Revija Reporter
Slovenija

Gorenak: Če bi bili za izgubljene podpise krivi na MNZ, bi odstopil

STA

18. dec. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Če bi se nesporna krivda za izgubo podpisov pod referendumsko pobudo o zakonu o slabi banki primeru ugotovila pri uslužbencih notranjega ministrstva, bi Vinko Gorenak, ki vodi ta resor, ponudil odstop iz objektivnih razlogov, je sam napovedal včeraj. Danes ga tudi zaradi teh podpisov čaka interpelacija. Kot pravi, se je nanjo temeljito pripravil.

Senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je na včerajšnji seji sprejel poročilo o omenjenem zapletu s podpisi in ugotovil, da ni mogoče z gotovostjo ugotoviti, kje so bili listi izgubljeni oz. odtujeni. A hkrati ocenjuje, da sta minister in notranje ministrstvo ravnala v nasprotju s pričakovano integriteto, ko sta obvestilo o manjkajočih podpisih za referendumsko pobudo o zakonu o slabi banki v DZ posredovala tik pred iztekom roka.

Minister je zadovoljen s tem, "da komisija zelo jasno pove, da krivde, kje so bili izgubljeni podpisi, ni mogoče ugotoviti", hkrati pa enakomerno porazdeli odgovornost med obema vpletenima institucijama. Kljub temu pa je minister nekoliko razočaran nad ugotovitvami KPK.

Pojasnil je namreč, da komisija 39 ur potovanja dokumenta od državnega zbora do ministrstva "ne jemlje kot kakršen koli problem", njemu pa očita, da je 25 ur potovanja dokumenta od ministrstva nazaj v državni zbor problem. "Komisija tukaj nima enakega metra," je dodal ob robu seje DZ, na kateri so ministri odgovarjali na poslanska vprašanja na seji DZ.

Poročilo protikorupcijske komisije po njegovih besedah zelo jasno pove, da so oni kontrolo podpisov opravili v ponedeljek 29. oktobra, sam je dokument podpisal okoli 12. ure, nazaj v državni zbor pa je stvar prišla v torek, 30. oktobra, ob 14.20.

Vendar pa komisija navaja tudi, da so bili minister in tudi nekateri drugi funkcionarji ter javni uslužbenci o manjkajočih podpisih obveščeni že 26. oktobra.

Minister je na to trditev komisije dejal: "In kaj bi bilo s tem narobe?" Ponovil je, da je bila kontrola opravljena 29. oktobra. Gorenak sedaj namerava počakati nadaljnje ravnanje protikorupcijske komisije.

Če bo komisija menila, "da je problematičnih tudi 39 ur potovanja iz DZ do MNZ", z njegove strani ne bo nobenega problema izreči besedo "oprostite". A hkrati dodaja, da je po ugotovitvah KPK krivda porazdeljena. Na vprašanje, ali to pomeni, da ne bo odgovarjal nihče, pa Gorenak odgovarja, da težko reče, kdo bo odgovarjal.

Ministra danes tudi zaradi izgubljenih podpisov čaka interpelacija. Pravi, da nima treme in se je zelo temeljito pripravil. Odgovori bodo izčrpni, jasni, temeljiti, "predvsem pa nenapadalni, ker za to ni nobenega razloga," je napovedal.