Revija Reporter
Slovenija

Župan Lendave pobesnel, ko smo ga vprašali o 72 tisoč evrih za odvetnika iz Ljubljane, ki je tako kot on član SDS

Marko Medvešek
6 3.186

21. nov. 2024 6:00 Osveženo: 7:19 / 21. 11. 2024

Deli na:

Janez Magyar, župan Lendave

BOBO

Občina Lendava je pred leti za odvetniške storitve angažirala odvetnika Radovana Cerjaka iz Ljubljane, ki je od maja 2021 pa do danes od občine prejel že 72.559,85 evrov. So na lendavski občini ljubljanskega odvetnika angažirali, ker je, tako kot župan Janez Magyar, član stranke SDS? Najem odvetniških storitev bo zdaj obravnaval nadzorni odbor občine Lendava.

Drago Baša, predsednik nadzornega odbora občine Lendava, nam je sporočil, da bodo na naslednji seji obravnavali omenjeno zadevo ter sprejeli aktivnosti, ki so v skladu z njihovim poslovnikom, ter po potrebi sprejeli sklep o nadzornem pregledu.

Ko smo lendavskega župana Janeza Magyarja nekaj tednov nazaj vprašali o podrobnostih pogodbe s Cerjakom in zakaj je prekmurska občina odvetnika poiskala v Ljubljani, je Magyar pobesnel.

Na župana, tudi nekdanjega poslanca SDS, smo namreč naslovili več vprašanj o tem, kako je prišlo do sodelovanja lendavske občine in odvetnika Cerjaka. Zanimalo nas je, na kakšen način je bil Cerjak izbran kot ponudnik odvetniških storitev in zakaj so se v Prekmurju odločili ravno za Ljubljančana, predvsem pa, ali so Radovana Cerjaka angažirali, ker je, tako kot župan Magyar, član stranke SDS.

Župan Janez Magyar nam ni želel razkriti, kdo je bil drugi odvetnik, ki je poslal dražjo ponudbo občini, prav tako nam župan ni poslal specifikacije (po mesecih) storitev, ki jih za občino opravlja odvetnik Cerjak.

Magyar nam je odgovoril, da je bil Cerjak izbran z javnim naročilom in da je občina že v času njegovega predhodnika Antona Balažeka sodelovala z odvetniško družbo Kanduti iz Ljubljane. Zanikal je, da bi imela njegova in Cerjakova strankarska pripadnost vpliv na izbiro. Po dodatnem drezanju nam je dal številko javnega naročila, s katerim je občina Lendava najela storitve odvetnika Cerjaka, razkril je tudi, da sta se na javno naročilo prijavila dva ponudnika, Cerjakova ponudba pa je bila najnižja.

Hkrati je župan izrazil nejevoljo zaradi našega poizvedovanja. Magyarja je namreč razjezila naša utemeljitev drezanja v pogodbo med lendavsko občino in Cerjakom: da obstaja sum, da je bilo vse vnaprej dogovorjeno in da je bilo naročilo objavljeno z namenom, da občina za odvetnika najame ravno Radovana Cerjaka. Zaradi besedice sum nam je župan očital neprofesionalnost in nekorektnost ter nas obtožil, da poskušamo nekoga diskreditirati. »Občina Lendava je ravnala tako kot moj predhodni župan, pod istimi vatli in z istimi ljudmi občinske uprave. Očitno Vas to ne zanima, zato v nadaljnjih pogovorih z Vami v tej smeri ne nameravamo sodelovati!« je bil razburjen Magyar.

Radovan Cerjak, odvetnik iz Ljubljane

Primož Lavre

Pri Reporterju se z županovimi očitki ne strinjamo, neprofesionalno in nekorektno bi bilo, če bi o sodelovanju občine z odvetnikom pisali brez preverjanja. Preverili smo evidenčno javno naročilo, s katerim so v Lendavi angažirali Cerjaka. Prvo je bilo izdano leta 2021, z njim pa si je občina zagotovila odvetniške storitve za leti 2021 in 2022 v skupni vrednosti 36.522,60 evra. Drugo evidenčno javno naročilo je bilo izdano leta 2023 za storitve v letih 2023 in 2024, z njim pa je Cerjak od občine doslej prejel 36.037,25 evra.

Obe vsoti sta torej pod mejo 40.000 evrov, ki jo za taka naročila storitev opredeljuje zakon o javnem naročanju – ker gre za naročila nižjih vrednosti, zakon posebnega postopka zanje ne določa. Na papirju torej vse lepo in prav, a vseeno to ne ovrže našega suma.

Župan Janez Magyar nam ni želel razkriti, kdo je bil drugi odvetnik, ki je poslal dražjo ponudbo občini, prav tako nam župan ni poslal specifikacije (po mesecih) storitev, ki jih za občino opravlja odvetnik Cerjak. Sodeč po Magyarjevem zadnjem odzivu, pa odgovorov na ta vprašanja niti ne moremo pričakovati.