Ozadje Reporterja in Maga bo zagotovo knjižna uspešnica, saj je vsebina knjige taka, da je ne moreš odložiti, dokler je ne prebereš, v recenziji zapiše novinar, kolumnist, TV-voditelj in pisatelj Igor Gošte. Silvester Šurla se razpiše tudi o stvareh, za katere bi mnogi radi videli, da ostanejo skrite, temu dodaja namestnik odgovornega urednika Reporterja Marko Medvešek. Knjiga razkriva tudi slovensko novinarsko sceno, lažno solidarnost, ki se konča, ko se začnejo osebni interesi prepletati s političnimi, zato bodo nekateri kolegi ob branju najbrž zardevali, pa pravi novinar Igor Kršinar.
Ozadje Reporterja in Maga je knjižni prvenec Silvestra Šurle, ki ima za sabo skoraj četrt stoletja dolgo novinarsko in uredniško kariero. Ta knjiga nam nazorno pokaže pohod politike po slovenskih medijih, ki so jim napoti.
Čaka vas 384 strani napetega branja. V knjigi nastopa kar 560 bolj ali manj vplivnih posameznikov iz medijev, politike, gospodarstva in druge civilne družbe.
Knjiga prinaša osebno pričevanje o dveh medijskih zgodbah in ozadju dveh tedenskih magazinov, ki sta se znašla v primežu politike, tako leve kot desne, in ki sta zaznamovala slovensko medijsko krajino v zadnjih 27 letih. Brez Maga in Reporterja bi marsikatera tranzicijska zgodba še naprej ostala skrita pred očmi javnosti.
»Po skoraj četrt stoletja opravljanja novinarskega poklica je čas, da se človek ozre nazaj in naredi revizijo. Za mano je relativno dolga pot od novinarja pripravnika na Magu do odgovornega urednika Reporterja in sem eden redkih novinarjev, ki je tako dolgo vztrajal pri obeh medijskih projektih. Moj moto pri časnikarskem poklicu je bil vedno ta, da je novinarstvo samo tisto, kar želijo politiki in drugi mogočneži zamolčati, vse drugo pa je propaganda. Pisal sem tisto, kar sem mislil, da je prav. Svoje delo sem opravljal pošteno.
Oba medija, tako Mag kot Reporter, so poskušali že od vsega začetka stigmatizirati tako levi kot desni in nanju nalepiti vse mogoče stereotipe. Veliko je bilo izrečenih in zapisanih neresnic, manipulacij in celo zavestnih laži, zato da bi škodili obema revijama. Privoščili so nam in nam še privoščijo vse najslabše, da bi čim prej propadli. Ogromno energije je bilo vložene, da bi nas za vedno izbrisali s slovenskega medijskega prizorišča,« pravi avtor knjige Silvester Šurla in nadaljuje: »Včasih si imel občutek, da se ves svet vrti okoli Reporterja, ki je bil moteč dejavnik enkrat za leve, drugič za desne, za vse tiste, za katere so od politike neodvisni mediji nevarni, za tiste, ki novinarje še vedno dojemajo v vlogi družbenopolitičnih delavcev. Reporter nikoli ni bil, ni in ne bo strankarsko glasilo.«
O tem govori knjiga, ki je pred vami. Šele pogled v zakulisje določenega medija pokaže njegovo pravo sliko. »Bil sem zraven in imam kaj povedati, veliko stvari vem. Morda komu kaj od zapisanega ne bo všeč, mogoče si bom prislužil še kako dodatno zamero, verjetno bodo nekateri poskušali knjigo tudi diskreditirati, njeno vsebino označiti za neverodostojno, a vse to sem moral enkrat izliti iz sebe na papir. Še posebej zadnja leta je bilo na račun Reporterja, njegovih novinarjev in tudi mene osebno izrečenih preveč laži in diskreditacij, ki so bile večinoma politično motivirane. Predolgo smo vse to iz dneva v dan le požirali in bili tiho. Podrobno sem opisal pritiske, ki smo jih doživljali, ne samo na odprti sceni, tudi v ozadju, česar javnost ne pozna. Odločil sem se, da ne bom več tiho, da razkrijem ozadja. Navsezadnje si bralci obeh revij in širša javnost to zasluži,« o motivu za pisanje knjige še pravi Šurla.
V KNJIGI JE RAZKRITO
Kdo je hotel preprečiti izid prve številke Reporterja in je novinarjem grozil, da jim bodo pobrali vse premoženje
Kako je nastajal Reporter in kakšno vlogo je pri tem imel Matej Raščan
Kdo vse je preganjal novinarje Reporterja, s policijo in po sodiščih, in kakšen je bil epilog dolgotrajnih sodnih postopkov
Da je na uredništvo Reporterja prišla žena odvetnika Mira Senice in kaj je povedala o aferi bulmastifi
Zakaj je na Reporter ves razburjen klical oče Melanie Trump Viktor Knavs
Da je Reporter odigral ključno vlogo pri tem, da Zoran Janković ni dobil 46. glasu in sestavil vlade
Kateri uredniki in novinarji so bili na konspirativnem sestanku v vili SDS na Trstenjakovi pred volitvami 2008
Zakaj je Janša že pred leti naredil križ čez kolumnista Boštjana M. Turka in ga prosil, naj o njem ne piše več ničesar pozitivnega
Kdo vse je zahteval, da se z Reporterja nažene kolumnistko Majo Sunčič
Zakaj je Janša patološko obseden z Reporterjem in kaj vse je počel v ozadju, da bi ga uničil
Zakaj sta Jože Možina in Mitja Štular tožarila urednika Reporterja Janši in kaj se je v gostilni Raubar dogajalo zatem
Podrobnosti »medijskega posveta« na Trstenjakovi, ko je bil prikazan načrt ustanovitve propagandne mašinerije SDS, zapakirane v medije
Kdo je Janševa »Mata Hari«, ki za predsednika SDS opravlja najbolj umazane posle v političnem in medijskem zakulisju
O katerem državnem podjetju se v Slivnikovem Magu ni smelo pisati in zakaj
Kako je nastajal in zakaj je že v manj kot v mesecu dni propadel Slivnikov dnevni časopis Jutranjik
Kdo je bil najeti bagerist, ki je nekega sobotnega jutra pred vhodna vrata časopisne hiše Dnevnik stresel tovor premoga
Zakaj je Danilo Slivnik z Maga odpustil Jožeta Biščaka in kaj vse mu je očital
Zakaj sta se Slivnik in Vinko Vasle razšla in kako je nameraval Vasle s pomočjo Janše uničiti Mag, vendar je načrt že takoj na začetku propadel
Kaj se je v resnici dogajalo na Delu po nakupu Maga, kako je počilo med Janezom Markešem in Danilom Slivnikom in zakaj je slednji pred desetimi leti storil samomor
Zakaj je Danila Slivnika iz Vatikana klical celo kardinal Franc Rode, da naj na Magu ustavimo konje
O AVTORJU
Silvester Šurla (1973) je slovenski novinar in urednik, diplomiral in magistriral je iz politologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Leta 1997 je začel delati kot novinar pripravnik pri reviji Mag, čez deset let ga je Danilo Slivnik imenoval za v. d. odgovornega urednika. Po politično-kapitalskem prevzemu Maga so ga v časopisni hiši Delo v začetku leta 2008 premestili na brezplačnik Total tedna. Na Delu je kmalu zatem dal odpoved in maja istega leta postal odgovorni urednik novega tednika Reporter. Uredniško delo je opravljal dobrih dvanajst let, do novembra 2020, ko je hudo zbolel. Za sabo ima skoraj četrt stoletja dolgo novinarsko kariero. Je prejemnik treh nagrad: nagrade Sklada profesorja Klinarja na FDV za magistrsko nalogo (2004), novinarske nagrade Sklada Josipa Jurčiča (2005), Jurčičevo nagrado pa je skupaj s štirimi novinarskimi kolegi na Magu, Igorjem Kršinarjem, Nenadom Glücksom, Biserko Karneža Cerjak in Brigite Ferlič Žgajnar, prejel tudi leta 2008.
Ozadje Reporterja in Maga je njegov knjižni prvenec. Je avtorjevo iskreno osebno pričevanje o zakulisju obeh medijskih projektov, ki sta zaznamovala slovensko medijsko krajino.
NAROČANJE
Knjiga Ozadje Reporterja in Maga v prosti prodaji stane 30 evrov. Lahko jo naročite po telefonu na številki 080 43 21, po e-pošti: narocnine@reportermedia.si ali na spletni strani https://reporter.si/knjiga-ozadje-reporterja-in-maga