Jankovićeva zaupnica Dakićeva vpletena v stožiško godljo
19. jan. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nekdanje podjetje Jankovićeve sodelavke Jadranke Dakić je z milijonskim posojilom pomagalo družbenikom v Jankovićevem Grepu.
Zgodbi o finančne nevzdržnosti največjega projekta v »najlepšem mestu na svetu« ni videti konca. Športni park Stožice in še nezgrajeni komercialni objekti v njegovi bližini se ponovno kažejo kot velikanski jami brez dna. Predvsem pa postaja vse bolj očitno, da je celoten projekt Stožice osebna kaprica župana Zorana Jankovića.
Princip »papirnatega gradu«, grajenega na kreditih, se v Stožicah (že spet) potrjuje. Pri Večeru so prejšnji teden razkrili, kako je tretji partner v Grepu, avstrijski MTK in Supernova, dokapitaliziral stožiško firmo s pomočjo slovenskih mikropodjetij, povezanih z glavnim Grepovim družbenikom, družbo Gradis skupina G, in tesno Jankovićevo sodelavko Jadranko Dakić. Dakićeva sicer ni več ljubljanska podžupanja, to, da je odstopila 4. decembra, z avtomatskim odgovorom še vedno sporoča tudi s svojega (nekdanjega) službenega elektronskega naslova. Je pa še vedno med bolj vplivnimi članicami Jankovićevega kroga.
A po novem se je v zgodbo v Stožicah zapletla tudi Jadranka Dakić, »najboljša finančnica v državi«, še pred kratkim ljubljanska podžupanja in nesojena kandidatka za prevzem krmila NLB. Podrobnosti so prišle v javnost le dan po novi »črni sredi«, ko so poslanci Jankoviću odrekli zaupnico.
Avstrijska gradbinca MTK in Supernova sta namreč najela večmilijonski kredit za dokapitalizacijo Grepa pri dveh manjših slovenskih podjetjih, EP invest in Jamida. Med nekdanjimi lastniki podjetja Jamida najdemo prav družino Dakić: žena Jadranka in mož Miodrag Dakić sta svoje podjetje poimenovala s svojima začetnicama (Ja-Mi-Da). Firmo sta zakonca obvladovala po ciprskem poštnem predalu Hanney Investements ltd do septembra 2008, ko so Jamido v celoti prodali gradbenemu podjetju Gradis skupina G. Miodrag Dakić je tudi po prodaji še dva meseca ohranil funkcijo direktorja v Jamidi vse do novembra 2008
Tudi novi lastnik, podjetje Gradis skupina G, je povezano z Jankovićem: ljubljanski gradbinec si je namreč pridobil nekaj najpomembnejših poslov v Ljubljani v času Jankovićevega županovanja (Stožice, Kongresni trg, Mesarski most). In prav Gradis je v posle s Stožicami vključil Jamido, EP Invest pa je Energoplanovo hčerinsko podjetje. Šlo je torej zato, da je tretji partner v Grepu, avstrijski podjetji MTK in Supernova, posojilo za dokapitalizacijo Grepa najel pri drugih dveh partnerjih. Posel je bil sklenjen v drugi polovici leta 2009.
Skupaj sta Jamida in EP Invest Avstrijcem odštela celih 5 milijonov evrov, ki so jih sicer kreditojemalci vrnili. Vprašanje pa je, od kod slovenskim malima podjetjema tolikšna vsota denarja, kreditov v njunih bilancah ni mogoče najti. Poleg tega je treba poudariti, da pri Jamidi po računovodskih izkazih niso v zadnjih letih nikoli imeli prometa, ki bi presegal 200 tisoč evrov.
Podjetje Jamida pa je zanimivo še zaradi enega vzroka, ki meče na celotno zgodbo in na posle med Dakićevo in podjetjem Gradis slabo luč in ga je prav tako razkril Večer. Vrniti se moramo v leto 2006, ko sta bila zakonca Dakić lastnika podjetja. Takrat sta zakonca kot stvarni vložek v podjetje prenesla nekaj nepremičnin. Vrednost tega vložka je znašala dobrih 60 tisoč evrov.
Radovljiška upravna enota je decembra 2007 za parcele izdala pravnomočno gradbeno dovoljenje: Dakićeva naj bi na tej lokaciji želela graditi turistični kompleks. V tem obdobju je bil lastnik Jamide ciprski poštni predal, direktor pa Miodrag Dakić. Novi lastnik Gradisa skupina G je Jamido (skupaj z nepremičninami) kupil septembra 2008, kupnina je znašala 1,3 milijona evrov. Del te (ali pa kar celota) je bila najbrž nakazana na Ciper, a dokazov za to ni.
Le dober mesec pred Gradisovim prevzemom, ki je bil 23. septembra 2008, je Jamida pri Abanki zastavila prej omenjene nepremičnine v vrednosti 60 tisoč evrov za kredit v višini 4 milijonov evrov. Spet vprašanje, kako je lahko Abanka sprejela tako zastavo in po katerem ključu je odobrila tako visok kredit.
Zgodb z neznanimi žepnimi podjetji smo v Sloveniji (žal) vse bolj vajeni. Vajeni smo tudi finančne nepreglednosti v še tako velikih in tveganih projektih. Stožice so odličen primer tega. O nejasnih posojilih in za lase privlečenih kreditih smo tudi v Reporterju že večkrat poročali. Spomnimo naj, da je celo ajdovsko Primorje bilo prisiljeno najeti petmilijonski kredit za reševanje projekta Stožice, čeprav ni investitor, ampak (samo) izvajalec.
Prav tako smo pri Reporterju razkrili Energoplanove parcele z večmilijonskimi hipotekami na območju, kjer bo zrasla mošeja: islamska skupnost jih bo prisiljena kupiti in bo tako (prav tako prisiljeno) pomagala reševati Stožice. Skratka Dakićeva je samo nova igralka v širokem Jankovićevem kontekstu od Stožic prek za Jankovića prijateljskega podjetja Gradis skupina G vse do slamnatih podjetij. Gre za pravi sistem delovanja, ki se ga bo težko znebiti. Tudi po drugi Jankovićevi črni sredi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke