Vztrajno padanje Slovenije na mednarodni lestvici svobode tiska se bo zaradi groženj Jureta Jankovića novinarju Financ Jaki Elikanu nadaljevalo, so prepričani v SDS. Organizacija Novinarji brez meja, ki pripravlja lestvico, je Slovenijo letos uvrstila na 46. mesto, od leta 2008 pa se razmere v Sloveniji po mnenju organizacije zgolj slabšajo.
"Padec Slovenije na lestvici svobode tiska je realen" in "razmere v slovenskem novinarstvu se slabšajo", ocenjujeta padec Slovenije na lestvici svobode tiska na 46. mesto predsednika upravnega sveta Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Igor Kršinar ter predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž.Kršinar je za STA ocenil, da se politični pritiski na slovenske medije in novinarje stopnjujejo. Kot primer ogrožanja svobode tiska v Sloveniji je navedel pritiske na medije ob poročanju o aferi bulmastifi, zamenjavo urednika Bojana Travna na Kanalu A ter grožnje Jureta Jankovića novinarju Financ Jaku Elikanu.
Hkrati je predsednik ZNP izpostavil tudi težave novinarjev, "ki so kritični do vladajoče koalicije, zlasti v medijih v državni lasti ali lasti njenih političnih zaveznikov". Ti novinarji težje pridejo do redne službe v teh medijih, je opozoril Kršinar.
Repovž pa pravi, da je iz poročila popolnoma jasno, zakaj se nam to dogaja - zaradi pregona tujega novinarja, ki ga je sprožil nekdanji predsednik vlade. V poročilu organizacije Novinarji brez meja je namreč zapisano, da nekdanji slovenski premier konkurira italijanskemu premieru Silviu Berlusconiju in slovaškemu premieru Robertu Ficu s tem, ko od novinarja, ki je opozoril na nepravilnosti pri pogodbi o javnih naročilih, zahteva nič manj kot 1,5 milijona evrov. Gre za tožbo nekdanjega premiera Janeza Janše proti finskemu novinarju Magnusu Berglundu v aferi Patria.
Ne glede na to je treba opozarjati, da se razmere v slovenskem novinarstvu slabšajo, dodaja Repovž. Vzroke za to gre po njegovem mnenju iskati tako v ekonomskih razmerah kot tudi v napakah lastnikov v preteklosti in splošnih razmerah. Repovž je prepričan, da bi se morala politika zavedati pomena medijev in poskrbeti, da bodo ostali dovolj močni in tako še vedno ogledalo družbe.
Slovenija se je tako na letošnji lestvici svobode tiska uvrstila na 46. mesto, lani je bila 38., pred dvema letoma pa 30. Še leta 2002 je Slovenija zasedala 14. mesto. Za letos je Slovenija dobila oceno 13,44, lani 9,50, leta 2002 pa je bila njena ocena 4,00.
Zaskrbljenost zaradi padca je izrazila tudi SDS, ki opozarja, da "letošnja raziskava še ni upoštevala zadnjih groženj, ki jih je Jure Janković izrekel novinarju Financ Jaki Elikanu. Zaradi tovrstnih groženj bo Slovenija v prihodnjem letu gotovo še slabše uvrščena." Lestvica je bila objavljena prav na dan, ko se v parlamentu sprejema nov zakon o RTV, izpostavljajo v SDS, pri katerem je vladajoča koalicija prezrla pripombe strokovne in civilne javnosti, prav tako pa zaposlenih na RTV Slovenija. "Tudi zaradi tovrstne oblastniške arogance vladajoče koalicije Slovenija na raznih mednarodnih lestvicah drsi proti dnu in v druščino tistih držav, ki nimajo svobode medijev in so prestreljene s korupcijo in klientelizmom."