Revija Reporter
Slovenija

Imena Janševih ministrov pričakovana

STA

3. feb. 2012 16:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Mandatar Janez Janša je na novinarski konferenci predstavil predlog liste 12 kandidatov za ministre nove vlade. Glede na imena, ki so se v javnosti neuradno že pojavljala, na listi ni presenečenj. Med njimi so štirje doktorji znanosti in dva magistra znanosti. Pred to ekipo je po Janševih besedah zagotovo najtežja naloga po osamosvojitvi Slovenije.

Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi bodo imele v vladi po dva ministra, SDS pa štiri. Med slednjimi so trije poslanci SDS. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve bo vodil Andrej Vizjak, ministrstvo za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, ministrstvo za notranje zadeve pa poslanec Vinko Gorenak. Ministrstvo za izobraževanje, kulturo, znanost in šport bo prevzel Žiga Turk.

Kandidat Liste Virant Janez Šušteršič bo, če bo lista ministrov v DZ dobila podporo, vodil ministrstvo za finance, Senko Pličanič pa ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
 
Predsednik SLS Radovan Žerjav bo vodil ministrstvo za gospodarstvo, strankin poslanec Franc Bogovič pa ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Predsednica NSi Ljudmila Novak bo prevzela ministrstvo za Slovence v zamejstvu in po svetu, nekdanji član uprave Darsa Aleš Hojs pa ministrstvo za obrambo.
 
Ministrstvo za zunanje zadeve bo vodil predsednik DeSUS Karl Erjavec, nekdanji piranski župan Tomaž Gantar pa je kandidat DeSUS za ministra za zdravje.
 
Kot je poudaril Janša, je to najmanjša ministrska ekipa doslej, ob čemer pa ocenjuje, da je njeno število dovolj operativno, da bo glede na izzive, ki nas čakajo, sposobna sprejemati odločitve v realnem času. Vse koalicijske stranke imajo po besedah mandatarja v ministrski ekipi realno težo, vsaka ima vsaj dve mesti v vladi, kar pomeni, da "imajo vsi realno odgovornost tako za uspehe in rezultate vlade kot tudi obratno".
 
V ekipi je po Janševih besedah kar nekaj imen, ki so že bili ministri, kar pa je potrebno zato, ker "dolgega časa za uvajanje glede na težave, ki jih je treba reševati, preprosto ne bo". "To je ekipa, ki je sestavljena na podlagi kompromisov in najboljša možna v realnih razmerah," je poudaril.
 
Predstavitve ministrskih kandidatov in kandidatke bodo v DZ predvidoma prihodnji teden, ministrsko ekipo pa naj bi potrjevali prihodnji petek. Pred to ekipo je po Janševih besedah zagotovo najtežja naloga po osamosvojitvi Slovenije. "Vsi veste, da to delo ne bo lahko, ekipa pa je na to solidno pripravljena," pravi in pojasnjuje, da je ekipa podpisala koalicijsko pogodbo, v kateri je določila zelo konkretne, merljive in preverljive cilje.
 
Kot je pojasnil Janša, se bo vlada takoj lotila priprave in sprejetja rebalansa proračuna, drugi korak pa bo predlog novega socialnega sporazuma, s katerim želijo "v socialnem dialogu začrtati pot Slovenije iz krize, se dogovoriti o porazdelitvi bremen in začrtati pot čim hitrejše vrnitve k normalnemu razvoju".
 
Mandatar ne pričakuje ustavne presoje zakona o vladi. Če bi se zgodila, bi bilo to "nagajanje". Slovenija si namreč po njegovih besedah ne more privoščiti tega luksuza, da bi zaradi različnih mnenj o organizaciji resorjev čakali s sestavo vlade, v tem času pa gledali kopičenje težav.
 
Prav tako po Janševih besedah le z zakonom o državni upravi tožilstva ne morejo vrniti na ministrstvo za pravosodje, temveč bi morali spremeniti tudi zakon o vladi. S tem se, pravi, "zagotovo ne bomo ukvarjali prihodnji teden, je pa koalicija odprta za strokovne argumente", ki jih bodo proučili in "ravnali tako, kot bo najbolje za vse".