Predstavniki strank Pozitivna Slovenija, SD in Lista Virant so včeraj pri usklajevanju stališč glede koalicijske pogodbe, ki jo je predlagal verjetni mandatar Zoran Janković, prišli do polovice. Kot je za medije po koncu sestanka pojasnil vodja največje poslanske skupine Jani Möderndorfer, bodo s pogovori nadaljevali danes.
Möderndorfer posvet ocenjuje kot zelo dober glede na to, da so "prišli do polovice". Po njegovem je "zdravo in normalno", da imajo stranke vsaka svoj pogled in so različne, ob tem pa tudi verjame, da so sposobni dati vse "na en skupni imenovalec" in določiti cilje, za katere se bodo skupaj zavzemali.
Miran Potrč (SD) pa je poudaril, da je v delo, ki so ga opravili, vloženega veliko truda vseh treh strank. Po njegovem mnenju so bila usklajevanja koristna iz dveh razlogov. Prvi je ta, da ugotovijo stične točke, ki pa jih je po njegovih besedah dovolj, da bi bilo program mogoče oblikovati. Drugi razlog pa je, da bo vsaka od treh strank lahko ocenila, če je razlika v vsebini res temeljni razlog za odločitev o tem ali do koalicije pride ali ne, ali pa so razlogi drugje. Kot je povedal, dopušča obe možnosti.
Kot je pojasnil Janez Šušteršič (Lista Virant), tako še "nimamo koalicije, imamo pa 15 strani pogodbe", ki so jo usklajevali. Po njegovih besedah so bili pogovori zelo vsebinski. "Šli smo od točke do točke in bomo to še nadaljevali v naslednjih dneh," je še povedal in dodal, da so marsikje našli skupno pot, marsikje pa jo bodo v prihodnje še iskali.
Na novinarsko vprašanje, ali se bo Karl Erjavec s stranko DeSUS pridružil usklajevanjem, je Möderndorfer odgovoril, da je to vprašanje zanj, sicer pa da se je že opredelil, da se bo pogovarjal šele takrat, ko bo znan mandatar.
Usoda vlade pa po mnenju Šušteršiča ne more biti odvisna od osmih poslancev, saj da obstajajo stranke z več kot 20 poslanci, pa še sploh "niso sedele za skupno mizo". Lista Virant se sicer pogaja tako z Jankovićem kot tudi s predsednikom SDS Janezom Janšo, odločili pa se bodo, kot je dejal, predvsem glede na skladnost programov strank.
Trenutno dogajanje v slovenskem političnem prostoru, ko pogajanja potekajo vzporedno v različnih sestavah strank, Šušteršič ocenjuje kot neobičajno. Do teh razmer pa ni prišlo, ker bi si to želeli, temveč je po njegovem mnenju do tega prišlo zato, ker je "v samem procesu oblikovanja koalicije na začetku prišlo do nekaterih nespretnosti", zlasti pri imenovanju predsednika DZ. To je, pravi Šušteršič, odprlo pot za to, da so na mizo dobili tudi drugo ponudbo koalicijske pogodbe in da ni bilo več "tako zelo samoumevno, kdo lahko v Sloveniji sestavi koalicijo".
Ob tem je Šušteršič še dejal, da bodo posveti z ostalimi, desnosredinskimi strankami potekali, kakor se bodo dogovorili, če se bodo, nimajo pa urnika za naslednje dni.