"Ker je nova uprava RTVS umaknila svojo pobudo, bo moralo ustavno sodišče v zvezi z jedrom zadeve pobudo zavreči. Enako pa bo, kot izhaja iz doslej izdanih ločenih mnenj, sodišče ravnalo tudi v zvezi s preostalimi zahtevki vlagateljev. Pobudnikom se namreč, ker je ustavno sodišče razveljavilo začasno zadržanje izpodbijanega zakona, ki ga je najprej sámo sprejelo, pravni položaj ne more več izboljšati. Zaradi tega je skladno z ustaljeno ustavnosodno presojo ugasnilo tudi njihovo pravno upravičenje za vodenje postopka pred ustavnim sodiščem," sta zapisala.
Gregorčič meni, da je očitno nova uprava ocenila, da je bolje, da do vsebinske ustavnosodne presoje zakona nikoli ne pride. Vsebinska presoja namreč predstavlja tveganje, da ustavno sodišče spozna, da je bila trenutna uprava in s tem celotno vodstvo RTVS imenovana v nasprotju z ustavo. Z umikom pobude pa so se temu tveganju izognili.
STA na pojasnilo ustavnega sodišča še čaka.
Umik pobude so sicer podpisali vsi štirje člani uprave, torej predsednik Zvezdan Martić in člani Andrej Trček, Simon Kardum ter Franci Pavšer, sicer delavski direktor. Vložili pa so jo dan pred sejo ustavnega sodišča, na kateri so ustavni sodniki ponovno obravnavali pobudo.
Novela zakona o RTVS je bila novembra lani potrjena na referendumu, a je več tedanjih vodilnih na RTVS s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta zavoda Petrom Gregorčičem na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti več členov.
Ustavno sodišče je pobudo, ki so jo predlagatelji vložili hkrati s predlogom za začasno zadržanje, obravnavalo na desetih nejavnih sejah, na katerih so ustavni sodniki obravnavali več različnih osnutkov vsebinskih odločitev. Eno so 22. maja že izglasovali, a je bila nato predlagana in izglasovana njena revotacija, kar pomeni, da ni bila sprejeta.
Čeprav so se, kot je takrat dejal predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto, z zadevo ukvarjali veliko več kot s povprečno zadevo, so konec maja ugotovili, da se je ustavno sodišče znašlo v položaju, ko ne more več oceniti, kdaj bo lahko sprejelo dokončno vsebinsko odločitev. Ni mogoče izključiti niti, da bi se takšno stanje spremenilo šele s spremembami sestave sodnikov ustavnega sodišča, so navedli. Glede na to so umaknili začasno zadržanje dela zakona, ki je veljalo od februarja.
Po odpravi začasnega zadržanja maja sta se Gregorčič in Avbelj pritožila na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Konec oktobra sta sporočila, da je ESČP pritožbo razglasilo za nedopustno in da se na to odločitev ni možno pritožiti.
Gregorčič in Avbelj besna zaradi te poteze Martičeve uprave RTVS
24. nov. 2023 13:16 Osveženo: 13:31 / 24. 11. 2023
Nova uprava Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je prejšnji teden umaknila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o RTVS, sta v izjavi za javnost zapisala nekdanji predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič in pravnik Matej Avbelj. Trdita, da bo moralo sodišče zato pobudo zavreči in v tej zadevi nikoli ne bo prišlo do vsebinske odločitve.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke