Revija Reporter
Slovenija

Janković in kolegi naj bi s sumljivim poslom povzročili za 1,1 milijona evrov škode

STA

11. okt. 2013 11:40 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Preiskovalci NPU so v zvezi s prodajo zemljišč na Vojkovi v Ljubljani zaradi goljufije ovadili dva zaposlena na občini in nepremičninskega cenilca, je v današnji izjavi povedal direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič. Škodo so preiskovalci ocenili na okoli 1,1 milijona evrov.

Med ovadenimi naj bi bila ljubljanski župan Zoran Janković in vodja oddelka za urejanje prostora Miran Gajšek, vendar Majhenič tega zaradi varstva osebnih podatkov ni mogel ne potrditi ne zanikati. Je pa pojasnil, da je poleg dveh v času kaznivega dejanja zaposlenih na občini (danes je zaposlen le še eden), ovaden tudi nepremičninski cenilec. S svojo izdelavo cenitve je namreč pomagal pri izvršitvi kaznivega dejanja.

Preiskovalci NPU so ovadbo spisali zaradi utemeljenega suma goljufije na škodo gospodarske družbe iz Ljubljane. Omenjena občinska uslužbenca naj bi med marcem 2008 in marcem 2009 z namenom, da bi občini pridobila protipravno premoženjsko korist, z lažnivim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin spravila kupca, torej direktorja družbe iz Ljubljane, v zmoto. Ovadena sta ga po mnenju NPU zapeljala, da je na škodo svoje družbe na dražbi kupil zemljišče, da bi na njem gradil poslovno stavbo z garažami.

Zemljišče je sicer bilo v lasti občine, vendar sta bili prodani zemljišči del funkcionalnega zemljišča, na katerem ni možna gradnja, je še dodal Majhenič. Sredstva od prodaje so končala na računu občine.

Kriminalisti so s preiskavo po Majheničevih besedah začeli marca letos na podlagi prijave oškodovane družbe, preiskavo pa je usmerjalo specializirano tožilstvo.

Direktor Tritonisa Damjan Bremec je za današnji Prvi dnevnik Televizije Slovenija povedal, da so ovadbo vložili še na NPU, ker poravnava ni bila mogoča in ker niso bili zadovoljni s hitrostjo prejšnjega postopka. na NPU pa so po njegovih besedah zadeve "izjemno hitro in korektno pregledali", dejal je tudi, da so zaslišali tudi njih, oziroma so podali izjave.

V okviru predkazenskega postopka so sicer preiskovalci opravili več razgovorov z osebami, ki bi karkoli vedele o kaznivem dejanju, zaslišali so osumljene ter zasegli poslovno dokumentacijo, ki utegne biti dokaz v kasnejšem kazenskem postopku, je našteval Majhenič.

Ko so ugotovili, da imajo primerno podlago za podajo kazenske ovadbe, so to tudi storili.

Majhenič je poudaril, da je ta ovadba le ena izmed mnogih v obsežni kriminalistični preiskavi, ki je sestavljena iz več sklopov različnih sumov gospodarskih in korupcijskih kaznivih dejanj. "Gotovo si vsi skupaj želimo, da bi bile policijske preiskave hitrejše, zavedati pa se je treba, da so posamezni primeri strokovno in vsebinsko izjemno obsežni," je med drugim pojasnil. Nekatere preiskave so na podlagi dosedanjih ugotovitev še ustrezno razširili, je dodal Majhenič, ki pričakuje, da bodo do konca leta zaključili še kakšen primer.