Revija Reporter
Slovenija

Indični krogi lokalnih volitev v Murski Soboti

14. okt. 2014 15:07 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Antonu Štihcu (na fotografiji) je v zadnjem županskem mandatu v Murski Soboti uspelo realizirati kopico razvojnih projektov. Njegov izzivalec v drugem krogu Aleksander Jevšek (SD) je upokojeni prvi kriminalist iz časov Katarine Kresal.

Že nekaj dni mi ob razmišljanju o minulih lokalnih volitvah v Sloveniji na misel prihajajo besede pisatelja Draga Jančarja o pogumu in indicih. Govori o pogumu sodišča, ki je le na podlagi indicev o tem, da naj bi nekdo v zameno za dobljeno obljubo bil pripravljen nekaj storiti, za sodnike pa ni bilo pomembno, kje in kdaj je bila ta obljuba izrečena, niti ne, če je ta obljubo sploh sprejel … Seveda gre za indični krog, na podlagi katerega so sodniki za dve leti poslali v zapor Janeza Janšo, predsednika SDS, največje opozicijske stranke. »Težko je verjeti, da je v demokratični deželi to mogoče,« sklene razmišljanje Drago Jančar.

Je torej v demokratični deželi mogoče, da predsednik občinske volilne komisije, gre za občino Moravske Toplice, tik pred volilnim molkom prinese na pošto 1800 izvodov pamfleta, uperjenega proti enemu od županskih kandidatov, z gotovino plača poštnino, da pošta doseže vsa gospodinjstva v občini. Po indičnem krogu Draga Jančarja sem dovolj pogumen za sklep, da je imel obljubljeno dobro plačano službo. Seveda pamflet ni odločilno vplival na volilni razplet. Bo o tem po uradni dolžnosti policija sprožila preiskavo? V demokratični deželi bi jo prav gotovo!

Drugi indični krog in občina Radenci

Občinska volilna komisija (OKV) v Radencih prešteje glasovalne listke za občinske svetnike, ugotovi, da je lista Civilna iniciativa Radenci dobila relativno večino, okoli 27 odstotkov, a ji vseeno dodeli enako število mandatov, tako kot listam in strankam, ki so dosegle pol manjši volilni uspeh. Relativni zmagovalec, negativno presenečen nad delitvijo svetniških mandatov, pokliče DVK, sledi klic direktorja Dušana Vučka predsednici OVK, sicer sodnici Mirjani Pintarič, ta se spreneveda, razloge išče v sistemski računalniški napaki, na koncu pa je primorana relativnemu zmagovalcu dodati še en svetniški mandat. To pa še ni vse, ker je bilo preveč indicev o številnih nepravilnosti pri izvedbi volitev in štetju glasov, je Civilna iniciativa Radenci v ugovoru zahtevala ponovno štetje glasovnic, pa tudi ponovno izvedbo lokalnih volitev. Ni kriva sistemska računalniška napaka, če je bila članica volilnega odbora hkrati kandidatka za občinski svet, prav tako ni sistemska računalniška napaka, da so najbližji sorodniki štirih od petih članov OVK kandidirali in bili izvoljeni v občinski svet. Prav tako ni računalnik kriv, da je na vseh sejah OVK sodelovala direktorica občinske uprave Mojca Marovič, ki tam nima kaj početi, in da je uslužbenec občinske uprave Janez Ivanuša, eden od petih kandidatov za župana, opravil dokončen izračun glasov. Civilni iniciativi so do tretjega svetniškega mandata »zmanjkali« le štirje glasovi, »nepravilnih« pa naj bi bilo kar sto volilnih listkov.

»Ni v nasprotju z zakonom o lokalnih volitvah, če je predsednik ali član občinske volilne komisije zakonec, oče, mati, otrok, sestra ali brat, posvojitelj ali posvojenec kandidata oziroma s kandidatom živi v zunajzakonski skupnosti ali registrirani istospolni partnerski skupnosti, vendar pa je treba v vsakem posameznem primeru presoditi, ali gre za okoliščine, ki bi v očeh zunanjega opazovalca lahko pomenile videz nasprotja interesov in s tem obremenile postopek ali odločitev z etičnimi vprašanji«, je KPK glede tega sprejela sistemsko načelno mnenje št. 06211-9/2012/23 z dne 3. 7. 2012. Preveč je indicev, bolje rečeno neposrednih dokazov, ki bi bili v demokratični deželi dovolj konkretni za odstop predsednice Občinske volilne komisije Mirjane Pintarič, za razveljavitev volitev in razpis ponovnih volitev. Ker pa smo v deželi indičnih krogov, je dvom o uspešnosti ugovora Civilne iniciative Radenci več kot na mestu!

Od magnuma 357 do županskega kandidata

Tretji indični krog je povezan z lokalnimi volitvami v mestni občini Murska Sobota. Za svetniške položaje so se na listi SMC potegovali nekdanji člani LDS (Marjan Gujt, Mitja Slavinec) in odpadniki drugih strank (Robert Celec), za katere je voditelj SMC Miro Cerar še konec avgusta kategorično zatrjeval, da jih ne bo uvrstil med kandidate na lokalnih volitvah. Ker pa smo v državi indičnih krogov, so besede eno, dejanja pa drugo – vsi so se znašli na volilnem seznamu. Res bolj na repu, vendar z indičnim računom preferenčnih glasov. Tako se je tudi zgodilo, listi SMC in SD sta postali absolutni zmagovalki volitev, omenjeni gospodje v oklepaju pa vsi v novem mestnem svetu. Robert Celec, direktor občinskega Javnega zavoda RIC Rakičan, naj bi, tako indični krogi, preferenčne glasove pridobival z obljubo, da bo gasilskemu, nogometnemu in lovskemu društvu na letošnji noči čarovnic, ki bo 31. oktobra, pri rakičanski graščini omogočil postavitev stojnic za prodajo pijač ali ponujal VIP- vstopnice za to prireditev, menda dal 1500 evrov za gasilsko društvo, trenirke za nogometaše … Volivci naj bi imeli s seboj kar obeske z njegovo številko 7. Nives Cajnko SD naj bi si v Bakovcih preferenčne glasove zagotovila tako, da naj bi volivce vozila na volišča, po tem pa na kebab in liter pijače. Z volilnim izkoristkom se je na svoji družabni strani hvalila še pred objavo prvih neuradnih podatkov.

Ker bo v Murski Soboti drugi krog županskih volitev, se je ob zdajšnjem županu Antonu Štihcu vanj uvrstil Aleksander Jevšek, upokojeni policist in skupni kandidat SD in SMC, bodo VIP-vstopnice za noč čarovnic pomembne tudi pri odločanju, koga naj bi podprli. Menda, tako indični krog, bo vsak glas za Jevška pomenil častno VIP-vstopnico, brezplačno hrano in pijačo … »37 vstopnic de trbelo razdeliti!«

Kdo je Aleksander Jevšek, ki danes parafrazira besede nekdanjega predsednika ZDA Johna F. Kennedyja, da je »pravi Sobočanec«, čeprav ga je policijska služba iz Celja v Prekmurje zanesla šele 1999. leta, ko je postal direktor PU Murska Sobota? Bilo je v razburljivem letu 1992, ko se je osamosvojena Slovenija postavljala na svoje noge. Dneve so polnile politične afere in aferice, tu in tam tudi kakšna eksplozija podtaknjene bombe. Za eno od eksplozij je tožilstvo obtožilo takratnega prvaka SNS Zmaga Jelinčiča plemenitega. Med vožnjo s policijskim avtomobilom, v njem sta bila dva kriminalista, se je eden od njiju igral s pištolo magnum 357. To je bil Aleksander Jevšek, takrat še mlad kriminalist. Z leti so se poti Jelinčiča in Aleksandra Jevška še večkrat prekrižale, nazadnje ob aferi zaradi letalskega muzej leta 2010, zaradi katere je bil ob stolček ministra za kmetijstvo Pahorjeve vlade Milan Pogačnik. Kriminalistična preiskava je bila tudi na sedežu mestne občine Murska Sobota, župana Antona Štihca pa so policisti protipravno zadrževali, čeprav ni bil osumljenec. Takrat je bil prvi kriminalist GPU Aleksander Jevšek.

Pogačnika sta sicer odnesli dve aferi: »obljuba« zemljišča za Jelinčičev letalski muzej pri Murski Soboti v povezavi s »podporo« proti njegovi interpelaciji v aferi Baričevič in bulmastifi. Prav v tej aferi, ob tragični smrti zdravnika Baričeviča, naj bi Aleksander Jevšek imel kaj čudno vlogo. Kot prvi kriminalist GPU naj bi o dogajanjih na Oražmovi ulici v Ljubljani, kjer so bulmastifi do smrti oklali Saša Baričeviča, prej obvestil takratno ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal kot pa svojega predstojnika, generalnega direktorja Policije Janka Gorška. Ozadje dogajanj na Oražmovi še danes ni povsem razkrito. Zanimivo, po padcu ministra Milana Pogačnika se je na njegov ministrski sedež usedel Dejan Židan, ki mu je v dobrih dveh letih uspela tudi meteorska politična kariera, saj je iz pridruženega člana postal predsednik stranke SD.

Z Aleksandrom Jevškom je povezana tudi afera najem stavbe NPU, ki je odnesla ministrico Katarino Kresal, njenega državnega sekretarja Damjana Laha pa je sodišče oprostilo obtožb zlorabe položaja pri iskanju prostorov za NPU. O Jevšku nič, kajti indične govorice pravijo, da naj bi bil tudi on v tej zgodbi, vendar kot kriminalist dovolj previden, da ni nikjer pustil »prstnih odtisov«. Je pa zato na hitro pripravil  kovčke in se odpravil v pokoj, čez nekaj mesecev, oktobra 2011 pa na listi LDS Katarine Kresal neuspešno kandidiral na predčasnih državnozborskih volitvah. Sledil je odhod v Bosno in Hercegovino, kjer naj bi v imenu Evropske komisije tamkajšnjim oblastem svetoval o pravosodju in notranjih zadevah. V tem času mu je sredi vinogradov Filovskih goric zrasla prekrasna počitniška hiša.

Ker zmagovalci letošnjih državnozborskih volitev niso našli primerne osebe, ki bi zrušila župana Antona Štihca, se jim je Jevšek ponudil kot idealna rešitev. Sprva kot kandidat Židanove SD je na volitvah nastopil tudi z blagoslovom Mira Cerarja. Njegovi kampanji se je podredila tudi vlada, so ministri drug  za drugim prihajali v Mursko Soboto in še bodo do 18. oktobra. Zmaga namreč ne bo popolna, če ob absolutni večini v mestnem svetu z Aleksandrom Jevškom ne dobijo še županskega položaja. Bodo nazadnje indično vseeno odločale VIP-vstopnice za noč čarovnic, ne glede na dejstvo, da je Štihcu v zadnjem mandatu v Murski Soboti uspelo realizirati kopico razvojnih projektov. Še enkrat, kako je zapisal Dragi Jančar?

»Težko je verjeti, da je v demokratični deželi to mogoče!«