Vodenje vladne službe za zakonodajo je ta teden začasno prevzela Mateja Lekan Štrukelj. Za to mesto se je na razpisu kot edini potegoval Janez Pogorelec, ki je v preteklosti že vodil službo, a aktivni član NSi ni bil izbran. "To je diskrecijska pravica premierja," pravi Pogorelec in dodaja, da se za ta položaj pod to vlado več ne bo potegoval. Pogorelec je bil v minulih letih ob Ljudmili Novak najvidnejši kritik Janše v vrstah NSi.
Povzemamo nekaj njegovih preteklih izjav, zaradi katerih je NSi tokrat ostala z dolgim nosom, Pogorelec pa brez službe.
»Očitnega dogovarjanja na desnici v tem trenutku ni, kar je povezano z odnosom do Janeza Janše, saj dialog z njim preprosto ni več mogoč.«
»Če bi se g. Janša pravočasno, še pred volitvami umaknil, desnica sploh ne bi mogla ne zmagati, v čemer se skriva tudi vsa tragika in nespamet dela slovenske desnice, ki postaja talec g. Janše, rezultat tega položaja pa so leve vlade. Komu torej to vztrajanje koristi in v čigavem interesu deluje g. Janša?«
»Upam, da bo slovenska politika vzdržala v bojkotu Janše in tudi svoji stranki bi priporočil, da se mu pridruži« (cit. po Twitter, 3. 6. 2018 – tu).
»Koalicija Primc, Janša, Kangler seveda nima česa ponuditi Sloveniji. Tu ni nobene normalnosti in nobenega potenciala.«
Še posebej pa se je Pogorelec znašel v središču pozornosti potem, ko je bil kot velik nasprotnik Janše v imenu tedanje predsednice stranke NSi Ljudmile Novak poslan na kongres stranke SDS, ker naj bi sama iznenada odšla na romanje v Fatimo. O njegovem prihodu pa so stranko obvestili nekaj pred polnočjo. Pogorelec je še pred začetkom kongresa v dvorani nekdanje kmetijske šole v Mariboru zapustil prizorišče, saj mu stranka vstopa ni dovolila. Iz SDS pa so sporočili, da njegova udeležba ni bila mogoča zaradi prepoznega obvestila, da bo Pogorelec zastopnik stranke.