Revija Reporter
Slovenija

Kandidatki za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu Heleni Jaklitsch zelena luč komisije DZ

STA

13. mar. 2020 15:32 Osveženo: 19:58 / 13. 3. 2020

Deli na:

Helena Jaklitsch

Matija Sušnik / Državni zbor

Kandidatka za ministrico brez resorja, pristojno za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch je uspešno prestala današnje zaslišanje pred komisijo DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu. Da je bila predstavitev kandidatke ustrezna, je glasovalo sedem članov komisije, trije so bili proti.

Da je ključnega pomena ohraniti slovensko kulturo, identiteto in jezik, so se strinjali tako kandidatka za ministrico kot člani komisije DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Še največ polemike je med razpravo sprožila pobuda Jožeta Tanka (SDS), da bi se urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga bo poslej vodila Jaklitscheva, formalno povezal s Slovensko škofovsko konferenco ter mrežo slovenskih duhovnikov po svetu.

Poslanec Marko Koprivc (SD) je ob tem opozoril na ustavno določilo o ločenosti cerkve od države. Jaklitscheva, ki je podprla pobudo Tanka, je v odgovoru dejala, da se popolnoma zaveda ločenosti cerkve od države, ne vidi pa ničesar protiustavnega v tem, če se sreča s predsednikom Slovenske škofovske konference. "Slovenski duhovniki po svetu so vedno bili steber slovenske skupnosti," je dejala.

Jaklitsceva tudi podpira, da bi našli nove priložnosti za povezovanje z izseljenstvom ter da bi se slovenski izobraženci in znanstveniki po svetu radi vračali v domovino. Zavzela se je za večjo ozaveščenost Slovencev doma o obstoju Slovencev za mejo in po svetu, večji poudarek tej tematiki v učbenikih, večjo prisotnost v medijih ter najrazličnejše oblike povezovanja mladih v Sloveniji s tistimi v zamejstvu in po svetu.

Kot je še dejala v odgovoru na vprašanje Karle Urh (LMŠ), si Slovenija mora prizadevati, da Slovenci v Italiji dobijo svojega predstavnika v italijanskem parlamentu. Jaklitsceva tudi "absolutno" podpira, da bi imeli Slovenci izven meja Slovenije svojega predstavnika v državnem zboru, a je ob tem opozorila na zahtevne postopke in pogoje. "Enkrat bo čas, da se zagrize tudi v to jabolko," je dodala.

Napovedala je tudi ustrezen nadzor nad finančno porabo sredstev urada in izpostavila, da je treba sredstva nameniti tistim organizacijam Slovencev v zamejstvu in po svetu, kjer je "delo dobro, kakovostno in vsebinsko".

Več članov komisije jo je spraševalo tudi glede proračunskih sredstev za urad in pri tem je napovedala, da si bo po svojih močeh prizadevala za večja proračunska sredstva za urad.

Glede vprašanja Mateje Udovč (SMC) o recipročnosti pri pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji in avtohtonih slovenskih skupnosti v obeh državah, je Jaklitscheva opozorila, da ni sorazmerja, "ki si ga vsi želimo", a to ne pomeni, da bi morala Slovenija zmanjševati pravice italijanski in madžarski narodni skupnosti v Sloveniji. Bi pa morali po njeni oceni vedno znova naslavljati to vprašanje, kar pa seveda "zahteva čas, pogovore, angažma" na vseh ravneh, tudi najvišji politični ravni, ter tudi preko gospodarstva in drugih oblik sodelovanja.

Na vprašanje Franca Breznika (SDS), kam se bo odpravila na prvi delovni obisk, je Jaklitscheva odgovorila, da je v luči pandemije novega koronavirusa to sedaj težko napovedati, si pa želi obiskati tako tiste, ki jih (pre)malo pozna, kot tiste, ki jih dobro pozna. Ob tem je tudi izrazila željo, da bi obiskala čim več slovenskih skupnosti v zamejstvu in po svetu. Zavzela se je še za dobro in konstruktivno sodelovanje med uradom in parlamentarno komisijo.

Po koncu razprave je komisija s sedmimi glasovi za in tremi proti ocenila, da je bila predstavitev kandidatke ustrezna.