Revija Reporter
Slovenija

Irglova Klemenčiču: Kdaj bo KPK končala postopek o Virantovih letalskih kartah?

19. okt. 2013 6:31 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Te dni mineva že šest mesecev, odkar so mediji poročali o tem, da je minister za notranje zadeve in javno upravo po nenavadno nizkih cenah v letih 2009–2011 kupil več letalskih kart za prevoze v Makedonijo in nekatere druge evropske države. Nekaj dni za tem smo bili obveščeni, da je Komisija za preprečevanje korupcije zahtevala ustrezne podatke letalskega prevoznika Adria Airways o letalskih kartah dr. Gregorja Viranta, da bi ugotovila, ali gre v danem primeru za sum koruptivnega ravnanja. Gre torej za pregled le nekaj letalskih kart, zato Komisija za preprečevanje korupcije nima težke naloge. Pričakovala bi, da jo bo opravila v nekaj dneh, a se to očitno ni zgodilo. V javnosti se zato ustvarja vtis, da Komisija za preprečevanje korupcije namenoma zavlačuje s tem primerom in ščiti interese tako dr. Gregorja Viranta kot celotne leve politične opcije," je zapisala Eva Irgl v odprtem pismu predsedniku KPK Goranu Klemenčiču.

Klemenčiča je spomnila, da je njegovo neodzivno ravnanje znano tudi v primeru večmilijardne bančne luknje. "Ni nam namreč znano, da bi KPK izvajala kakršnekoli postopke in poizvedbe v povezavi z večmilijardno bančno luknjo v slovenskem bančnem sistemu ter z iskanjem povezav in odgovornosti pri dajanju in najemanju slabih kreditov. Če seveda odmislimo kratko in skromno analizo ocene stanja v slovenskem bančnem sistemu v poročilu Komisije za leto 2011," opozarja Irglova in meni, da se očitno KPK ne bo zganila v primeru Factor banke in Probanke, pri poslovanju katerih bi KPK zagotovo prišla do zanimivih odkritij.

"Ni mi tudi znano, da bi KPK reagirala v skladu s svojimi dolžnostmi v primeru, ko je poslanska skupina SDS zahtevala analizo poslovanja družb, ki so v lasti družinskih članov KPK, z gospodarskimi družbami, v katerih ima država delež, in z vsemi pravnimi subjekti javne uprave. V poslanski skupini SDS smo pričakovali oceno o tem, kakšen vpliv za korupcijska tveganja predstavlja sorodstvena povezanost članov KPK, ki so lastniki ali nosilci poslovne dejavnosti zasebnih družb v poslovanju z javnim sektorjem in družbami v državni lasti," še piše poslanka in ugotavlja, da se na drugi KPK zelo intenzivno ukvarja s člani in posamezniki, ki so kakorkoli povezani s SDS. Po njeno SDS nima težav s tem, da KPK preverja zakonitost ravnanj katerihkoli posameznikov, vendar želijo, da je Klemenčič pri tem objektiven in da deluje v skladu z integriteto, ne pa selektivno in politično pristransko.

"Žal si nekaterih vaših ravnanj ne morem drugače predstavljati kot tako, da nekatere ščitite pri sumih koruptivnih ravnanj, tudi tam, kjer so dokazi jasni, pri ostalih pa izvajate birokratska šikaniranja. Žal z vaše strani tudi nismo dočakali nobenega poročila o domnevnem korupcijskem tveganju v primeru zaposlitve sina predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše na MOL ali drugih sorodnikov poslancev PS na MOL ali v kabinetu predsednice vlade. Ali pa še starejšega primera zaposlitve hčerke bivšega predsednika republike dr. Danila Türka prav tako na Mestni občini Ljubljana. Da zaposlitev sina poslanke Pozitivne Slovenije gospe Alenke Pavlič v kabinetu predsednice Vlade RS sploh ne omenjam," piše Irglova in Klememčiča spomni na primer vode poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, ki je zahteval pregled Klemenčičevega premoženjskega stanja, in posameznike iz ZBora za republiko, ki jih KPK zaradi kritike sodno preganja.

"Prav tako je KPK zoper predsednika SDS Janeza Janšo začela postopek o prekršku, ker ta komisiji naj ne bi pravočasno poročal o svojem premoženjskem stanju. To je storila, čeprav je predsednik SDS Janez Janša komisijo že 20. aprila letos obvestil, da se njegovo premoženjsko stanje ni spremenilo in da ostaja enako kot ob dopolnitvah zadnjih poročil, s katerimi razpolaga komisija. Predsednik SDS vam je poslal še en dopis 4. oktobra letos, v katerem vas obvešča, da vaši očitki o tem, da o svojem premoženjskem stanju ni poročal, ne držijo. Kot vemo, splošna zakonodaja določa, da državni organ ne sme terjati od državljanov podatkov, s katerimi že razpolaga. "Organ, ki ravna v nasprotju s tem načelom prakticira uradniško aroganco ali celo birokratsko šikaniranje," je v dopisu vaši komisiji zapisal predsednik SDS Janez Janša, sama pa se z omenjenim v celoti strinjam," je pismo zaključila poslanka Eva Irgl.