Revija Reporter
Slovenija

Jankovića očitno lahko ustavi samo še zapor?

Igor Kršinar

12. okt. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zoran Janković se ne more umakniti iz politike, saj je predvsem je od nje odvisno reševanje njegovega osebnega finančnega položaja.

Njegova družinska podjetja imajo zablokirane transakcijske račune, zato se pogostokrat omenja njegovo skrito lastništvo v podjetjih, ki sodelujejo v poslih z Mestno občino Ljubljane, ki jo vodi. V času, ko je kandidiral za mandatarja slovenske vlade, je v javnost prišlo naznanilo davčne uprave o sumu storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, ponareditve poslovne listine in oškodovanja upnikov v primeru asignacijske pogodbe, na kateri je denarni tok šel iz mestne občine Ljubljana na družbo Grep (Stožice) in nato preko podjetja Baza Dante v Jankovićevi podjetji KLM in Electo Inženiring. Poleg tega je bila Jankovićeva družina vpletena v preprodajo zemljišč v mestni občini Ljubljana, katerih namembnost je prekvalificiral mestni svet, v katerem imajo večino svetniki Liste Zorana Jankovića.

Podobnih nezakonitosti naj bi bilo še več, zato so septembra lani Jankovića, njegova sinova in najtesnejše poslovne prijatelje obiskali kriminalisti, jih za nekaj ur pridržali in poiskali dokumentacijo, ki bi bila lahko zanimiva za tožilstvo. Namestnik generalnega direktorja policije Karol Turk je napovedoval kazenske ovadbe v nekaj dneh, vendar je od takrat minilo več kot leto dni, pa se še ni zgodilo nič. Tožilstvo je potrdilo zgolj to, da preiskujejo sume storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja, goljufijo na škodo Evropskih skupnosti, ponareditev uradne listine ter sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje. Nacionalni preiskovalni urad med drugim preiskuje sume storitve kaznivih dejanj v zvezi z gradnjo športnega centra v Stožicah in posle v zvezi s preprodajo zemljišč v lasti podjetij Jankovićevih sinov Damijana in Jureta. Ta sta prav tako osumljenca v preiskavi suma zlorabe položaja, davčne utaje in oškodovanja upnikov družbe Electa, ki ima blokirane transakcijske račune, posluje pa mimo upnikov po asignacijah.

Po neuradnih informacijah naj bi bila kazenska ovadba vložena ta september, vendar se to ni zgodilo. Tožilki Blanki Žgajnar, ki vodi preiskavo, pri tem pomagata Boštjan Jeglič in še en strokovni sodelavec, prav tako se je tudi kriminalistična skupina okrepila z dvema preiskovalcema. Vodja specializiranega tožilstva Harij Furlan je za Dnevnik 27. septembra pojasnil, da gre v primeru Janković za več sklopov, ki se preiskujejo in so med seboj povezani: »Če bi se odločili, da se poda ovadba samo za en sklop, jo že napišemo. Če pa tožilec in kriminalisti ocenijo, da gre za tako prepletene zadeve, ki jih je pametneje obravnavati skupaj, pa terja preiskava več časa.« Ob tem je še potrdil, da se je preiskava po hišnih preiskavah pri Jankovićevih še razširila: »To se dogaja v večini primerov, ne samo v zadevi Janković. Ko zasežete dokumentacijo in jo analizirate, se primer širi in pojavljajo se novi sumi.«

Mogoče so prav zato v Pozitivni Sloveniji kongres načrtovali oktobra in upali, da se zaradi kazenskih ovadb, napovedanih za september, Janković ne bo odločil za kandidaturo. Seveda se vse to lahko še vedno zgodi in so kongres dejansko prestavili na čas po vložitvi kazenskih ovadb zoper Jankovića. Poznavalci ljubljanskega župana so namreč prepričani, da ga lahko ustavi le pripor, kakršnega doživlja Tomaž Lovše. Janković je življenjsko zainteresiran, da kazenski pregoni zoper njega končajo v najglobljem predalu, kot se je to zgodilo v primeru kazenske ovadbe v zadevi Mercator, ki po več kot sedmih letih še vedno ni prešla v fazo obtožnice. Če mu ne bodo strici iz ozadju zagotovili, da ne bo kazenskih postopkov proti njemu, da bodo v vladi vedno odgovarjali na njegove telefonske klice in dosledno izpolnjevali njegova navodila, ne bo umaknil svoje kandidature za predsednika Pozitivne Slovenije.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.