Revija Reporter
Slovenija

Grims: Pri prisluškovalni aferi bi lahko šlo za tovariško pomoč nekomu na Hrvaškem

STA

7. avg. 2015 16:50 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanec SDS Branko Grims je pojasnil, da glede prisluhov nekdanjemu arbitru Jerneju Sekolcu in slovenski agentki Simoni Drenik poteka "obširna policijska preiskava, ki preiskuje marsikatere možnosti, tudi to, da ta pogovor ni bil naključje". Poudaril je, da bi moral zunanji minister poskrbeti, da do česa takega nikoli ne bi prišlo.

Grims, ki je sicer kot predsednik parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami že po seji komisije konec julija pojasnil, da pristojne službe preiskujejo vire omenjenih posnetkov pogovorov Sekolca in Drenikove, danes o konkretnih podatkih glede preiskave v izjavi za medije ni želel govoriti.

Med drugim je dejal, da je bil nekdanji slovenski arbiter Sekolec, ki je po objavi prisluhov julija odstopil, sodelavec Udbe in da so ga ujeli pri pogovoru, "kar je dvakrat narobe - pravno in seveda varnostno".

Prisluhi so bili po njegovih besedah "zabeleženi na način, za katerega človek komaj verjame, da je res". "Če so bili na ministrstvu za zunanje zadeve opozorjeni, da gre za zadevo, kjer se vsesplošno prisluškuje, kako lahko potem nekdo, kot je Sekolec, ki ima tako dolge in bogate izkušnje na tem področju, naredi tako hudo napako, razen če gre za kaj drugega," je dejal Grims.

Po njegovih besedah je namreč kar nekaj indicev, da je šlo pri tej zgodbi "za namerno malomarnost in za to, da bi šlo lahko tudi za recimo temu tovariško pomoč nekomu na Hrvaškem, ker je v velikih škripcih, ker je tam praktično štiri mesece pred volitvami HDZ že zmagal".

Glede zapletov v zvezi z arbitražo, ko je po Sekolcu ta teden odstopil tudi njegov naslednik Ronny Abraham, Grims meni, da bi morala Slovenija v danih primerih vedno iskati konsenz, stopiti skupaj in vse stvari delati premišljeno in enotno. "Za posamičnimi potezami, za katerimi ni tega konsenza, stoji tisti, ki je to sprejel," je prepričan Grims.

V tem primeru je to po njegovem prepričanju minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, "ki je odgovoren za delovanje ministrstva, tudi za njegovo opremljenost z ustrezno tehnologijo, da do take stvari nikoli ne bi smelo priti".

Na vprašanje, ali že pripravljajo interpelacijo zoper zunanjega ministra, je poslanec SDS odgovoril, da sam "tega prav nič ne pripravlja". Upa pa, da je zdaj konec "domačijskosti in klovnovstva na področju zunanje politike".

"Zunanja politika je ostro profesionalna zadeva, je stvar, kjer se v besedah sicer zelo veliko govori o vrednotah, o solidarnosti pa še o čem, dejansko se pa v vseh državah brezpogojno in najprej ostro ščiti svoje lastne interese in pri tem se ravna profesionalno, brez naivnosti, se pravi na popolnoma nasproten način, kot se je žal dogajalo v zadnjih letih v Sloveniji," je še dejal Grims.