Revija Reporter
Slovenija

Janez Škrabec: prijatelj politikov in občudovalec modreca Kučana

Jože Biščak

14. sep. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Janez Škrabec je imel vedno zaledje v politiki, tudi v Sloveniji. Borut Pahor je obiskal jez v Makedoniji (v ozadju Simona Dimic) in je Škrabcu odpiral vrata do ruskih politikov, brez katerih skoraj ne moreš skleniti posla. Tako je bilo tudi jeseni 2009, ko se je Škrabec ob nogometni tekmi med Rusijo in Slovenijo na stadionu Lužniki v Moskvi po »naključju« znašel v glavni loži in Pahorju rekel, naj ga seznani s Putinom. In ga je. Nekaj mesecev kasneje se je z njim srečal tudi v Sloveniji.

V odličnih odnosih je bil z nekdanjim ruskim veleposlanikom v Sloveniji Mihailom Vaninom. Večkrat ga je gostil, vendar ne po naključju. Vanin je bil nekdanji zvezni šef ruske carinske uprave, po njem pa naj bi Škrabec lobiral, naj so terminalu Čehov dodelili status carinske cone. Neuradni viri trdijo, da je bilo vse dogovorjeno, toda »nagrada« naj ne bi prišla do ruskih uradnikov.

Škrabec večkrat trdi, da so časi, ko si posle sklepal s politiki, minili. Vendar to ne bo povsem držalo. Beloruskega diktatorja Aleksandra Lukašenka je povabil na smučanje, danes gradi hotel v Minsku. Druži se z Zoranom Jankovićem, ob tem da si obeta posel pri Te-Tolu, kjer je bil nekdaj direktor Blaž Košorok (sedaj v HSE), ki je bil tako na Stresovem rojstnem dnevu v Belem dvoru kot na Škrabčevem v Hrovači. Z Jankovićem in dvema ministroma je nedavno bil pri predsedniku Azerbajdžana, ruske politike blizu Putina naj bi imel pod nadzorom. Posle večinoma sklepa tam, kjer o tem, kdo bo dobil delo, odloča en človek ali odločajo ljudje pod njegovim vplivom. Zato ima v zahodnih državah samo bančne račune in referenčne hiše. Te ima, kot je dejal, za alibi.

Kučan legenda

Pred leti je tako govoril o (tedaj) svojih najljubših politikih (Finance, november 2007): Politike mora po Škrabčevo odlikovati kultiviranost, pronicljiv intelekt in smisel za povezovanje. Prva lastnost krasi njegovega prijatelja Jožefa Školča, druga Gregorja Golobiča, za katerega je vesel, da se je vrnil v politiko, tretja pa je lastnost Boruta Pahorja. Nad vsemi pa je po njegovem »še vedno legenda politike Milan Kučan«.

O druženju z Milanom Kučanom je povedal še več (TV Slovenija, april 2011): »Sem vesel, kadar sem v družbi Milana Kučana, ker ga imam za zelo modrega in sem lahko vesel, da se lahko napajam od njegovih misli, od njegovega načina komuniciranja.«

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.