Grims o Šircini malomarnosti
28. feb. 2011 12:59 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Poslanec SDS Branko Grims meni, da je kulturno ministrstvo zaradi malomarnosti povzročilo večmilijonsko škodo RTVS, je dejal na razpravi odbora DZ za kulturo, šolstvo, šport in mladino o odgovornosti za izpad rtv-prispevka. Ministrica za kulturo Majda Širca pa odgovarja, da bi lahko malomarnost očitali vsem, ki so nasprotovali novemu zakonu o RTVS.
Poslanec SDS Branko Grims meni, da je kulturno ministrstvo zaradi malomarnosti povzročilo večmilijonsko škodo RTVS, je dejal na razpravi odbora DZ za kulturo, šolstvo, šport in mladino o odgovornosti za izpad rtv-prispevka. Ministrica za kulturo Majda Širca pa odgovarja, da bi lahko malomarnost očitali vsem, ki so nasprotovali novemu zakonu o RTVS.
Nujno sejo parlamentarnega odbora je zahtevala poslanska skupina SDS. Grims je uvodoma poudaril, da temeljno krivdo za večmilijonsko škodo Radiotelevizije Slovenija (RTVS), ki je nastala zaradi izpada rtv-prispevka, nosi tisti, ki ima največ pooblastil na tem področju, to je ministrica za kulturo Širca.Ministrstvo za kulturo je namreč po Grimsovem mnenju pred referendumom o zakonu RTVS pozabilo na možnost, da lahko novi zakon o RTVS pade na referendumu. Ko pa se je to dejansko zgodilo, je ministrstvo pozabilo še na svojo dolžnost pravočasnega ukrepanja in ni predlagalo spremembe ustreznega zakona, pravi Grims.
Grims je ponazoril: "Če bi nekdo zažgal stavbo RTVS in s tem povzročil večmilijonsko škodo, bi za to takoj dobil kazensko ovadbo in bi verjetno potem šel sedet. Če nekdo iz malomarnosti ni pravočasno predlagal nekega zakona in je s tem povzročil večmilijonsko škodo RTVS, pa se postavlja vprašanje, kaj se bo zgodilo."
Ministrica Širca očitke o malomarnosti zavrača. Kot poudarja, bi lahko malomarnost očitali vsem tistim, ki so nasprotovali novemu zakonu o RTVS, ki je plačilo rtv-prispevka bistveno bolje določal, kot ga veljavna zakonodaja.
Zavrnila je tudi očitek o zapoznelosti sprejema spremembe zakona o izvrševanju proračuna RS za leti 2011 in 2012, ki je določil višino prispevka. Kot pravi, je vlada pri tem delovala odgovorno, vendar pa parlamentarna procedura, tudi če gre za nujni postopek, traja nekaj časa. Vlada je sprejela predlog spremembe omenjenega zakona sočasno, ko so bili v DZ uradno potrjeni rezultati referenduma, pojasnjuje ministrica.
Pri tem je pripomnila, da imajo možnost predlagati zakon tudi drugi, ki so se zavedali pravne praznine. Po besedah Širce je bil prisluh vlade težavam rtv-prispevka dobronameren, kar pa se ji sedaj celo maščuje.
Poudarila je, da bi t. i. Grimsov zakon lahko deloval dobro, ampak ni. Kot pravi, je bila RTVS med letoma 2004 in 2008 zaradi zamrznitve prispevka po trditvah takratnega generalnega direktorja Antona Guzeja prizadeta za 12 milijonov evrov, dodatno jo je za 5,5 milijonov evrov stisnila v kot Virantova plačna reforma.
Odločitev prejšnjega predsednika vlade Janeza Janše, da se rtv-prispevek ne bo zvišal, je bila po besedah Širce politična. "In če komu lahko očitamo malomarnost, lahko to njemu," je dejala.
Odbor je potrdil predlog sklepa koalicijskih poslanskih skupin, da so se seznanili s predloženim gradivom k sklicu nujne seje. Zavrnili pa so vse predloge sklepov poslanske skupine, ki je sejo zahtevala, med drugim, da odbor pozove pristojne organe, da uvedejo postopke zoper Širco zaradi odgovornosti za izpad rtv-prispevka.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke