"Zakaj vse do sedaj niste dali nobene možnosti za vsaj delno odprtje gostinskih lokalov tistim gostincem, ki imajo možnost pripravljati malice za delavce, predvsem tople in zdrave obroke, in kulturno zaužitje te malice v toplem prostoru, pod okriljem nadzora in spoštovanja vseh ukrepov," so zapisali v pismu predsedniku vlade Janezu Janši ter ministroma za gospodarstvo in delo Zdravku Počivalšku in Janezu Ciglerju Kralju.
Posledice zaprtja panoge bodo, kot so opozorili, hude. "Kot v vsaki krizi doslej največja bremena nosijo prav delavci. Kapital se ohranja, položaj delavcev pa se vse bolj slabša. Govoriti, da smo na isti ladji, je veliko sprenevedanje," so navedli. Od vlade zato pričakujejo, da ravna odgovorno do vseh delavcev in državljanov.
Menijo, da je vlada v sedmem protikoronskem paketu pozabila na delavce v panogi gostinstva in turizma, ki so na čakanju in prejemajo le 80-odstotno nadomestilo plače, zaradi česar so se znašli v brezizhodnem položaju. Vladi predlagajo, da v osmem protikoronskem paketu to nadomestilo za delavce, ki ne morejo delati zaradi odloka vlade, zviša na 100 odstotkov.
"Nedopustno je, da ste pozabili na delovne invalide, na delavce, ki delajo krajši delovni čas in za preostali del prejemajo nizka mesečna nadomestila in so med prejemniki najnižjih dohodkov," so navedli.
Zato vladi predlagajo, da osmi protikoronski zakon prinese dodatek v višini najmanj 200 evrov "vsem zaposlenim v realnem sektorju, ki v teh težkih razmerah delajo, in dodatek v višini 30 odstotkov osnovne plače delavca za zaposlene, ki delajo z bolniki oz. uporabniki, pri katerih obstaja sum na okužbo s koronavirusom".
V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije pa so ob tem izpostavili preobremenitev zaposlenih v trgovinski dejavnosti in stisko tistih, ki so napoteni na čakanje. Zaposleni v trgovinski dejavnosti, ki sicer že delujejo na robu zmogljivosti zaradi okrnjenih ekip, številnih bolniških ali drugih odsotnosti, ob tem opozarjajo tudi na močne pritiske potrošnikov.
"Trgovke in trgovci, ki so morali prekriti police z otroškimi izdelki, tekstilnim blagom in drugimi tehničnimi izdelki, morajo v svoj že tako natrpan delavnik vključiti še komunikacijo z ogorčenimi strankami, ki jezno sprašujejo, zakaj lahko kupijo pustne kostume in ne nujno potrebnih zimskih nogavic," so navedli.
Zahtevajo odprtje vseh neživilskih trgovin, primarno pa trgovin s tekstilom, tehničnim blagom in kmetijskimi pripomočki ter avtosalonov, saj lahko slednji brez težav omejijo stike na način, da nakupni proces organizirajo tako, da v salonu omogočijo po eno stranko naenkrat oz. glede na površino, ki jo posamezen salon omogoča.
Gostinci kličejo Janšo na pomoč: Govoriti, da smo na isti ladji, je veliko sprenevedanje
20. jan. 2021 12:55 Osveženo: 13:03 / 20. 1. 2021
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je vlado opozoril, da so razmere v panogi kljub sprejetju določenih ukrepov, ki so sicer pripomogli k ohranjanju delovnih mest, vse težje. Če ne bo dodatnih ukrepov, ki bodo preprečili nadaljnja odpuščanja, se bodo ob ponovnem odprtju znova soočili z izčrpavanjem obstoječega kadra in kršitvami.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke