Janković je pojasnil, da se ni on dogovarjal za sklenitev pogodbe za nakup omenjenega zemljišča, prav tako pa je ni podpisal. "Sem pa kot takratni predsednik uprave seveda (so)odgovoren za vse aktivnosti družbe v obdobju, ko sem vodil Mercator," je zapisal.
Odzval se je tudi na poročanje medijev, da naj bi si kot predsednik uprave Mercatorja skupaj s preostalimi tremi ovadenimi preko prijateljskih podjetij protipravno pridobil okoli 100.000 evrov. Kot pojasnjuje Janković, je bil znesek v vrednosti 100.000 evrov plačan za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Ob tem Janković dodaja, da sklep o uvedbi sodne preiskave ne pomeni začetka sojenja, temveč zgolj to, da je sodišče dopustilo izvedbo preiskave, katere namen je zbrati dejstva in dokaze, ki so potrebni za odločitev, ali naj se vloži obtožnica ali pa naj se kazenski postopek ustavi. "Prepričan sem, da bo v preiskavi dokončno ugotovljeno, da ni nikakršnih dokazov za obtožbo," je še zapisal Janković.
Tožilstvo je zahtevo za sodno preiskavo zoper Jankovića in njegova nekdanja sodelavca Mitja Marinška in Stanislava Brodnjaka ter ustanovitelja ljubljanskega nepremičninskega podjetja BSD in zastopnika ciprskega podjetja Facim Borisa Milevoja vložilo 23. maja lani, o zahtevi pa je preiskovalna sodnica odločala 17. februarja letos.
Sodišče je takrat izdalo sklep, s katerim je uvedlo preiskavo, nato pa so se zagovorniki vseh obdolženih pritožili. Zunajrazpravni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je aprila zavrnil pritožbo obdolženih zoper sklep o začetku preiskave, zato je preiskava postala pravnomočna.
Janković, Marinšek in Brodnjak so osumljeni kaznivega dejana zlorabe položaja ali pravic po drugem odstavku 244. člena kazenskega zakonika. Ta pravi, da se v primeru pridobljene velike premoženjske koristi ali povzročene velike premoženjske škode pri kateri je storilec sebi ali komu drugemu pridobil premoženjsko korist ali povzročil premoženjsko škodo, storilec kaznuje z zaporom od enega do osmih let.
Milevoju pa se očita kaznivo dejanje pomoči pri tem kaznivem dejanju. Ovadba naj bi sicer temeljila na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte in se nanaša na poslovanje Mercatorja v času, ko ga je še vodil Janković.