Revija Reporter
Slovenija

Gregor Golobič ostal brez Večera

27. jun. 2010 4:48 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Delo je končno uspelo prodati 79,24-odstotni delež Večera, in sicer se je tik pred zdajci kot kupec pojavila družba 3lan, dokaj neznano računalniško podjetje iz Murske Sobote v lasti Denisa Čeha.

Delo je končno uspelo prodati 79,24-odstotni delež Večera, in sicer se je tik pred zdajci kot kupec pojavila družba 3lan, dokaj neznano računalniško podjetje iz Murske Sobote v lasti Denisa Čeha.

Neuradno naj bi za štajerski dnevnik odštelo 9,3 milijona evrov, neizbrana ponudnika, DZS in Medijski partnerji, sta ponujala šest oziroma devet milijonov evrov. Po drugi strani sta Delo in Pivovarna Laško pred leti za večinski delež Večera odštela skupaj 20 milijonov evrov. Družba 3lan se sicer ukvarja s svetovanjem o računalniški napravah in programih. Lani je imela 715.366 evrov prihodkov, ob tem pa je ustvarila 44.245 evrov čistega dobička. Prenesenega čistega dobička je imela 167.700 evrov. To pa je po mnenju poznavalcev razmer premalo, da bi lahko kar tako kupila Večer. Zato je precej verjetno, da ji je denar posodilo kakšno drugo podjetje ali da je za nakup najela kredit, za kar pa je v današnjih razmerah skoraj zagotovo potrebovala pomoč kakega političnega botra.
Predsednik uprave Dela Jurij Giacomelli je zanikal, da bi za podjetjem 3lan bilo kako drugo podjetje. Pojavili so se namigi, da naj bi bil dejanski kupec Matej Raščan, direktor in lastnik Dela Revij, kar pa je odločno zanikal: »Ne drži. Nikoli se nisem niti zanimal za nakup Večera. Kupca sicer poznam že več kot deset let, toda z njim nisem nikoli poslovno sodeloval.« Podobno je pomoč pri nakupu Večera oziroma pri pridobitvi posojila za nakup zanikal tudi odvetnik Miro Senica, ki ga prav tako povezujejo z ozadjem tega nakupa. Ker gre za partnerja notranje ministrice in predsednice LDS Katarine Kresal, naj bi bila po ugibanjih medijev v ozadju njena stranka. Dejstvo pa je, da ni bilo izbrano podjetje DZS, katerega lastnik  Bojan Petan sodi v krog predsednika Zares Gregorja Golobiča, in da naj bi bili v vodstvu  te stranke zaradi tega precej nejevoljni.
Če držijo namigi o tem, da naj bi bila v ozadju nakupa Večera stranka LDS, potem bo zanimivo opazovati, kdo bo kupil osrednji slovenski časopis Delo. Po nekaterih informacijah ga obvladuje gospodarski minister Matej Lahovnik oziroma njegov strankarski prvak Gregor Golobič, po drugih pa krog okoli premierja Boruta Pahorja na čelu z vodjo kabineta Simono Dimic. Nekateri menijo, da si bo vladna koalicija tiskane medije razdelila po strankah: Dnevnik pripada Zares, Večer naj bi pripadel LDS, Delo pa najmočnejši stranki SD – to naj bi bil medijski pluralizem po meri leve politične opcije.