanje še ni izveden. Nepremičnina je ocenjena na 80 tisoč evrov, čeprav je vprašanje, ali bodo lahko v sedanjih časih zanjo iztržili vsaj 50 tisočakov.

Kljub vsemu bo ostalo še vsaj 35 tisoč evrov terjatev in 60 tisoč evrov zamudnih obresti, do danes pa se jih je nabralo še več. Pri tem Stolnik opozarja, da so se samo letos že trikrat dogovorili za poravnavo. Jankovićem so ponudili celo znižanje plačila, vendar so ti trikrat podaljšali rok za plačilo, na koncu pa dolga niso poplačali.

Glede vprašanja o delovanju pravne države Stolnik pravi, da se dogajajo prevelike krivice in sistem ni prav zastavljen. Investitorji se lahko zelo dolgo izogibajo plačilom podizvajalcem. »Odvisno od velikosti podjetja, za manjša je že neplačilo deset tisoč evrov lahko usodno,« je razložil. Če investitorji nimajo finančne konstrukcije za gradnjo, jim upravne enote sploh ne bi smele izdati gradbenega dovoljenja. Ni mu jasno, kako lahko nekdo, ki uniči eno podjetje, nato mirno naprej ustanavlja in posluje po drugih podjetjih. Takšna agonija dela škodo vsemu gospodarskemu sistemu.