Revija Reporter
Slovenija

Golob razgovor na KPK označil za farso: Očitke sem v celoti zanikal in ovrgel

STA
64 565

4. dec. 2024 9:55 Osveženo: 11:32 / 04. 12. 2024

Deli na:

Premier Robert Golob pred sedežem KPK

Bobo

Premier Robert Golob je po razgovoru na KPK, kamor je bil vabljen zaradi očitkov o političnih pritiskih na policijo, dejal, da je komisiji podal vsa pojasnila in očitke v celoti zanikal in ovrgel. Ob tem je izrazil prepričanje, da se bo izkazalo, da so izjave, na katerih temeljijo obtožbe, neresnične.

"Komisiji sem podal vsa pojasnila in vse očitke v celoti zanikal in ovrgel. Zdaj so na vrsti dokazi in priče. Jaz sem prepričan, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave, na katerih temeljijo obtožbe, v resnici izmišljene in neresnične, ampak ne gre za mojo besedo, gre za to, da bodo to potrdile priče in dokazi," je dejal Golob.

Kot je dodal, v tem trenutku nima k temu kaj dodati. Ko bodo vsa zaslišanja končana, bo več lahko povedal njegov pooblaščenec. O tem, da bi ga KPK spoznala za krivega, pa sploh ne razmišlja, je pojasnil.

Po razgovoru s predsednikom vlade namreč sledijo še razgovori z ostalimi vabljenimi. Poleg nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, ki je podala prijavo na KPK in predsedniku vlade očita, da se je vmešaval v delo policije in druge pristojne državne organe, še nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar in državna sekretarka Tina Heferle.

Golob ob prihodu: "Današnji postopek je resnično farsa

"Današnji postopek je resnično farsa, danes se moram zagovarjati pred Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) izključno zaradi tega, ker sem se zavzemal za depolitizacijo policije, kar smo napovedali tudi že v predvolilnem programu. In ker smo hoteli, da se ukrepi prejšnje vlade, ki si je hotela podrediti policijo, v celoti razveljavijo. V tem istem času se na drugem koncu države, v Celju, izvaja najbolj brutalen napad na sodstvo v zgodovini Republike Slovenije in ta kontrast je tisti, ki jasno pove, kaj bi moralo prevagati," je v izjavi novinarjem ob prihodu na KPK dejal premier Golob. Dodal je še, da se v celoti zavzema za pravno državo: "In verjamem, da bo ta na koncu tudi pokazala svoj pravi obraz."

Senat KPK je namreč novembra lani zoper premierja Roberta Goloba uvedel preiskavo zaradi sumov kršitve integritete. Prijavo na KPK je podala nekdanja ministrica za notranje zadeve Bobnar, ki predsedniku vlade očita, da se je vmešal v delo policije in druge pristojne državne organe.

KPK je preiskavo od prijave sicer večkrat prekinila. Odvetnik Stojan Zdolšek je namreč zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega in zavrnitev zahteve za izločitev izpodbijal na sodišču. Z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK Tine Divjak pa je postal razlog, zaradi katerega komisija ni mogla nadaljevati postopka preiskave, brezpredmeten.

Senat pa je konec avgusta sprejel tudi sklep, da se Golobu omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi.

Zaradi domnevnih pritiskov pa je Goloba kazensko ovadila policija. Državnotožilska odločitev v tem primeru še ni sprejeta.

Premier je sicer očitke večkrat javno zavrnil in jih označil za politični boj nekdanje ministrice Bobnar.