Tako naj bi minister za zdravje postal Danijel Bešič Loredan, gospodarski minister Dimitrij Zadel, minister za izobraževanje Igor Papič, notranje zadeve naj bi prevzela nekdanja prva dama policije Tatjana Bobnar, zunanje zadeve Tanja Fajon, pravosodje pa Dominika Švarc Pipan.
Ime finančnega ministra še ni znano, je pa Golob zanikal, da bi bil to predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel. Kot je še slišati, naj bi ministrstvo za visoko šolstvo ločili od resorja za šolstvo in ga združili z digitalizacijo, energetiko pa naj bi pridružili ministrstvu za okolje.
Po dobro obveščenih virih naj bi Golob ponudil SD dva resorja, Levici pa enega (zanima jih socialo in delo, izobraževanje in kultura), štirje ministri naj bi bili iz njegove stranke, preostala polovica ministrov naj bi bilo strokovnjakov, ki niso aktivni v politiki. Ministrski mesti naj bi ponudil tudi Marjanu Šarcu in Alenki Bratušek, katerih stranki se sploh nista uvrstili v državni zbor.
To pa utegne zaplesti razmerja z SD in Levico, ki bi v tem primeru zahtevali zase vsako dodatno ministrsko mesto. Morda se bo bodoči premier temu izognil, če jima bo ponudil položaja ministra brez resorja, npr. Bratuškovi kohezijo, Šarcu pa Slovence po svetu. Kot je slišati, želi oba imeti v vladi zaradi nameravane združitve z obema strankama, ki sta članici evropske liberalne stranke, LMŠ ima celo dva evropska poslanca.
Zapletlo pa se je tudi v državnem zboru, saj Golob še vedno išče vodjo poslanske skupine svoje stranke. Neuradno je slišati, da se za ta položaj ponuja Janja Sluga, aktualna vodja skupine nepovezanih poslancev, še prej pa poslanske skupine SMC. Toda nad njo menda večina ni navdušena. Najraje bi na tem položaju videli Mateja Arčona, ki pa si želi v kabinet predsednika vlade.
Za zdaj bo poslansko skupino vodil kar Golob sam. Za predsednico državnega zbora bodo, kot je skoraj že uradno znano, predlagali podpredsednico stranke Urško Klakočar Zupančič, ki se je sicer pojavljala tudi kot možna kandidatka za pravosodno ministrico, a so ugotovili, da primernejše kandidatke za vodenje državnega zbora nimajo.
Obstajala je sicer možnost, da bi državni zbor vodil tudi strokovnjak za jedrsko tehnologijo Miroslav Gregorič, ki ga v stranki zelo spoštujejo, a prevladala je želja, da parlament prvič v zgodovini dobi žensko predsednico. Podobno kot je Golob že izrazil željo, da bi imeli žensko kandidatko za predsednico države. V tej vlogi se, kot je slišati, že vidi druga podpredsednica Marta Kos, ki ne skriva niti ambicij, da bi vodila zunanje ministrstvo.
Zanimivo je tudi, kako se je Golobu v oddaji Tarča slinil Gregor Golobič, s katerim sicer že leta nimata kontaktov in kot je bodoči mandatar povedal v intervjuju za Reporter februarja letos, se že deset let drug drugega izogibata in sta zaradi tega oba neizmerno srečna. Tako nekateri že napovedujejo, da bo nekdanji vplivni politik skušal svoje kadre vriniti tudi v Svobodo, pri čemer največkrat kažejo na Stojana Pelka, ki ga je Golobič uspešno podtaknil Miru Cerarju.
Razkrivamo: takšna naj bi bila Golobova vlada - ministra tudi Šarec in Bratuškova!
1. maj. 2022 6:00 Osveženo: 7:28 / 01. 5. 2022
V torek se bodo nadaljevali pogovori med zmagovalcem volitev Robertom Golobom (Gibanje Svoboda), Tanjo Fajon (SD) in Luko Mescem (Levica) o sestavi nove vladne koalicije. Nekatera imena možnih kandidatov za ministre so že zaokrožila v javnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke