Irglova: Česa noče slišati Zoran Janković?
15. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti je včeraj na zahtevo poslanske skupine SDS in ob odsotnosti koalicijskih članov komisije obravnavala izključitev svetnika SDS Jerneja Pavlina s seje ljubljanskega mestnega sveta. Omenjeni dogodek predstavlja resno grožnjo za obstoj predstavniške demokracije, ocenjujejo v SDS.
Kot je v imenu predlagateljev spomnil Jožef Jerovšek, je ljubljanski župan Zoran Janković novembra lani mestnemu svetniku SDS Jerneju Pavlinu preprečil sodelovanje na seji mestnega sveta Mestne občine Ljubljana (MOL).
Pavlina je namreč na novembrski seji Janković po izreku opomina in ukora izključil s seje, povod pa je bilo snemanje z manjšo kamero. Ker Pavlin seje ni zapustil, jo je župan prekinil. Pavlinu so varnostniki dva tedna kasneje preprečili, da bi se udeležil tudi njenega nadaljevanja.
Po oceni poslank in poslancev SDS dejstvo, da so izvoljenemu predstavniku predstavniškega organa MOL preprečili udeležbo na seji in to celo s fizično silo, predstavlja nedopusten poseg v z ustavo zajamčene pravice (sodelovanje pri upravljanju javnih zadev in svoboda izražanja), prav tako predstavlja nedopusten poskus rušenja dostojanstva in integritete izvoljenega predstavnika ljudstva.
Poslance SDS čudi, da se ob takšnem primeru ni "praktično nihče zganil", kot je denimo ugotavljala predsednica komisije Eva Irgl. Menila je tudi, da bi se bilo dobro vprašati, zakaj Janković omejuje javni diksurs in česa noče slišati. Jerovšek pa je opozoril, da so bila takšna ravnanja, kot kažejo zgodovinske izkušnje, velikokrat predhodnica ukinitvi demokracije.
Pavlin je na seji pojasnil, zakaj si prizadevajo za nadzor javnosti nad delom župana in ljubljanske mestne uprave. Po njegovih navedbah se v MOL težave ne rešujejo, ampak kopičijo. Kot je dejal, v MOL vlada demokratični deficit, ne želi se nadzora in preglednosti, svetnikom se jemlje beseda, vse odločitve se odvijajo v ozkem krogu okrog župana. Pri tem je med drugim opozoril, da vodstvo ljubljanske občine bremenijo sumi korupcije in kaznivih dejanj.
Včerajšnja nujna seja komisije je potekala ob odsotnosti članov iz koalicijskih vrst. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je kot razlog za njihovo neudeležbo v pisnem sporočilu navedel vrh koalicije, ki je potekal popoldne na Brdu pri Kranju. Ob tem je Möderndorfer ocenil, da je tokratna seja komisije še en primer prilastitve te komisije "za politikantske namere SDS". Komisija je po njegovem presegla svoja pooblastila.
Zaradi odsotnosti koalicijskih članov je bila komisija nesklepčna in o predlaganih sklepih ni odločala, seja pa je bila prekinjena. V SDS sicer v sklepih predlagajo, da bi komisija obsodila Jankovićevo ravnanje na omenjeni seji. Notranje ministrstvo, ki je pristojno tudi za lokalno samoupravo, pa pozvala, da v okviru svojih pristojnosti ukrene vse potrebno, da bo v predstavniškem organu MOL zagotovljeno spoštovanje ustave in zakonodaje s področja lokalne samouprave.
A kot je pojasnila državna sekretarka na notranjem ministrstvu Renata Zatler, vlada meni, da je zagotavljanje čim bolj transparentnega dela občinskega sveta v javnem interesu in je pobuda za neposreden prenos sej pozitivna. Ministrstvo pa lahko ukrepa le tako, da MOL predlaga dopolnitev poslovnika, da natančneje uredi snemanje sej mestnega sveta in vzdrževanje reda na seji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke