Revija Reporter
Slovenija

Intervju s Franetom Adamom: FDV pospešuje politizacijo družboslovja

Nenad Glücks

25. jun. 2018 20:00

Deli na:

Dr. Frane Adam opozarja, da se na področju javnega financiranja znanosti v Sloveniji premalo upošteva meritokratske principe.

Glede afere dr. Karmen Erjavec je poudaril tudi odgovornost dr. Slavka Splichala, ki se na pritožbe zoper njo dolga leta ni odzval. Pri nas se je do absurda uveljavila škodljiva birokratizacija znanosti, ko birokrati po ministrstvih in ARRS določajo teme raziskovanja in organizirajo vrednotenje izsledkov raziskav.

Vas je presenetila afera z nekdanjo predstojnico katedre za novinarstvo na FDV dr. Karmen Erjavec, za katero se je izkazalo, da je potvarjala znanstvene raziskave, si izmišljevala neobstoječe intervjuje ...? Na nacionalni televiziji so nedavno poročali, da o neki njeni raziskavi o uporabi interneta med mladostniki v sto šolah, te šole nimajo nobene informacije o taki raziskavi …

Ali me je vse skupaj presenetilo? Da in ne. Zlasti kadar gre za kvalitativne raziskave, se mi zdi, da vsi raziskovalci ne uporabljajo metod in postopkov tako, kot je predvideno in predpisano. Pri kvantitativnih analizah pa se na prvi pogled uporabljajo sofisticirane statistične analize, toda te večkrat slonijo na nepreverjenih vhodnih podatkih.

V tiskani izdaji in v Trafiki24 Adam ugotavlja, da znanstvenike, ki javno zastopajo drugačen način razmišljanja kot mainstream, čakajo posledice; izpostavi svarila EU, da javno financiranje znanosti v Sloveniji premalo upošteva meritokratske principe; izpostavi navzkrižje interesov v primeru Rada Bohinca; opozori, da je zaradi politične korektnosti v Nemčiji zelo malo kritičnih razprav o temi migracij in integraciji prišlekov; pove, zakaj noče takoj demonizirati Orbana.