Gursovi odpustki za tajkuna Racmana: razkošno vilo mu ocenjujejo krepko pod vrednostjo
10. jan. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Geodetska uprava razkošne vile tajkuna Sergeja Racmana v Ljubljani sprva sploh ni ovrednotila, zdaj pa jo vrednoti dvakrat do trikrat nižje od njene tržne vrednosti.
Pred dvema mesecema smo pisali o veliki napaki, ki so si jo privoščili na Geodetski upravi RS ob vrednotenju nepremičnin za davek na nepremičnine. Razkrili smo, da so pri Gursu spregledali ogromno vilo na Rudniku v Ljubljani v lasti bogataša Sergeje Racmana oziroma njegove družbe Auctor Investicije. Gre za lastnika ljubljanskega kompleksa kinematografov Kolosej, ki je obogatel kot solastnik holdinga KD Group.
Tudi Racman, ki se je znašel v finančnih težavah, seli svoje premoženje v razne davčne oaze, toda kompleksa z luksuzno vilo, velikim pokritim bazenom in parkom v južnem delu Ljubljane ne more prenesti nikamor. Tudi ta nepremičnina bo obdavčena v skladu z novim davkom na nepremičnine, toda GURS je sprva celotno posestvo, razdeljeno na več deset parcel, ocenil na zgolj 19,5 evra po kvadratnem metru. Po evidenci Gursa tam sploh ni bilo nobene stavbe, pač pa je bila njiva, a še ta v drugem katastrskem razredu. Pa čeprav je Banka Celje na Racmanovo »njivo« že decembra 2006 vpisala skupno hipoteko v višini treh milijonov evrov.
Ko smo tedaj na Gurs naslovili vprašanje, kdaj bodo ovrednotili te nepremičnine (ob stanovanjski vili je še velika garaža v enonadstropnem objektu), nam je predstojnik Aleš Seliškar pojasnil, da mora lastnik ali investitor evidentirati stavbo, ko je zgrajena oziroma preden jo začne uporabljati. Gurs naj bi periodično nadzoroval stanje na terenu na podlagi podatkov zračnega snemanja in terenskih ogledov. Če lastnik stavbe ni evidentiral, pa bi jo moral, ga opomnijo, naj jo evidentira v katastru stavb, minimalne podatke o njej, na podlagi katerih je možno izračunati posplošeno vrednost, pa evidentirajo na Gursu v registru nepremičnin. Predmet obdavčitve je nepremičnina, ki prvega januarja izpolnjuje pogoje za določitev vrednosti, tudi če še ni v registru, tako da se lastniki ne bodo izognili davku, je zatrdil Seliškar.
Očitno so po objavi v Reporterju odkrili Racmanovo bogatijo in jo končno evidentirali, torej ugotovili, da ne gre za njivo. Ugotovili so, da ima vila 480 kvadratnih metrov neto tlorisne površine, zgrajena pa je bila že leta 2006. Toda pozor, ovrednotili so jo le na 472 tisoč evrov, torej naj bi bila vredna manj kot tisoč evrov za kvadratni meter. Garažo s sto kvadratnimi metri neto tlorisne površine, nad katero je še eno nadstropje, so ocenili na 62 tisoč evrov. Še vedno pa zanje ne obstaja velik (po naši oceni okoli 20 metrov dolg) pokrit bazen, saj je po njihovi evidenci tam še vedno le njiva druge kategorije, ki so jo ocenili na šest tisoč evrov, torej 19, 5 evra za kvadratni meter. Da na tem delu ni njive, temveč grajen pokrit bazen, se vidi že po naših fotografijah, ki smo jih pred dvema mesecema poslali Seliškarju.
Koliko je dejansko po oceni nepremičninskih strokovnjakov vredna Racmanova vila? Ocenili so jo na 900 tisoč do 1,2 milijona evrov, torej o dva- do trikrat več, kot jo je ovrednotil GURS. Tako bo Racman zanjo letos plačal le 566 evrov davka. Pa to še ni vse. GURS je tudi poploščen dovoz do stavbe označil in ovrednotil kot njivo, čeprav gre za zazidalno površino. Očitno so na Gursu res zelo uvidevni za Racmanove finančne težave.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke