Revija Reporter
Slovenija

Glavna inšpektorica o kadrovanju na Sovi: Nepravilnosti, ki so se omenjale v javnosti, ni bilo

STA

29. nov. 2019 12:18 Osveženo: 20:14 / 29. 11. 2019

Deli na:

Avla na sedežu Sove.

Primož Lavre

Glavna inšpektorica za javni sektor Lidija Apohal Vučković je potrdila, da so med nadzorom na Sovi preverili "tudi dve zaposlitvi, glede katerih se je pojavljal dvom o tem, ali sta bili zakoniti". Nepravilnosti, ki so se omenjale v javnosti, ni bilo. Osebe so bile zaposlene na sistemizirano delovno mesto in so izpolnjevale pogoje, je dejala.

Inšpektorat za javni sektor je nadzor opravil na podlagi pobude za nadzor zaposlitve javne uslužbenke na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova). To je oktobra nanje naslovila Sova sama po polemikah v javnosti in poizvedovanju komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) o zaposlitvi znanke premierja Marjana Šarca. Kmalu zatem so mediji poročali tudi o zaposlitvi sorodnice nekdanje predsednice NSi, danes pa evropske poslanke Ljudmile Novak.

Podrobnosti o konkretnih zaposlitvah so tajne, zato o njih Apohal Vučkovićeva danes ni mogla govoriti, je pa pojasnila, da so preverjali pet zaposlitev. Poleg dveh spornih še eno, ki je v isti organizacijski enoti kot ena od teh dvomljivih zaposlitev, in še dve, ki naj bi bili izvedeni na podlagi novega načina zaposlovanja v Sovi, torej na podlagi javne objave. Glede slednjih so v zapisnik o ugotovitvah vključili samo eno, ker druga zaposlitev še ni končna.

V vseh primerih so bile zaposlitve na delovna mesta, ki so bila določena v aktu o sistemizaciji in so bile predvidene v letnem kadrovskem načrtu. V vseh primerih je postopek vodila komisija, ki jo je imenoval direktor, ob pomoči kadrovske službe. V treh primerih so bila vnaprej izdelana merila za izbirni postopek in izbran je bil kandidat, ki je dosegel največ točk. V enem primeru je bil kandidat le eden, zato je komisija preverila njegovo ustreznost.

V vseh primerih so kandidati izpolnjevali pogoje za zaposlitev. Vsi so bili tudi varnostno preverjeni in so imeli zdravniško spričevalo.

Kljub temu pa je inšpektorat ugotovil nekaj kršitev formalnih pravil. Tako na primer v nobenem od primerov Sova ni preverila vseh podatkov iz evidenc o kandidatu še preden mu je poslala obvestilo o izbiri. Prav tako ni vnaprej pridobila potrdil o nekaznovanosti in podobno. So jih pa pridobili pozneje.

V dveh primerih kandidata še pred zaposlitvijo tudi nista imela dovoljenja za dostop do podatkov, sta jih pa pridobila naknadno.

Apohal Vučkovićeva je ob tem ugotavljala, da se nepravilnosti ponavljajo in da gre pravzaprav za nepravilno prakso v Sovi, ki ne spoštuje lastnih internih aktov.

Pogojev za razveljavitev pogodb za te štiri uslužbence, ki jih je zajel zapisnik, ni bilo. Pri dveh tudi zato, ker pogodbe o zaposlitvi, ki so ju preverjali, nista več aktualni, saj je bil eden od njiju vmes že dvakrat prezaposlen znotraj Sove in je ob sklenitvi nove pogodbe pogoje izpolnjeval, drugi pa je odšel v drug organ. A tudi če bi še veljali pogodbi, Apohal Vučkovićeva pravi, da jih ne bi razveljavili, saj je tako tudi ob podobnih primerih, ko zaposlijo v javnem sektorju kandidata, ki mu recimo manjka še izpit o splošnem upravnem postopku, a se ve, da ga bo opravil v kratkem.

"Tako ravnanje ni pravilno, se pa tovrstne kršitve pojavljajo precej pogosto. Ugotavljali smo jih tudi že pri drugih organih," je pojasnila inšpektorica in dodala, da v vseh primerih tudi inšpektorat vedno ravna enako.

Zato je inšpektorat zgolj izrekel ukrepe, ki se nanašajo na pravilno poslovanje agencije v prihodnje.

Zapisnik o ugotovitvah inšpekcijskega nadzora in izrečenih ukrepih, ki so ga objavili na spletni strani inšpektorata za javni sektor, kaže, da je inšpektorica za sistem javnih uslužbencev v nadzoru, ki je potekal med 22. oktobrom in 20. novembrom preverjala izvajanje določil zakonov o javnih uslužbencih ter o sistemu plač v javnem sektorju, podzakonskih aktov, kolektivnih pogodb ter splošnih aktov delodajalca.

Direktorju Sove Rajku Kozmelju so ga skupaj s posebnim dokumentom inšpektorata, ki je tajen, vročili danes. Direktor pa ima zdaj osem dni časa za ugovor zoper zapisnik.

Zadeva je sicer napela odnose med Sovo in Knovsom. Knovs namerava v zvezi s tem zaslišati direktorja Sove Kozmelja, vodjo kadrovske službe na Sovi, vse zaposlene na Sovi, ki so se ukvarjali s primerom zaposlitve Šarčeve znanke, ter tudi njo. Povabili bodo tudi Šarca in svetovalca v njegovem kabinetu za nacionalno varnost Damirja Črnčeca. Od pričanj so odvisni tudi nadaljnji postopki Knovsa.

Zanikala je tudi, da bi na inšpektorat kdo pritiskal, denimo premier Šarec. "Ni bilo niti poskusov niti pritiskov. V vsem tem času nismo doživeli niti kontakta, ničesar. Mislim, da so se nas vsi izogibali," je dejala.