Revija Reporter
Slovenija

»Izobčeni« Uran: Z DNK analizo sem pripravljen dokazati, da nimam potomcev

STA

6. avg. 2012 10:56 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V javnost je prišlo pismo upokojenega nadškofa Alojza Urana slovenskim škofom, v katerem kronološko opisuje zgodovino svojega "izobčenja". Kot navaja spletni portal požareport.si, gre za prepis tajnega pisma, ki ga je 11 slovenskih škofov prejelo 20. junija. Uran piše, da je osebno prepričan, da nima nobenega potomca in želi to tudi dokazati.

Uran v pismu "spoštovanim bratom v škofovstvu" kronološko opisuje zgodovino svojega "izobčenja", odkar mu je bilo 18. novembra 2010 sporočeno, da naj "živi tako, da v prihodnosti ne bo povzročil nobene težke nevarnosti za velik škandal".

Upokojeni nadškof obtožuje bivšega apostolskega nuncija v Sloveniji Santosa Abrila Y Castella, da mu je jeseni 2009 v ljubljanskem kliničnem centru, ko je bil Uran v kritičnem zdravstvenem stanju, predlagal, naj se odpove vodstvu ljubljanske nadškofije. Nuncij pa mu je 13. novembra istega leta izročil še prazen list papirja s tiskano glavo "Nuntiatura Apostolica Slovenica" in mu naročil, naj "vpričo njega napiše prošnjo za razrešitev." Besedilo odpovedi je bilo po besedah nadškofa Urana že napisano, on ga je moral le še prepisati.

Da naj bi bil obtožen očetovstva, je Uran izvedel šele iz članka v časopisu Dnevnik, objavljenega 8. maja letos. Konec maja je v Rimu pri prefektu Kongregacije za škofe Marcu Kardinalu Ouelletu "prvič jasno izvedel za vsebino temeljne obsodbe: domnevno očetovstvo". Uran ugotavlja, da so ga v cerkvenih uradih obsodili, nihče pa ga ni obvestil o vsebini obsodbe. Zato tudi ni imel nobenih možnosti, da bi se lahko zagovarjal.

Na koncu pisma, katerega prepis je portal požareport.si objavil v celoti, nadškof Uran eksplicitno zapiše, da je osebno prepričan, da nima nobenega potomca. In to želi dokazati tudi z analizo DNK ali katerokoli drugo metodo. Kar zadeva "kazensko" bivanje v tujini, pa nadškof Uran "prosi za dovoljenje za svobodno gibanje" in "pisna navodila za čas prestajanja kazni".

Ker so zadnji dogodki močno načeli njegovo psihofizično stanje, pa Uran prosi, da se upošteva njegovo zdravstveno stanje, in naložena kazen omili v možnost čimprejšnjega stalnega bivanja v Zavodu sv. Stanislava. Kot navaja portal, je Uran pisal tudi nekaterim v Vatikanu, vendar ni dobil nobenega odgovora.

V ljubljanski nadškofiji so danes potrdili, da so slovenski škofje prejeli omenjeno pismo, ki pa ga ne komentirajo. Ob tem so dodali, da je nadškof in metropolit Anton Stres pismo prejel šele 23. julija, kljub temu da je odtisnjeni datum na poštnem žigu 20. junij. Poudarjajo, da ljubljanski nadškof nima nikakršnih pristojnosti nad upokojenim nadškofom Uranom in da je to izključna pristojnost Svetega sedeža.

Upokojeni nadškof Uran, ki so ga pred tednom dni sprejeli v bolnišnici, do nadaljnjega ostaja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana in okreva. V bolnišnici ga je 31. julija, torej dan po njegovi hospitalizaciji, obiskal tudi apostolski nuncij Juliusz Janusz, ki mu je zagotovil, da še vedno velja določilo iz dogovora iz leta 2009 med Kongregacijo za škofe in nadškofom Uranom. "Nadškof Uran bo zdravstveno oskrbo v Sloveniji lahko iskal, kadar koli in dokler bo potrebno," so zapisali na tiskovnem uradu Slovenske škofovske konference (SŠK).

Uran je bil v zadnjem obdobju v središču pozornosti zaradi navodila Vatikana, da mora začasno zapustiti Slovenijo. Informacijo o dekretu Kongregacije za škofe v Rimu je v Oznanilih župnije Sv. Jakob ob Savi 22. julija objavil tamkajšnji župnik Vlado Bizant, ki je tudi Uranov sorodnik.

Stres in Uran sta informacijo potrdila 25. julija, generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje pa je tega dne povedal, da je vzrok za umik Urana domnevno očetovstvo in da se Uran seli v Trst. Uranovi podporniki pa med drugim menijo, da je nekdanji nadškof žrtveno jagnje in da gre za konstrukt nekaterih v vrhu Cerkve, ki jih moti Uranova priljubljenost.

Kot so danes še pojasnili v ljubljanski nadškofiji Sveti sedež v zvezi s tem ni ustanovil nobene nove komisije, sicer pa še vedno preiskuje cerkvenopravno odgovornost za finančni zlom v mariborski nadškofiji.