O vse bolj dramatičnem dogajanju v Sloveniji piše tudi Večernji list, ki piše, da so objave v slovenskih medijih maščevanje Hrvaški zaradi afere z arbitražo, ki je ponižala Slovenijo. Ni izključeno, da je bil predstavnik medijske hiše Styria malomaren ter je napačno dojel svojo vlogo, precenil pooblastila in moč, a to ni relevantno za globlje dojemanje celotnega primera, analizira komentator hrvaškega Jutarnjega lista.
Meni, da se je treba vprašati, v čigavo korist gre afera in zakaj je izbruhnila prav zdaj. Meni, da je slovenska politična scena po relativno dolgem obdobju hibernacije v preteklih tednih postala bolj dinamična.
Pojasnjuje, da so vlado zapustili štirje ministri, v vladni koaliciji ni bilo dogovora o skupnem nastopu na evropskih volitvah, predsednik opozicijske SDS Janez Janša pa je napadel najšibkejši člen vladne koalicije, zunanjega ministra Mira Cerarja. Kot dodaja, ima Cerar majhno podporo v javnosti in vprašanje je, ali bo njegova stranka preživela prihodnje volitve.
"Ko so za prisluškovanje obtoževali Američane ali Nemce, to ni bil problem. Da bi to uspelo Hrvatom, pa bi bila huda klofuta za bivšega premierja," izpostavlja komentator. Dodaja, da bi od afere korist lahko imel premier Marjan Šarec, ki se pred evropskimi volitvami lahko predstavlja kot odločen branilec domače varnosti.
Jutarnji list v ločenem prispevku piše še, da Slovenijo moti domnevni poskus Hrvaške, da bi preprečila objavo prispevka o hrvaški varnostno-obveščevalni službi (SOA), ni pa se odzvala, ko je madžarska veleposlanica v Sloveniji Edit Szilagyne Batorfi poslala diplomatsko noto zaradi naslovnice Mladine, ki naj bi žalila madžarskega premierja Viktorja Orbana, ter prosila za pomoč, da se takšni primeri ne bi več ponavljali.
Večernji list meni, da vlečenje iz naftalina afere iz poletja 2015, po kateri se je Hrvaška umaknila iz arbitražnega sporazuma o reševanju spora o meji, slabša diplomatske odnose med Hrvaško in Slovenijo. Ocenjuje tudi, da je treba afero postaviti v kontekst evropskih volitev, ker premier Šarec in obrambni minister Karl Erjavec, ki je bil "inkriminiran v aferi leta 2015", poskušata okrepiti svoj položaj v javnosti.
Opozarja, da je afera v Sloveniji prišla na dan, potem ko je propadla tista z domnevno vpletenostjo hrvaških obveščevalcev v rekrutiranje in oboroževanje salafistov v Bosni in Hercegovini. V obeh primerih so Hrvaško imeli za agresorsko stran, dodaja zagrebški časnik.
Spominja, da imata Slovenija in Hrvaška dolgo zgodovino medsebojnega vohunjenja, ter poudarja, da Slovenija Hrvaški s Trdinovega vrha prisluškuje že 29 let, tudi potem ko je Hrvaška postala članica zveze Nato in EU.
Izpostavlja še prijetje slovenskih obveščevalcev v kombiju na hrvaškem ozemlju leta 1998, kot tudi škandal iz leta 2004, ko se je razkrilo, da je Sova prisluškovala telefonskemu pogovoru med takratnima premierjema Hrvaške in Slovenije, Ivom Sanaderjem in Janezom Janšo.
Hrvaški tisk: Slovenija je na robu izrednega stanja
10. apr. 2019 11:01 Osveženo: 11:04 / 10. 4. 2019
Slovenija je na robu izrednega stanja zaradi vohunske afere, danes poroča Jutarnji list. Kot ocenjuje, so hrvaški vohuni samo paravan za slovenske notranje spopade.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke