Revija Reporter
Slovenija

Hrvati že pogrešajo Pahorja: Nove muke s Slovenijo

STA

21. sep. 2011 9:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Hrvaškim mukam s Slovenijo še ni videti konca, danes ocenjuje hrvaški časnik Novi list po torkovi nezaupnici vladi premiera Boruta Pahorja. Morebitna sprememba oblasti v Sloveniji ne bi smela vplivati na dogovorjeni arbitražni postopek, pa poudarja Vjesnik. Hrvaški tisk je sicer enoten, da bodo v Sloveniji letos predčasne volitve.

Padec levosredinske vlade slovenskega premiera Boruta Pahorja bi se lahko negativno odrazil na Hrvaško in zasenčil edini resnični uspeh predsednice hrvaške vlade Jadranke Kosor v njenem mandatu, odstranitev slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU, izpostavlja Novi list. Spominja, da "najbolj verjetni" Pahorjev naslednik, Janez Janša, ni skrival namena, da bi postavil pod vprašaj arbitražni sporazum.

Sicer pa Janša kot zvit politik naj ne bi načrtoval zavrnitve arbitražnega sporazuma, ker med drugim to niti ni mogoče, nadaljuje reški časnik. "Nacionalistična Slovenija in politična opcija, ki je nasprotovala arbitražnemu sporazumu, bi se lahko maščevala najprej Pahorju, nato pa Hrvaški med ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe," ocenjuje časnik, ki je padec Pahorjeve vlade dojel kot vrhunec politične krize v Sloveniji.
 
Pojasnjuje, da je že zdaj gotovo, da bodo Slovenci o hrvaški pristopni pogodbi odločali na referendumu, ker bo to vprašanje na dnevnem redu, preden bodo izvedeli za razsodbo arbitražnega sodišča in to, ali so dobili "tisti famozni" izhod na odprto morje, poudarja Novi list.
 
Kot dodaja, je Janša napovedal, da SDS ne bo podprla ratifikacije hrvaške pogodbe, dokler ne bo določena meja s Hrvaško. "Torej, Janša v resnici ponuja blokado hrvaškega vstopa v EU, dokler Hrvaška ne bo sprejela "pravične razmejitve". Tisto "pravično mejo", o kateri sanjajo slovenski nacionalisti, pa Hrvaška lahko doseže le, če zapusti levi breg Dragonje, Savudrijo, Kaštel, Snežnik, levi breg Mure ..." sklepa Novi list pod naslovom "Novi-stari problemi za Hrvaško".
 
Vjesnik spominja, da se bo uveljavitev arbitražnega sporazuma začela s podpisom hrvaške pristopne pogodbe z EU. Izpostavlja, da spremembe v slovenski vlade naj ne bi vplivale na dogovorjeni proces urejanja spora o meji niti na sklepne korake glede članstva Hrvaške v EU, ki ga je pričakovati 1. julija 2013. Dodaja, da bodo predčasne parlamentarne volitve v Sloveniji najpozneje 20. decembra letos.
 
Da bodo Slovenci šli na parlamentarne volitve že letošnjo jesen, poudarja tudi Jutarnji list. Ocenjuje, da bi Pahor v naslednjemu mesecu dni teoretično lahko sklenil mandat, če bi v državnem zboru dobil večino, kar pa se zaenkrat ne zdi mogoče. Če ne bodo v parlamentu sestavili nove vlade, bo Slovenija šla na volišča že letošnjo jesen in ne jeseni 2012, kot je bilo načrtovano, sklene zagrebški časnik.
 
Večernji list piše, da je Pahor v torek v državnem zboru neuspešno trdil, da je njegova vlada dobro opravljala delo in je med drugim uredila odnose s Hrvaško. Dodaja, da sta proti Pahorjevi manjšinski vladi glasovali dve tretjini poslancev.