Janez Janša v zadevi Trenta oproščen: Naš boj se šele začenja
18. apr. 2025 13:57 Osveženo: 16:08 / 18. 4. 2025


Janez Janša s podporniki pred sodiščem v Celju
Senat celjskega sodišča je danes predsednika SDS Janeza Janšo ter soobtožena Branka Kastelica in Klemna Gantarja oprostil očitkov za zlorabo položaja pri nepremičninskem poslu v Trenti. Tožilstvo je napovedalo pritožbo.
Sodišče ni pritrdilo očitkom Specializiranega državnega tožilstva, da je bil avans Imosa podjetju Eurogradnje dejansko zagotovitev denarnih sredstev temu podjetju, s katerimi naj bi po prepričanju tožilcev od Janše odkupili nepremičnine v Trenti.
Da bi bil avans dejansko zgolj pretveza, ni dokazano, saj je bil velik del tega avansa nakazan podjetju Eurogradnje za gradnjo lapidarija na Ljubljanskem gradu. Tudi časovno se vse v zvezi s tem avansom po mnenju sodnega senata ne ujema, je sodnica Cvetka Posilovič pojasnila v izreku sodbe.
Janez Janša in soobtoženi v zadevi Trenta na sodišču v Celju
Zaplete se tudi pri vrednosti premoženja in očitkih, da naj bi Kastelic vedel, koliko so dejansko vredne nepremičnine v Trenti. Sodišče za to namreč nima dokaza, nekdanja zaposlena, ki je cenila premoženje, pa je dejala, da se s Kastelicem o tem ni nikoli pogovarjala.
Tudi navedbe, da naj bi Janša vedel, da je bila vrednost nepremičnine bistveno nižja, ker je imel v lasti v Bovcu še eno nepremičnino, je za sodišče preveč trhla.
Trditve, da so bile nepremičnine vredne le dobrih 20.000 evrov, pa po vseh različnih cenitvah sodišče ne more sprejeti z gotovostjo.
Janez Janša s podporniki pred sodiščem v Celju
Ker Kastelicu niso z gotovostjo dokazani očitki, pa je logično, da tudi ostala dva soobtožena ne moreta biti obsojena.
Sodnica je sicer uvodoma pojasnila, da odločitev senata temelji izključno na skrbni in vestni presoji vseh dokazov, ki so bili podani na javnih obravnavah.
"Pravica odložena je pravica odrečena"
Janša je po izreku oprostilne sodbe v zadevi Trenta pred zbranimi podporniki izpostavil, da oprostilna sodba prihaja po skoraj 15 letih zasliševanj, procesov, blatenja, kraje zdravja, življenja, svobode in časa. "Pravica odložena je pravica odrečena, ne glede na to, kaj je na koncu. Zato se naš boj šele začenja," je dejal Janša.
Janez Janša s podporniki pred sodiščem v Celju
Janša je v svojem govoru izpostavil, da je v sodnih postopkih še "na stotine ljudi", ki tam ne bi smeli biti, če ne zaradi drugega, zato ker postopki trajajo predolgo.
Med tistimi, ki so po njegovem mnenju neupravičeno v postopkih pregona, je omenil "polovico kolegov iz zadnje vlade", ki so po njegovih besedah v času epidemije covida-19 reševali zdravja in življenja ljudi.
Po drugi strani v postopkih ni nekaterih, ki bi morali biti, med njimi je omenil "ministrico, ki je podpisala pogodbo za nakup stavbe na Litijski". Ponovil je, da so vložili ovadbo proti uradnikom ministrstva, ne pa proti nekdanji ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan in ministru za finance Klemnu Boštjančiču, "ki je iz sredstev za izredne razmere dal denar za podrtijo".
Janez Janša je bil na sojenju v zadevi Trenta oproščen
"Danes imamo ljudi iz samega vrha globoke države, ki niti ne vedo, ali bi kandidirali v Ljubljani ali v Beogradu, so pa nedotakljivi," se je obregnil tudi ob ljubljanskega župana Zorana Jankovića. To so po njegovem mnenju ostanki jugoslovanske mentalitete, ki je prav v Sloveniji najbolj preživela.
Zato se bodo še naprej borili za pravico tistih, ki so v postopkih neupravičeno, in za to, da bodo v njih tisti, ki niso, pa bi morali biti.
Ponovil je oceno, da je v sodstvu veliko krivosodja, čeprav niso vsi sodniki slabi. "Če je to neodvisen sistem, naj se očisti," je pozval.
"Naj pristojni zamenjajo predsednike sodišč, ker se stvari ne delijo po vrstnem redu, ampak tako, da vedno pravi dobijo prave stvari v roke, pa bomo začeli verjeti, da se stvari urejajo," je dejal.
Podporniki Janeza Janše pred sodiščem v Celju
Prepričan pa je, da se stvari ne bodo spremenile, dokler ne bo vsak uporabil najmočnejšega orožja v demokraciji, to je glas. "Prvič lahko uporabite glas že kmalu. Uporabite ga, drugače vam lahko tudi to prepovedo," je dejal. Hkrati je dodal, da se je prvič zgodilo, da oblast poziva na bojkot pri glasovanju na prihajajočem referendumu.
"Če so tako prepričani, da je prav, da peščica privilegirancev dobi dodatek k pokojnini, ki je trikrat večji od vaše pokojnine, potem naj gredo na referendum, pa naj glasujejo za to," je dejal.
Do tega, da se ljudem glas prepove, je po njegovi oceni samo še en korak, saj se dogaja tudi to, da se beseda odvzema poslancem v parlamentu. DZ imamo po njegovih besedah zato, da se soočajo različni interesi in argumenti, ne pa da se ti "spopadajo v vojnah, konfliktih, na ulicah". "Kako naj se soočijo, če ti vzamejo besedo," je dejal.
Podporniki Janeza Janše pred sodiščem v Celju
Prava budnica prihaja ne prvega, ampak 11. maja, ko bo po njegovih besedah "prvi test". "Če nas bo takrat premalo, ne vem, če boste še kdaj lahko glasovali na referendumu," je dodal.
Protestnike je pozval k mirnemu razhodu in da se zberejo vedno, "kadar bomo v zraku namesto čistega zraka dihali krivico" in vedno, ko se bodo borili za to, da si "to našo lepo domovino priborimo nazaj".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke