Revija Reporter
Slovenija

Janković znova ljubljanski župan

25. mar. 2012 18:59 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tudi po preštetih več kot 96.200 glasovnicah se volilni izidi v Ljubljani niso bistveno spremenili in napovedujejo vrnitev Zorana Jankovića na mesto župana Ljubljane. Janković ima sedaj okrog 61-odstotno podporo, medtem ko je podpora drugouvrščene kandidatke NSi in SDS Mojce Kucler Dolinar pri slabih 26 odstotkih.

Tretji je Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) s 6,51 odstotka glasovi podpore, četrti pa Vito Rožej (Zares) s 4,10-odstotno podporo. Približno odstotek glasov ima le še kandidat SLS Matjaž Glavan. Ostali trije kandidati Gregor Škerl (Stranka Humana Slovenija), Jožef Jarh (Stranka enakopravnih dežel) in Jože Drnovšek (Naprej Slovenija) ostajajo pod odstotkom.

Trenutno je po podatkih, ki jih je mestna volilna komisija objavila na spletni stani, preštetih 96.283 od 100.639 glasovnic.

V Slovenj Gradcu zmagal Čas

V edini slovenski mestni občini poleg Ljubljane, kjer so po izvolitvi Matjaža Zanoškarja v državni zbor morali izpeljati nadomestne volitve je v boju med dvema neodvisnima kandidatoma ob 51-odstotni udeležbi zmaga pripadla Andreju Času, ki je prejel 51,6 odstotka glasov. Njegov protikandidat Ksandi Javornik pa je prejel 48,4 odstotka glasov.

V Slovenj Gradcu je bila bitka za županski položaj zelo tesna že v prvem krogu, ko je prišlo do enakopravnega boja treh kandidatov, v katerem pa je največ glasov, skoraj 26 odstotkov prejel Javornik, medtem ko je Čas dobil 23 odstotkov glasov. Z dobrimi 20 odstotki je brez drugega kroga ostal kandidat SD Jurij Šumečnik.

Andrej Čas je 54-letni inženir fizike, trenutno je direktor podjetja Hmezad Žalec. Za župana je kandidiral s podporo Slovenjegraške liste, Gibanja TRS in Civilne iniciative za razvoj Koroške CIRK. Čas je bil občinski svetnik v Slovenj Gradcu v mandatu 1994-1998, takrat v stranki SDS, danes pa ni član nobene stranke.

Novi župani v Bovcu, Dupleku, Destrniku

V Bovcu so v današnjem drugem krogu nadomestnih županskih volitev za novega župana izvolili neodvisnega kandidata Sinišo Germovška. Prav tako neodvisni kandidat Mitja Horvat slavi v Dupleku. V Destrniku pa gre zmaga Vladimirju Vindišu iz SDS.

Med omenjenimi tremi občinami so najvišjo volilno udeležbo zabeležili v Destrniku, kjer se je na volišča odpravilo 71,12 odstotka volilnih upravičencev. Vindiš je bil z 58,47-odstotno podporo boljši od svojega protikandidata Albina Vajngerla iz SLS.

V Dupleku je bila volilna udeležba 51-odstotna. Novi župan je z 78,02 odstotka glasovi podpore postal neodvisni kandidat Mitja Horvat in tako premagal Danijela Štumbergerja (SLS in SDS).

V Bovcu je ob 35,91-odstotni volilni udeležbi zmaga pripadla neodvisnemu kandidatu Siniši Germovšku z 51,9-odstotka glasovi podpore. Za župansko mesto se je v drugem krogu pomeril z Davorjem Gašperčičem iz SDS.

V Krškem zmaga Stanka

Po preštetih vseh glasovnicah je v današnjem drugem krogu nadomestnih županskih volitev v Krškem s 65,19 odstotki glasov zmagal kandidat SLS s podporo prejšnjega krškega župana Franca Bogoviča Miran Stanko. Na drugo mesto se je s 34,81 odstotka glasov uvrstil kandidat SDS s podporo NSi Cvetko Sršen.

Po še neuradnih podatkih občinske volilne komisije v Krškem je bila volilna udeležba 37,07-odstotna.

55-letni samostojni podjetnik Stanko je inženir gradbeništva, diplomirani ekonomist in magister informatike, v treh mandatih pa je bil krški občinski svetnik. Med drugim je bil član upravnega odbora Nuklearne elektrarne Krško (Nek), nadzornega sveta Gen energije in nadzornega odbora sklada za financiranje razgradnje Nek.

V prvem krogu nadomestnih županskih volitev v Krškem je ob 32,96-odstotni udeležbi Stanko dobil 46,38 odstotka glasov, Sršen pa 30,38 odstotka glasov.

Novoizvoljeni župan bo nadomestil dolgoletnega krškega župana Franca Bogoviča, ki je bil na decembrskih predčasnih parlamentarnih volitvah izvoljen za poslanca SLS in nato imenovan za ministra za kmetijstvo in okolje.