palestina Svet24.si

Bo Slovenija med prvimi priznala Palestino?

profimedia-0856756263 Svet24.si

Ukrajina bo v vojsko novačila zapornike

panvita Necenzurirano

3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno ...

PERNULA mala seva-xx Reporter.si

Poglejte to razkošje nad Izolo: največja posest ...

Rhea Bullos Ekipa24.si

'Superge' za 200 evrov? Ne, tudi tako se lahko ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

kolesarska dirka gvatemala Ekipa24.si

Noro! Ali je namerno zrušila kolesarja kot v ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janez Zemljarič proti Reporterju

Deli na:
Janez Zemljarič proti Reporterju

Foto: Primož Lavre

Novinar in fotograf Reporterja, Igor Kršinar in Primož Lavre, se bosta na sodišču zagovarjala proti obtožbi nekdanjega šefa kriminalne združbe SDV Janeza Zemljariča.

Naslednji teden 13. oktobra bo na okrožnem sodišču v Ljubljani sodnica Barbara Trebec Debeljak izvedla predobravnavni narok v zvezi s kazensko tožbo za razžalitev, ki jo je zoper novinarja in fotografa Reporterja, Igorja Kršinarja in Primoža Lavreta, vložil Janez Zemljarič, nekdanji šef kriminalne združbe z nazivom Služba državne varnosti. Šlo je za tajno politično policijo komunistične partije, ki je izvajala kriminalna dejanja in sistematično kratila človekove pravice. Eno od kriminalnih dejanj, ki ga je leta 1975 organizirala SDV, je bil tudi umor hrvaškega emigranta Nikice Martinovića v Celovcu. Vodja SDV v tem času je bil razvpiti Janez Zemljarič, ki zdaj našega novinarja in fotografa obtožuje za kaznivo dejanje razžalitve. Lavreta obtožuje zaradi dveh fotomontaž, na katerih se pojavlja, čeprav sploh ni njun avtor. Na eni od njih je Zemljarič z brzostrelko v rokah, zraven je še fotografija ubitega Martinovića, na drugi fotomontaži pa je Zemljarič upodobljen skupaj s Silvom Gorencem, nekdanjim šefom slovenske in jugoslovanske SDV (ta prav tako toži našega novinarja, fotografa in še Pavla Perca, ki nam je prodal njegovo fotografijo).

Zemljariča so zmotili Kršinarjevi članki v zvezi z njim, toda napisal jih je na podlagi uradnega dokumenta iz Arhiva Slovenije od  četrtega februarja 1975. V njem Milan Paulin, vodja oddelka za emigracijo pri SDV, Zemljariča obvešča o načrtih akcij na »ekstremiste« (mednje je SDV štela tudi Hrvata Martinovića), Zemljarič pa je pod ta dopis zapisal, da »se strinja s predlogi« in se podpisal. Pristnosti tega podpisa ni nikoli zanikal. 13 dni po njegovem podpisu je bil s streli atentatorja pred njegovo cvetličarno v Celovcu ubit Martinović. Avstrijska policija morilca ni nikoli identificirala, vendar je zdaj, na podlagi prej opisanega in drugih dokumentov, ki jih je v arhivu odkril raziskovalec Roman Leljak, znova načela primer.

Namesto da bi slovenski organi pregona preiskali sume vpletenosti Zemljariča v ta umor in druge umore SDV, se bo zdaj na sodišču znašel Kršinar, ki o njih piše.