Navadni ljudje morajo za nekaj deset tisoč evrov posojila bankam zastaviti kot hipoteko svojo hišo ali stanovanje, slovenskim direktorjem, ki so od bank dobili nekaj sto milijonov evrov kreditov za menedžerske odkupe, pa to ni bilo potrebno. V svojih družinskih hišah, ki niso obremenjene s hipotekami, lahko danes povsem mirno spijo.
Da naj bi samo dva direktorja po analizah Banke Slovenije pri pridobitvi posojil za izvedbo menedžerskega odkupa zastavila svojo družinsko hišo, je nedavno v intervjuju za Reporter povedal predsednik UniCredit banke Slovenija, dr. France Arhar. Po njegovem mnenju bi bila z zastavitvijo osebnega premoženja dana minimalna zaveza, da bo prevzem izpeljan. Drugačnega mnenja je ekonomist dr. Igor Masten, ki pravi, da zavarovanje s hipoteko za družinsko hišo po vrednosti niti približno ne more kriti tveganja velikosti posojil, ki so potrebna za menedžerske prevzeme. »Če bi bil jaz banka, in bi mi nekdo v zavarovanje za tak prevzem ponujal svojo hišo, bi to jemal kot znak, da drugega bolj ustreznega premoženja ni, in bi gospo ali gospoda odslovil s prijaznimi besedami.«Na podlagi javno dostopnih podatkov geodetske uprave in zemljiške knjige smo preverili, ali imajo nekateri slovenski direktorji, ki so v zadnjih letih izpeljali menedžerske prevzeme, danes pod hipoteko svojo družinsko hišo.
Bavčarjeva darilna pogodba
Kljub več sto milijonov evrov posojil, ki sta jih najela za lastniško konsolidacijo gospodarskih imperijev Pivovarne Laško in Istrabenza (imperij Laškega je imel konec leta 2008 904,3, imperij Istrabenza pa 925 milijonov evrov finančnih obveznosti), družinski hiši Boška Šrota in Igorja Bavčarja nista obremenjeni z bančnimi hipotekami. Šrotova v Laškem, na naslovu Jagoče 3C, je veliko bolj razkošna od Bavčarjeve v Ljubljani, na naslovu v Murglah 67C. Bavčar ima v lasti atrijsko hišo, ki jo je po Jazbinškovem času odkupil v devetdesetih, ko je bil še politik.
VEČ V TISKANI IZDAJI