markacije, lažne-oznake Svet24.si

Zaradi lažnih markacij v smrt zgrmela mlada ...

Nicole, Liam Svet24.si

Rod Stewart bo zopet dedek!

termoelektrarna šoštanj Necenzurirano

Buldožer iz Šoštanja, ki je povozil Slovenijo

natasa pirc musar ales musar m24 ss Reporter.si

Kaprice predsednice Nataše in prvega gospoda ...

66-2-4-erjavec4 mm Ekipa24.si

Predsednik KZS Matej Erjavec: Razlogi za ...

Ana Klašnja in Lado Bizovičar Revija Stop

Slovenija ima talent: Ste vedeli, da Ana in Lado ...

zoga rokokmet Ekipa24.si

Celjski klub osupnil javnost, izstopil iz prve ...

Slovenija

Janković ima »zadosti« volitev

Deli na:

Dogovor med vlado in sindikati je nujen, četudi vlada z njim ne bo dobila toliko, kot je načrtovala, je v pogovoru za TV Slovenija ocenil predsednik SD Borut Pahor. Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković pa je v luči sprejemanja varčevalnih ukrepov poudaril, da potrebujemo predvsem ukrepe za zagon gospodarstva.

V pogovoru, ki ga je s predstavnikoma opozicije predvajala TV Slovenija, sta namreč včeraj opozicijska prvaka komentirala sredino stavko sindikatov, reforme in zlato fiskalno pravil.

Pahor sredino stavko ocenjuje kot pritisk sindikatov, da bi v pogajanjih z vlado lažje dosegli več. Pri tem bi bil, kot je dejal, vesel, če bi stavka prispevala k dogovoru, ki bi bil sprejemljiv za obe strani. Pri tem se Pahor najbolj boji referenduma, kajti če bodo na njem reforme padle, si lahko obetamo politično, gospodarsko in socialno krizo, od česar si "nihče ne more obetati nič dobrega", je opozoril.

Če ta poskus ne bo uspel, bo vsaj naslednji poskus težji, ne glede na to, ali ga bo predlagala zdajšnja ali prihodnje vlade, opozarja Pahor. Zato se morata po njegovih besedah obe strani pogajati v dobri veri in doseči vsaj nek napredek. Ta je namreč več vreden, kot če ne bo nobenega dogovora, je ocenil Pahor, vlado pa pozval, naj skuša dogovor s sindikati doseči še do obravnave rebalansa v državnem zboru.

Zadnji predlog sindikatov, da se plače znižajo za sedem odstotkov, plačna nesorazmerja pa se ne odpravijo, se zdi Pahorju fiskalno vzdržen. "Ne bomo sicer privarčevali 800 milijonov, ne bo pa treba posegati v socialne pravice, ki se mi ne zdijo vredne socialnih žrtev," pravi.

Glede navedb, da je tudi SDS pomagala rušiti njegove reforme, pa odgovarja, da "ta vrtiljak očitanja ne pelje nikamor". "To je točka, kjer sem vsaj jaz pripravljen narediti rez in poskušati razmišljati o tem, kako se iz izvleči iz nastalega položaja," je dejal.

Predsednik Pozitivne Slovenije Janković stavko vidi kot posledico prevelikih razlik med sindikati in vlado. Pri tem ocenjuje, "da imajo sindikati tokrat prav", saj je treba dogovor, ki so ga sindikati po volitvah podpisali s šestimi strankami z izjemo SDS, spoštovati. Omenjeni sporazum namreč določa, da se v pravice ne sprejema enostransko, je opozoril Jankovič.

Prepričan je tudi, da skuša vlada skregati javni in zasebni sektor, ob tem pa opozarja, da tudi javni sektor ustvarja družbo in "ji daje sol". Prav tako je proti temu, da se posega v standard univerz. "Pomembna je motivacija ljudi, to pa gre v demotivacijo. Zakaj bi potem ljudje sploh še delali," je opozoril.

Pri napovedanih ukrepih Janković sicer poudarja predvsem potrebo po zagonu gospodarstva, sedanja pot pa ocenjuje kot napačno.

V pogovoru je še opozoril tudi, da trenutno izgubljamo preveč podjetij, predvsem gradbenih: "Za Gradbeno podjetje Primorje denimo minister za gospodarstvo pravi, da vlada ni božiček. Jaz pa trdim, da bo vlada postala božiček, če bo pustila, da gre podjetje v stečaj, saj bo državna banka na tem projektu izgubila 150 milijonov evrov.

Zlato fiskalno pravilo, ki ga namerava v ustavo zapisati politika, je po mnenju Pahorja potrebno, saj bo vlado obvezovalo, da "je fiskalno bolj disciplinirana", Janković pa meni, da se iz omenjenega pravila dela "fama, saj ne rešuje Slovenije".

Včerajšnjo zeleno luč DZ nadaljevanju postopka sprejemanja državnih poroštev projektu TEŠ Pahor vidi kot "manj slabo možnost, ne pa idealno", Janković pa meni, da bi bila potrebna revizija projekta.

Pahor je še povedal, da odločitve o tem, ali bo kandidiral za predsednika republike, še ni sprejel. Oba s Jankovićem sta se tudi strinjala, da predčasne volitve niso potrebne. "To bi bilo slabo za državo," je ob tem dodal Janković.